Olaff z Kosic

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Indy »

Ty nevíš, že Olaf je levák??
No já napřed také netušil, na co chce půjčit železnou rukavici. Jenže, chlapci se chtěli Olafa na něco zeptat a zapoměli na oslovení : "VelkoOlafe Jediný, světlo našich očí!"
Tož se nediv!
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Fortune
Příspěvky: 11
Registrován: 25 Kvě 2009, 08:55
SHŠ: Via Cassa
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Fortune »

ja som ten s halapartnou a musim vam nasepkat, ze ta prilba sa mi vytocila uz len pri Olaffovom krivom pohlade ! taky je to pes velitel :lol:
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Olaff »

U nas sa tomu hovori pedagogicky pristup... :doubt:

----------------------- stř kvě 27, 2009 8:01 pm ---------------------

Velmi vazna a velmi surna otazka do plena medzi odbornikov na kyrysy...

Aky kyrys /predny i zadny diel/ by sa mi hodil na posobenie Mateja Korvina na uhorskom trone /1458 - 1490/, pricom mi ide najma o jeho boj proti bratrikom, ktory vychadza na roky 1458 /porazka bratrickeho vojska pri Blatnom potoku/ az 1467 /definitivna porazka posledneho bratrickeho polneho tabora pri Velkych Kostolanoch/.

Riesim totiz momentalne to, ci mat jeho diely spojene remenom, alebo uz mozu byt znitovane... Mam napozerane tie, ktore tu kdesi nasekal Mac, celkom zaujimavo vyzera aj Siegfriedov kyrys a pozdava sa mi aj ten, co ma strankach strelcov Ceskeho Brodu Brodan....

Vdaka.

Tuto je ten taliansky jazdecky, vyuzivany pechotou, datovany na polovicu 15. storocia, z Brodanovej stranky, cosi take by sa mi pacilo, akurat asi bez sorcov. Problem, ktory sa snazim vyriesit, je prave to pouzitie remenov vs. nit na vyssie spominane obdobie...
Obrázek
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od kure »

Mám od Jirky lucia knížku o italských zbrojích (byla ke stažení i na čš) a tam jendoznačně vedou kyrysy s řemenem jako má např. Sigi nebo Broďana takže osobně bych určitě volil řemen. Rozhodně pokud se chceš inspirovat italskými kyrysy :)
jirilucius
Příspěvky: 22
Registrován: 04 Lis 2008, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od jirilucius »

No Italove byly vubec divny uchylaci, uz jen kdyz se clovek koukne na jejich konstruce zbroji. Napriklad spojeni spodnich lamel na kyrysu, jedna strana panty a druha strana same reminky. Nemci tohle treba vubec nemeli. A je tam spustu dalsich a dalsich rozdilu.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Broďan »

Olaff napsal:Riesim totiz momentalne to, ci mat jeho diely spojene remenom, alebo uz mozu byt znitovane...
Na tuhle dobu si můžeš vybrat italský nebo německý typ kyrysu, ale je třeba zvážit pár argumentů pro a proti:

1) Hmotnost. Italský kyrys bývá obvykle těžší, než německý.
2) Oblékání. Do dvojitého italského kyrysu s delším šorcem (třeba jako ten můj) ti musí někdo pomoci, sám se do něj nedostaneš.
3) Náchylnost k poškození. Pokud má italský kyrys na jedné straně panty a na druhé řemeny, jsou panty náchylné na poškození.
Prostě se mohou při hrubším zacházení vyvrátit a ulomit. Promáčkliny se též hůře vyklepávají, protože záda nejdou oddělit od předního plátu.
4) Doprava. Italský kyrys zabere v autě více místa, protože ho není možné složit kvůli pantům.
5) Osobní názor. Italský kyrys se mi líbí víc, než německý a není jich mezi šermíři tolik.

PS. na té starší fotce jsou ještě původní jednoduché přezky na šosech, které jsem záhy vyměnil za "zdvojené", aby se řemínky nevyvlékaly.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
jirilucius
Příspěvky: 22
Registrován: 04 Lis 2008, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od jirilucius »

Na tuhle dobu si můžeš vybrat italský nebo německý typ kyrysu, ale je třeba zvážit pár argumentů pro a proti:

1) Hmotnost. Italský kyrys bývá obvykle těžší, než německý.

Je to dane tim ze spodni plat presahuje pres vrchni plat mnohem vice nez maj treba nemci.

2) Oblékání. Do dvojitého italského kyrysu s delším šorcem (třeba jako ten můj) ti musí někdo pomoci, sám se do něj nedostaneš.

No da se to take zvladnout, nasoukas se do toho celeho na zemi z boku. Samozrejme ze je lepsi aby ti nekdo radeji pomahal.


3) Náchylnost k poškození. Pokud má italský kyrys na jedné straně panty a na druhé řemeny, jsou panty náchylné na poškození.
Prostě se mohou při hrubším zacházení vyvrátit a ulomit. Promáčkliny se též hůře vyklepávají, protože záda nejdou oddělit od předního plátu.

Pokud do toho lezes opatrne tak ty panty nevyvratis, spis jdou do kytek v pripade ze pres nej dostanes ranu.
Samozrejme ze je otevreni spodni casti limitovane a pokud mas cejchu tak budou panty pri oblikani trpet protoze bocni pant a panty na spodnich lamelach jsou krapanek proti sobe a pri otvirani to obcas dela problem ktery se castecne kompenzuje tim ze jsou jednotlive lamely k sobe pridelany nanytovanyma kozenyma pruhama na rozdil od nemeckych, ktery to nejtuji natvrdo pres soupaci nejty.

Oddelit to jde, osicka v pantu neni rozklepana na obouch stranach a tudiz jde opatrne ze spoda vytukat pro pripad drobne opravy.
Neverim tomu ze by byly az takovy hlupaci a zanejtovali to cele a pak se stim trapily pri nejake oprave.

4) Doprava. Italský kyrys zabere v autě více místa, protože ho není možné složit kvůli pantům.
Jednotlive mensi dily das v platenych pytlich do vnitr kyrysu a mas po problemu.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Broďan »

Jiří, dík za rozbor mých zkušeností. Vypadá to, že mi Brožek vyrobil špatný kus. :badgrin: :drunken:
Ad oblékání: zapnout řemínky na straně italského kyrysu bez cizí pomocí je téměř nemožné, protože na ně nevidíš. Nemůžeš si ani pořádně přimáčknout lamely šorcu. Navíc ti dosti překáží široké kroužkové rukávy. Soukat se z boku do otevřeného kyrysu taky jen tak nejde, protože díky zavěšení spodní části na řemenech jsou všechny části kyrysu "jako živé". Je tam dost míst, kam se ti může skřípnout gambeson nebo kroužky. Na poslední akci jsem to zkusil, abych ušetřil čas a moje nasrání nejvíc odnesla manželka, která mi pak pomáhala obléci ho normálně, tj. nejdříve vnitřní kyrys a pak zesílení se šorcem.
Ad rozebírání: kdyby šly jen tak vyrazit osičky malých pantů na lamelách šorcu, tak by se to asi při používání celé rozpadlo. To fakt musí být lehce zanýtované, protože se to celé hýbe. Navíc mají závlačky a jakékoliv menší součástky vlastnost, neustále se ztrácet. Zkrátka italský kyrys typu "avant armour" je třeba vozit na akce vcelku. Mne třeba je to jedno, protože mám velké auto a kyrys vyplním ostatními částmi zbroje nebo do něj narvu pytel s jinými věcmi. Uvedl jsem to proto, že pro někoho může hrát skladnost při dopravě určitou roli.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Siegfried »

Ten můj je trochu zastaralejší než martinův a díky nepřítomnosti pantů ho oblékám celkem v pohodě a dokážu si i dopnout přesku na rameni. Ale stejkně si pak nepřišněruju ramena, ruce či loketky... takže je to vlastně jedno muhehe :)
Na druhou tsranu má fascinující pohyblivost. Miluju italské mistry.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Olaff »

No, ja som to dnes riesil, obracal plusy a minusy, kombinoval dalsie suciastky navyse, diskutoval, prezeral kopu obrazkov...

Nakoniec sa zda, ze pojdem predsa len do nemeckeho, hlavne asi kvoli tym pantom. Som si vedomy toho, ze to nejaky zavazny nedostatok nebude, ale rozhodla tiez taka ta nemecka strohost, alebo ako to nazvat. V jednoduchosti je krasa.

Takze dakujem za rady, teraz uz mi len drzte palce, aby to vyzeralo pozeratelne a hlavne aby mi to ozaj sadlo, nech v tom nevyzeram a neplavam ako vo zvone... :doubt:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
jirilucius
Příspěvky: 22
Registrován: 04 Lis 2008, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od jirilucius »

Po kratke skypove diskuzi jsem dosel k zaveru ze ty panty byly fakt zanejtovane natvrdo aby se zamezilo straceni spojovacich osicek behem transportu a take behem pouzivani.
Dle obrazku se ty panty asi menily dost casto.
Obrázek
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Olaff »

Fuuuuuuuuuha, paradny obrazok.... Detail ako vysity, toto urobi zbrojarovi radost, juch... :doubt:

Muchas dakujem, paradicka...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Ďuro
Příspěvky: 12
Registrován: 26 Črc 2009, 14:31

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Ďuro »

Pozeral som si túto tému a chcel by som sa len spýtať na tie sposoby spájania predného a zadného kyrysu a napojenia "podbradníka" na kyrys v druhej polovici 15. stor. Hoci sa to tu spomína nikde som to na to nenašiel odkaz. Hádam som ho len neprehľiadol.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Olaff »

Toz po dlhom case ozivime kusok....

Obrazok nizsie je z oltara v kostole sv. Egidia v Bardejove. No a mna zaujima ta postava vpravo hore, v tom cervenom dlhom kuse odevu, ktory neviem definovat. Jednak neviem, co presne to je, neviem pripadne, aky strih pouzit /na kostym.cz prichadza do uvahy teoreticky strih na subu????/, neviem, akej postave to nalezi a dokonca ani neviem, ci to je datovane na druhu polovicu patnasteho storocia.

Neviete nahodou niekto o tom aspon cosi malo viac, od coho by som sa mohol odrazit?

Vdaka.
Přílohy
_6046486.JPG
_6046486.JPG (2.06 MiB) Zobrazeno 7790 x
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Olaff z Kosic

Příspěvek od Mathias »

Tak to hombre vyzerá na normální starej surcot(e).V našich luzích se coby svrchní oděv udržel pravděpodobně déle, než na západě, kde byl nahrazen podobným tapetrtem (v německu také dlouhým až pod kolena).

Na foliu 1r jsou vidět na postavách konšelů v popředí.
viewtopic.php?f=191&t=1339

No a špatně rekonstruovaný můžeš ještě dočasně spatřit na mě - špatná délka a absence předního a zadního švu, které vlastnosti tohoto oděvu "doťuknou", nicméně nejsou nezbytné (třetí z leva :badgrin: )
Obrázek
Pán Búh pomoc nasse!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti