Technik - Voják z období husitských válek

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Zdravím, potřeboval bych poradit, chci si udělat svrchní oděv pro prostého vojáka. Takže, co to má být, doublet, kabátec (opravte mě v terminologii) ? Jak má vypadat střih případně kde ho najít, jakým chybám se při výrobě vyvarovat atd. Jako materiál mám slíbené tmavě šedé vlněné sukno, černé lněné plátno na podšití. Datace, 1.pol. 15. stol. Husitské války. Dík za odpovědi
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik

Příspěvek od Ogrier »

Strihy na doublet muzes najit tady:
http://www.nachtanz.org/SReed/doublets.html

Co se vlny tyce, tak 100x recene: Poradne nechat vysrazet! ;)
-Beatus vir qui timet Dominum-
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik

Příspěvek od Technik »

díky za odkaz, látky už mám připravený a předsrážený, přložil jsem si komentáře ke střihům a píšou tam něco o vycpávání, chci se zeptat jestli by to nešlo bez něho, a pokud ne jak moc vycpávat a čím díky
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Technik

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Ano, doublet se dělá i nevycpávaný. Obojí je dobově správně. Jen myslím, že vycpávanému se říkává "pourpoint."
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Takže ještě poslední věc co mi vrtá hlavou, podle střihu ze stránek od ogriera (viz. výše) by tam měli patřit jakési "nabrané rukávy" od ramene po loket něco jako tady http://www.medievaldesign.com/restricte ... e_5384.jpg aspoň jsem to tak pochopil a tady pro mě vyvstává otázka, je to pro moji dataci a zařazení vhodné ? Díky
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Siegfried »

Nechci do toho moc rejt, ale dycky sem měl pocit, že Čechy první půlky 15.stol žily v zásadě v modě končícího 14.stol. Tedy by mi typičtější než doublet přišla suknice do půlky lýtek, zvláště u husitského bojovníka, tedy osoby symbolizující jistou konzervativnost... samozřejmě jeho nepřítel může záměrně symbolizovat opak, ale celkově byla společnost ve znamení návratu k tradičním a skromnějším prvkům ve všem.
SiG

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Siegfried napsal:Nechci do toho moc rejt, ale dycky sem měl pocit, že Čechy první půlky 15.stol žily v zásadě v modě končícího 14.stol. Tedy by mi typičtější než doublet přišla suknice do půlky lýtek, zvláště u husitského bojovníka, tedy osoby symbolizující jistou konzervativnost... samozřejmě jeho nepřítel může záměrně symbolizovat opak, ale celkově byla společnost ve znamení návratu k tradičním a skromnějším prvkům ve všem.
SiG
Ano, podobný pohled jsem postupně získal pročítáním jednotlivých témat co se tu řešili. Nejdřív jsem si myslel že je v pořádku doublet a nohavice přivazované ke spodkám (setkal jsem se s názorem že pokud to nemá nohavice přivázané k doubletu tak to doublet není ??? ), pak jednoduchý doublet bez těch nadutých rukávů a teď suknice do půli lítek. Takže pro mě vyvstává otázka jak moc je to individuální ? Jak moc byl obyčejný člověk ovlivňován módou ? Díky za podněty
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od cert »

Zatím, podle mě dostupných informací, by pro husitské Čechy měl být doublet ještě příliš futuristický. Takže klasické bruchy a nohavice, podobně jako konec 14. stol., a suknice( sukně choděcí). Obecně žádné výrazné barvy a odhalování zadků.

----------------------- 05 úno 2009, 00:04 ---------------------
Technik napsal:? Jak moc byl obyčejný člověk ovlivňován módou ?
V tomhle případě nejde tak moc o modu jako spíš o náboženství, a to znamená za husitů i tak trochu o život. Uvědom si, že to není nic jiného než občanská váka trvající desítky let a nutně ovlivňující vše co se v zemi děje. Neprovokovat anedráždit, to je heslo všech kdo chtějí přežít. Nikdy nevíš koho potkáš a ten kdo byl včera husita je dneska pravověrný katolík.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Mathias »

Tou dobou se zaobíráme.
Doublet je naprosto mimo mísu, přestože bylo mým horoucím přáním, aby se stal v době oné doložitelnou záležitostí. :)
http://chomi.rajce.idnes.cz/ Tady se nachází něco málo materiálů vhodných ku studiu civilního i bojového odění oné doby. Samozřejmě je nutné si ujasnit, chceš-li představovat vojáka českého či zahraničního, "papežence" - žoldnéře, nějakého zbrojnoše, člena městské hotovosti, venkovského odvedence a nebo ty samé varianty na straně "husitské" . To vše skýtá v rámci svého socia (možnosti finanční, dostupnost, morálka, styky atd.) jiné předpoklady pro odění.
Způsoby odívání byly samozřejmě ovlivněny posledí módou doby před vypuknutím revoluce. Následně zpřetrháním obchodních vazeb a obecným husitským purismem, který byl ovšem teritoriálně odlišný - zatímco táborité si střihali "ocasy" na kápích, od staroměstských umírněnců můžeme takový krok očekávat stěží (ti tak zavírali bordely a zakazovali hazard :)

Pro českého vojáka té doby obecně je vhodný oděv zvaný suknice - http://img1.rajce.idnes.cz/d1/0/784/784 ... -_1450.jpg - to co má na sobě ten chlapík v červeném (a jeho tvarové variace). K tomu je možno mít kápi (opět existuje množství variant) a nohavice k bruchům vázané. A v řadě neposlední - POKRÝVKA HLAVY :badgrin:
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od kakac »

Mathias, viem ze je to nemecko, a viem ze je to trosku neskorsie, ale medzi obrazkami co si sem dal je tento http://chomi.rajce.idnes.cz/Kostymy-vyo ... r_1443.jpg . Na nom podla mna je doublet. Ked si pozries tie postavy tak maju velmi nizko rozkrok a nohavice priviazane k vrchu, preto sa moze zdat ze to doublet nie je, ale podla mna sa o neho prave jedna, len je to tak blbo nakreslene.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Mathias »

A hleďme :) Ani jsem si nevšiml, že to tam je. Vřele děkuji za upozornění. A ano, je to Německo a čtyřicátá léta k tomu. Nohavice na kabátci - jsou Doublet-pozitivní :p
Chlapík v levo vypadá, že nohavice nejsou ještě spojeny, takže to bude patrně zobrazovat ranou formu takového oblékání. Je-li takový stav v Německu na konci 1. pol. 15.ky, v Čechách by mohl být v té době nejlépe podobný, takže bych se doubletem, při rekonstrukci onoho období nenechával unášet.
Ono je lepší se omezit na kratší epošku :), než je celých padesát let. Ošacení a výzbroj (taktéž taktika boje) projde určitou genezí za 50 let. Já bych navrhoval vzít v potaz třeba jen revoluční léta, chce-li Technik představovat někoho z husitských válek. Jistě by se spíš vyvaroval vytvoření paskvilu.
Pán Búh pomoc nasse!
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od cert »

kakac napsal:Mathias, viem ze je to nemecko, a viem ze je to trosku neskorsie, ale medzi obrazkami co si sem dal je tento http://chomi.rajce.idnes.cz/Kostymy-vyo ... r_1443.jpg . Na nom podla mna je doublet. Ked si pozries tie postavy tak maju velmi nizko rozkrok a nohavice priviazane k vrchu, preto sa moze zdat ze to doublet nie je, ale podla mna sa o neho prave jedna, len je to tak blbo nakreslene.
Ano, tohle by se mělo asi nazývat doublet, ALE
- pokud uznáme, že konec husitských válek je bitva u Lipan, tak to bylo skoro o deset let dřív
- rozhodně je střihove, tvarově, úpně jiný než doublety z druhé půlky 15.stol. Prostě tohle je takový přechodný typ směrem od suknice
Takže můj názor je: na husitské války doublety nebrat. Nejdřív tak na Jiřího z Poděbrad, a ještě bych byl hodně opatrný.

P.S. Zkusil jsem si(interně) dělit dějiny podle panovníků a ne na roky. Kupodivu to docela funguje, aspoň pokud jde o modu, výzbroj a výstroj.
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Díky za materiály a za rady, takže jsem se rozhodl pro suknici s délkou nad kolena-do půle stehen např. jako tady http://chomi.rajce.idnes.cz/Kostymy-vyo ... 1417-2.jpg tj. žádné odhalování zadku a obyčejná šedá barva. K zařazení, chci být český voják, ale ne žádný zaritý táborita-ocas na mé kápi je mi líto stříhat :D Střih je asi zbytečné u jednoduché suknice řešit. O čem ale dále přemýšlím je zapínání, původně jsem měl v úmyslu tkanice, ty jsou ale nejspíše pasé ? Spíše budou vhodnější dřevěně knoflíky. A nebo neřešit zapínání a udělat ji normálně přetahovací přes hlavu ?
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Mathias »

(sor. nechce se mi prepnout klavesnice, tak to bude bez "nabodenicek")
To zapiinaanii je podstatnaa viec, protozie praavie "suknice" je przez hlavu przetahovanaa a zapiinaanii postrada, kdezzto "kabaatec" je tou vieci, jezzto se zapiinaa ve przedu.
Pán Búh pomoc nasse!
Technik
Příspěvky: 13
Registrován: 11 Led 2009, 11:59

Re: Technik - Voják z období husitských válek

Příspěvek od Technik »

Mathias napsal:(sor. nechce se mi prepnout klavesnice, tak to bude bez "nabodenicek")
To zapiinaanii je podstatnaa viec, protozie praavie "suknice" je przez hlavu przetahovanaa a zapiinaanii postrada, kdezzto "kabaatec" je tou vieci, jezzto se zapiinaa ve przedu.
aha takže maník v růžovém vpravo má kabátec a na maník uplně vpravo v zeleném má suknici http://chomi.rajce.idnes.cz/Kostymy-vyo ... 420-20.jpg, nicméně jsem pochopil že možné je tedy obojí ?
Ke střihu
střih.JPG
Použito z http://www.curiavitkov.cz/prace37.html
střih.JPG (5.2 KiB) Zobrazeno 13779 x
Můžu použít takto vsazené klíny, nebo bude vhodnější něco jiného např.: http://www.forest.gen.nz/Medieval/artic ... ksten.html (vím že použité střihy jsou dobově trošku jinde, ale předpokládám, že tam velká změna nebude)

Díky
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti