Jirik - Burgundský šlechtic cca 1490

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

Svatá pravda - 1419 - nějak mě zmátla ta revize z 80. let, což by už časově odpovídalo.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Václav »

A co třeba Greviarium Grimini? Datací by to zhruba odpovídalo (asi rok 1510), ale je ovšem vlámský.
Přílohy
Greviarium_Grimini_02.jpg
Greviarium_Grimini_02.jpg (64.25 KiB) Zobrazeno 8243 x
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Maršálek »

dvorními malíři burgundského dvora byli Jan van Eyck a Rogier van der Weyden. Weydenovo Klanění tří králů mě inspirovalo k burgundskému kabátci, který jsem půjčoval vévodovi na letošní Zbiroh ;) Fotku jsem ke Zbirohu ovšem nenašel, snad pomůže Siegfried ;)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Siegfried »

To víno je poněkud trpké...
http://www.oook.cz/events/zbiroh08/5835.html
pod Nancy ztrpkne úplně, můj pane... myslím, že se na to dá i zemřít...

Podívej se n atoho čerta, ani se neoholil aby byl dost dekadentní :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

ad uvedení dvorní malíři - to je právě ten prolbém: o jakém Burgundsku to Jiřík mluví? Pro mě Burgundské vévodství zaniká smrtí Karla Smělého a připojením léna zpět k francouzské koruně. Takže v roce 1490 bude burgundský dvůr vasalský dvůr francouzských králů a nikoliv dynamické vévodství určující módu a "dobrý tón" celé civilisované Evropě.

Ale určitě tam něco z půvabu a bohatství rodu Valois zůstává, takže hlavně apeluji na jedno - vysoký burgundský šelchtic znamená prachy, prachy a zase prachy. To z toho kostýmu musí být vidět.

Plstěný homoláč? Doufám, že alespoň z velejemné plsti, barvy jásavé, napříkald červené, s vkusnou broží a perem.

Ostatně, díky Siegfriedovi je tady naskenovaný časopis věnovaný středověkému odívání, včetně střihů: http://www.brodec.org/MA_costume_medieval.pdf.
Najdeš tam také luxusní huque, kterou doporučuji (str. 124 a další).
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Random napsal:ad uvedení dvorní malíři - to je právě ten prolbém: o jakém Burgundsku to Jiřík mluví? Pro mě Burgundské vévodství zaniká smrtí Karla Smělého a připojením léna zpět k francouzské koruně. Takže v roce 1490 bude burgundský dvůr vasalský dvůr francouzských králů a nikoliv dynamické vévodství určující módu a "dobrý tón" celé civilisované Evropě.


Problém je že taneční spis podle kterého sou tance rekonstruované ( Les Basses Danses de Marguerite d’Autriche) je datovaný někdy kolem roku 1490 - je to sepsané pro Marii Burgundskou aby si mohla zatančit ve své nové domovině(pokud se nepletu). Naštěstí, jak Mikuláš zjistil, se totožné(podobné) tance vyskytují již dříve takže asi hneme letopočtem trochu směrem dolu - největší rozkvět - před smrtí Karla Smělého (někdy mezi 1475-1477).
Random napsal:Ale určitě tam něco z půvabu a bohatství rodu Valois zůstává, takže hlavně apeluji na jedno - vysoký burgundský šelchtic znamená prachy, prachy a zase prachy. To z toho kostýmu musí být vidět. .
Velejemná černá vlna na nohavice, u toho doubletu asi nějaké hedvábí, a vrchní kabátec z vyšívaného hedvábného brokátu, vše podšité hedvábím. Boty černé jemně zdobené.
http://tarbiq.cz/boty.php?men=1&lang=cz (na fotkách je verze před přebarvením).

Ale pořád nevím z čeho přesně ten doublet dělat. Asi nakonec vyhraje satén (doklad o používání saténu kolem roku 1477 je dochovanej Jacket Karla Tlustého (http://kostym.cz/ Dochované originály, Evropské středověké ).
Random napsal:Plstěný homoláč? Doufám, že alespoň z velejemné plsti, barvy jásavé, napříkald červené, s vkusnou broží a perem.
Velejemná plsť - to by byl, ale čistě černý bez zdobení - je to běžné viz obrazy kolem roku 1470 +- 5 let
http://rond.cz/vystavene/moznosti.jpg


Jak by měli vypadat jednotlivé vrstvy je přibližně vidět zde:
http://rond.cz/vystavene/Obrazova_priloha.doc
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Siegfried »

van Eyckové jsou první půle 15.stol a Rogier van der Weyden v podstatě taky... ikdyž umírá až začátkem 60tých let... takže jsou to brilantní věci, leč krapet brzy :) V luxoru a asi i jinde mají knihu s přetiskama van Eyckových prací... když se podíváme jak malovali tihle pánové... tak se mohou jít contemporary artisti vysrat :) Prej temný středověk hehehehe.
Ale tvrdě platí, že být šlechtic v Burgundském vévodství je dost drahé a to dost moc... :)
miluju peníze a moc, moc peněz a moc moci! Ale panstvo na konci patnáctého stol. obecně kurva drahá záležitost :)
P.S. Ty nascanované věci tu jsou i díky tomu že je Random sehnal a přivezl :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Random napsal:Ostatně, díky Siegfriedovi je tady naskenovaný časopis věnovaný středověkému odívání, včetně střihů: http://www.brodec.org/MA_costume_medieval.pdf.
Najdeš tam také luxusní huque, kterou doporučuji (str. 124 a další).
Tak tohle je moc pěkný, dík.
Jen si nejsem jist zda Huque není mladšího data, na obrazech kolem roku 1475 si nevzpomínám že bych v tom někoho (v burgundsku) viděl oblečeného. Mám to spojené s tou "úchylnou" bílo zlatou módou co letěla kolem roku 1440 +-

Zatím podle obrazů, na které sem narazil, vede v průměru oblečení co má na sobě ten pán na str. 135 (rok 1468).

Je to vidět i na této miniatuře http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... fol_5r.jpg
kde sou takto oblečeni pánové v popředí. Pánové po stranách mají pláště(alespoň tak tento dlouhý "kabát" nazívá Embleton ve své knize Oděv a zbroj vojáka ve středověku str.34) a co je pod nima není vidět(osobně předpokládám že pod pláštěm je to samé co mají ti "chlapci" vepředu).
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Jirik »

Siegfried napsal:van Eyckové jsou první půle 15.stol a Rogier van der Weyden v podstatě taky...
Kolem roku 1470 by měl na burgundském dvoře působit i Hans MEMLING.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Random »

Ještě k huque - souhlasím s tím, že její "zlatý věk" byl v první polovině XV. století, ale myslím, že se s ní můžeš setkat i v době pozdější, resp. mladší. Za prvé prý její popularita klesala, až se zní stala jakási zástěra prostých vrstev (takže musíme počítat s nějkaým "poločasem rozpadu") a za druhé se držela ještě dlouho do druhé poloviny XV. století v Itálii. A vzhledm k úzkým vazbám (intelektuálním) Burgundských vévodů na antiku ...

Můžeš ji vidět napříkald na freskách z roku 1478 v Florencii, ve špitále Buonomini Sv. Martina. Vybral jsem tuhle, je na ní vidět nejlépe:

Obrázek

Obecně ale beru zpět, pokud chceš být "pur et dur", tak na obrázcích prokazatelně burgundských jsem ji nenašel. Zatím. Z praktického hlediska mě ale přijde velice vhodná, protože ve studených profukujících kamenných síních hřeje záda i průdušky a dobře větrá přes boky. Taky se na ní dá dobře demonstrovat to bohatství ...

Mimochodem, Medievaldesign ji nabízí jako součást oděvu šlechtice v italském nebo burgundském stylu pro období cca 1440 - 1490: Obrázek. A zároveň jako část měšťanského úboru od r. 1400 (horní hranice bez omezení), to aby to nebylo zase tak jednoduché :badgrin:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Krea »

Soukromě jsem psala Jirkovi, že by se na spodní košili dal použít jemný hedvábný burett v bílé barvě. To by snad urozeného burgudského muže neurazilo. :-)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Hedvábný buret ano... budu jen tiše závidět.
Avatar uživatele
JanaWar
Příspěvky: 3
Registrován: 07 Led 2009, 15:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od JanaWar »

Trošku bojujeme s těmi kožešinami. Je to drahé a drahé a drahé a poněkud nepraktické;-)
Tak jsem si ve stavu nejvyšší nouze vymyslela odbornou teorii: Vždycky šijeme letní verzi oblečení, třeba měšťanskou francouzskou renesanci jsme pořizovali kvůli srpnové cestě do Langres. Šaty máme lněné, abychom se v nich neuvařili...
Tak. (teď čekám, že mi vynadáte všichni najednou;-) Opravdu potřebujeme ty kožešiny i za předpokladu, že opět šijeme letní variantu? Nějak si úplně neumím představit, že ti burgundští šlechtici chodili v kožichu i v létě. Vím, že na hradě táhne od nohou a že je to do jisté míry věc, kterou ukazuji, že jsem pekelně bohatá... ale není to přeci jen trošku hloupost? Ruské milionářky taky nosí kožichy jenom v zimě...
Fakt je, že kolem roku 1470 už na obrazech ženské šaty (za předpokladu, že jsou brokátové) kožešinu dost často nemají, takže mně to zas tak netrápí. Jen pánů je mi líto. Mohli radši koupit norka svým ženám a měli by se doma dobře. Takhle bude oheň na střeše a ještě jim bude v tom jejich vlastním kožichu vedro.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od Romikov »

JanaWar- Zjevně opomínáš fakt že šaty se nosily kvůli společenskému postavení a krásně je to vidět i v devatenáctém st. muž na ulici bez kabátu?? Nemyslitelné leda tak žebrota protože i ten nádeník ten kabát nosil když zrovna nemakal. Můžeš samozřejmě zvolit typy oblečení jež kožešinu neměly ale nemůžeš dělat typ s kožešinou bez ní. To je jako ze zimních bot vypárat teplou vložku. Co se týče materiálu je to to samé - pokud dělám letní šaty použiji len ale nebudu si dělat model nošený v chladnu z tenkého materiálu jen abych jej mohl nosit v létě, nebo si snad na léto ušiješ napodobeninu zimní bundy co má horská služba?
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
JanaWar
Příspěvky: 3
Registrován: 07 Led 2009, 15:12

Re: Burgundsko 1490

Příspěvek od JanaWar »

A je tedy svrchní oděv s kožešinou pouze zimní varianta? Nebo to znamená, že pořádný modrokrevný šlechtic chodí v kožichu i v létě a ze zdravotních důvodů se drží v hradním chladu?
Tomu sociálnímu postavení rozumím, samozřejmě.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti