Technik - Voják z období husitských válek

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Random »

No, ty změny jsou vcelku podstatné s ohledem na pohodlnost nošení.
Doporučoval bych ten model se vsazeými trojúhelníky v podpaží.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Dášenka »

To záleží na tvaru ramen, já, jelikož skoro žádná nemám, tak klíny, ani tu rukávovou hlavici nepoužívám a šiji to "natupo". Ale tohle si musí každý zkusit sám.
Až to budeš šít, tak nech nejdšív to podpaží nesešitý, a pak si to zkus a udělej ten klínek přesně tak, jak bude potřeba (někdy, když je moc velkej, tak tlačí).
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Dášenka napsal:To záleží na tvaru ramen, já, jelikož skoro žádná nemám, tak klíny, ani tu rukávovou hlavici nepoužívám a šiji to "natupo". Ale tohle si musí každý zkusit sám.
Ok, nechám pod rukávy klíny podle potřeby. A co ta spodní část ? Původně jsem měl totiž na mysli ty spodní klíny, co rozšiřují tu suknici/kabátec.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Dášenka »

Á vidíš, to nám uniklo, no ta z CV má vpředu rozparek, což mi přišlo, že jeden z pánů taky (na Chomiho stránkách), pak má jeden pán celý předek zapínaný na knoflíčky, a z mejch pokusů vyplynulo, že pokud v tom nebudeš jezdit na koni, tak na normální chození stačí klíny vsazené jenom do bočních švů, i když ten přední díl je z jednoho kusu... (nebo pokud nechceš machrovat, že máš hafec látky a že si můžeš dovolit širokánskou sukni)
Jináč jak tam jeden pán má to vodorovný vyšívání, tak mi nejspíš vyšlo, že je to proto, aby nezlobila podšívka. Mám jedny šaty a přestože jsou díly stříhaný poměkně přesně, pořád chce mrška koukat spodem na svět, takž ji taky budu muset ještě jednou prošít (zatím je prošita jen podél okraje).
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od cert »

Ty klíny jsou zásadní, včetně toho, že ten klín je přestřiženej a sešitej, nebo aspon prošitej, tak aby se zavíral dovnitř. To totiž právě dělá tu nařasenou siluetu. Čím víc klínů, tím bohatější sukně a podle mých zkušeností i pohodlnější pohyb.(Jo, jezdim v tom i na koni ;) )
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Random »

Ono je chodit a chodit. Udělej si v tom pár výpadů v tempu, nebo se vyškrábej strmější svah. Pak teprve oceníš šířku suknice, resp. kompromis mezi umožněním pohybu a překážením.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Dášenka »

Jsem tím chtěla vyjádřit to, že pro šíři suknice se nemusí vsazovat klíny "do plochy". Mám jedny šaty, červaný, mají klíny vsazované jenom v bočním švu a sukně má obvod 4,2 metru, i na koni se v tom dá sedět. Nějak mi už to vyjadřování nejde :-( ach jo, jdu se zahrbat ;-)
(ináč všechny erár verkoče, co jsem šila, mají taky jenom boční klíny a zatím si nikdo nestěžoval)
bernisaurus
Příspěvky: 4
Registrován: 26 Srp 2009, 15:01

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od bernisaurus »

http://img1.rajce.idnes.cz/d1/0/784/784 ... -_1450.jpg

No tak na tomto obrázku ten kat rozhodně podle linie oděvu a charakteristického stažení pasu ten dublet má ovšem pod svrchním oděvem. Dokonce mám doma(bohužel pouze na papíře) vyobrazení z chrámu svaté Barbory cca1450 kde je v detajlu člověk razící mince a je zobrazen v dubletu stejného střihu který je v Talhoferovi.
Osobně si myslím že v první polovině 15tého století je dublet v městském prostředí naprosto běžný a vázání nohavic na bruchy se vyskytuje už jenom na venkově.
Problém je v tom že dublet v této době není svrchní oblečení ale spodní prádlo které nosit bez svršku je společensky neůnosné a proto ještě v druhé polovině 15tého století jsou v dubletu zobrazováni pouze kati u kterých je potřeba tímto zdůraznit jejich pochybný půvoud (např. Jenský kodex)

To způsobu že se postavy na obrazech nijak podstatně neliší od postav s dřívějších století. I když už na počátku 14tého století se občas oběví obraz šlechtice nebo bohatého měšťana který má tak krátký kabátec že vázání nohavic na bruchy by již nebylo možné.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Václav »

Tady je zmíněné vyobrazení ze sv. Barbory:
Obrázek
Že by ale doublet byl v druhé pol. 15. století pouze spodní prádlo a nošení bez svršku by bylo společensky nepřijatelné, to snad ne.
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Jirhan »

Souhlasím s Bernisaurem. Nevím, jestli nosit pouze doublet bylo nepřijatelné, ale většinou jsou v doubletu zobrazováni muži při práci nebo cvičení, zatímco ve společnosti mívají přes doublet ještě kabát, pláštík nebo v případě Itálie třeba giorneu.
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Václav »

No, to také souhlasím, ale záleží především na vyobrazené situaci a lidech. Běžný člověk se patrně nezaobíral tím, zda je pouze doublet bez dalšího svršku společensky přijatelný, ale spíše zda bude odění pohodlné a zda mu nebude zima. Naopak někdo výše postavený, třeba šlechtic, se zajisté neúčastnil společenských akcí jen v doubletu.
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Jirhan »

Radši upřesni pojem "běžný člověk". Určitě to souviselo se společenskou prestiží, ale především však s mravností a mentalitou té doby. Tehdejší společnost byla silně religiozní a alespoň formálně si zakládala na dobrých mravech. Šlo tedy především o zakrytí choulostivých míst (Z. Winter), pokud to situace vyžadovala, což nesouvisí pouze s nejvyššími vrstvami.
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Broďan »

Jirhan napsal:... ale především však s mravností a mentalitou té doby. Tehdejší společnost byla silně religiozní a alespoň formálně si zakládala na dobrých mravech. Šlo tedy především o zakrytí choulostivých míst (Z. Winter), pokud to situace vyžadovala, což nesouvisí pouze s nejvyššími vrstvami.
A můžeme vůbec říct, že známe onu "mentalitu" doby? Není tak trochu vykonstruovaná celkem nedávnými autory, kteří pohled na husitské války totálně a navždy zprznili? Nanahlížíme onu dobu příliš jednostranně skrze názory táboritů či husitských radikálů obecně?

Středověký člověk se sice mentalitou lišil od současníka, ale obecně lze říci, že když po něm někdo něco vyžadoval z ideologických důvodů, tak se tomu bránil. Ostatně jako v jakékoliv jiné době. Byl-li nějaký oděvní prohřešek trestán smrtí či brutálním trestem kvůli nesmyslné, fanatické ideologii, tak se samozřejmě vyskytoval jakýsi uniformní oděv, který hlasatele ideologie neprovokoval. Jakmile se ale politicky ulevilo, mohli proti odvážným či výstředním oděvům protestovat pouze puritánští mravokárci. A jelikož se dochovalo mnoho kritiky ze strany církevních činitelů, filosofů apod., tak tady odvážných módních trendů a výstřelků bylo i v 15. stol. poměrně hodně. A byla to kritika typu: "mladí lidé dnes nosí příliš krátké kabátce, které odhalují zadek a rozkrok a to nám přijde nemravné a nedůstojné" ....prostě jako v jiných dobách.
Podšitý kabátek na který se vázaly nohavice či kalhoty, a který asi většina z nás označuje jako "doublet", je zobrazen na tolika obrazech, že ho stěží můžeme považovat za něco odvážného jen proto, že byl krátký. Byl to prostě oděv pro všední den, pokud to dovolovalo počasí. Do kostela, na úřední jednání, na svatbu, či jiné slavnostní příležitosti se zjevně slušelo, obléci si "společenský" oděv. Ale i tím mohl být mimo kabátec také doublet (ostatně rozdíl doublet/jacket mi vzhledem k rozmanitosti provedení v podstatě uniká). V chladném počasí se nosil delší kabátec, logicky přes doublet.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Jirhan »

Já jsem nenarážel na husitství ani v nejmenším, ale na evropskou společnost jako celek. Mám pocit, že náboženské hledisko bývá mnohými lidmi, kteří se zde zabývají historií, opomíjeno a konzervatismus je pro ně synonymem pouze pro husitské hnutí. Náboženské cítění bylo během celého středověku velmi silné u všech křesťanů bez ohledu na konfesi. Současný člověk toto snadno pouští ze zřetele (obzvláště v Čechách, kde je převážně ateistická společnost). Důkazem může být například podíl uměleckých děl s biblickou, hagiografickou nebo mravokárnou tématikou. Teď už jsme ale OT.

Vždy jsem si myslel, že jacket se oblékal přes obleček, který držel nohavice (tzn. doublet nebo vesta). A že byl doublet považován za část oděvu, kterou solidní člověk nebude nosit před lidmi samostatně. To mi alespoň vyplynulo z obrazů a iluminací, které jem měl možnost prozkoumat. Uvítám prameny jako protiargument.

Například zde na obrázku je nejspíš docela horko, ale ten pán má přesto na sobě kabátec.
Přílohy
07months.jpg
07months.jpg (138.61 KiB) Zobrazeno 9308 x
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Maršálek »

to ale pracuješ se stylizací a nejspíš neznáš obsah a cíle vyobrazení, doporučuji seznámit se obecně s problematikou studia obrazových pramenů http://www.hradeckydvur.net/obsah.php?kategory=37&id=70

jenom odbočím od dubletů a vrátím se k morálnosti - souhlasím s Broďanem, že morálnost dané doby si uměle vytvořili až romantici a historici 19. st., současné studie to dávno vyvrátili, viz. dějiny mentalit ;) máme z této doby nejenom nespočet dokladů běžných mravních prohřešků, které i nám dnes přijdou až dost a jsou nejenom od venkovanů a měšťanů, ale i od nobility a kléru... máme literaturu s erotickými příběhy a vtipy, erotická vyobrazení, máme doklady fungování nevěstinců, atd...
takže k zahalování těla - jako pán nebudu před svými družiníky chodit nalehko, protože to sníží mou vážnost, totéž při oficiálních příležitostech, nebo před výše postavenými... co si dovolím "doma", nedělám na veřejnosti - nic se na tomhle zjednodušeném pohledu do současnosti nezměnilo ;) abych předešel plamenným diskuzím na tohle téma - nebyli v pohledu na morálnost zásadně jiní než mi dnes. tohle nepochopení nás pak mnohdy nesmyslně šněruje a deformuje náš pohled na danou dobu a lidi v ní žijící ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti