Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od alasvarcka »

Dášenko, prosím, pomoz. Vybrala jsem si jako svou postavu ženu z lidu, služebnou, vesničanku, snad i feldfrau, nevím ještě přesně, každopádně kolem roku 1400-1450. Nejspíše by to měla být snad jakási služebná v družině rytíře (máme s kamarádem takovou představu). Ušila jsem si šatky, jejichž foto neumím přiložit, ale je mi jasné, že to není ono, šila jsem je v době naprosté neznalosti. Jsou k vidění na http://www.lide.cz/alasvarcka, ale moc z nich vidět není. Spodní šaty 100% len, ale střižené do A, svrchní jsou vidět, možno posoudit pouhým okem. Snad by se daly použít s jiným páskem...?
Chtěla bych Tě požádat o radu, jak by měla taková žena vypadat; leccos jsem okoukala zde na diskusi, leccos ještě ne. Na českém šermu mě odkázali sem.
Takže dané okolnosti (jak říkají divadelníci): datace 1400-1450, žena vdova 45 let, víceméně chudá, 1 menší dítě. Žije a pracuje na hradě svého pána (že by s ním šla co feldfrau i do bitev? asi blbost..) Co bude nosit "do práce"? Co do kostela? co bude nosit to dítě?
Pokud mi poradíš, budu moc ráda a budu se těšit, že se někde "v lazaretu" potkáme. Slibuju, že přestanu otravovat hloupými dotazy tebe i Siegfrieda!! :notworthy:
Předem díky a přeju hezký den.
Přílohy
vkostymu.JPG
přece jen se zdařilo...
vkostymu.JPG (87.2 KiB) Zobrazeno 13901 x
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

Na první pohled to nejni špatný.
Stran pásků jsem zjistila, že mi při príci strašlivě překážej, takže jsem teď bez něj. Jinak myslím, že se krom slabších kožených (spony zde: http://www.sweb.cz/mojshe/) nosily jistě i látkové, nebo prostě stačila zástěra.
Ta použkatá látka je pěkná, sice jsem ji nikde na vyobrazení neviděla takhle na vrchních šatech, ale kolik vyobrazení prostého lidu máme... Je i na bočních klínech? Na té fotce to není patrné. Přiznávám, že se na ně těším ;-)
Jinak stran střihu, to jestli jsou do "Ačka" nebo obdélníky s bočními klíny je dáno spíš tím, kolik máš látky. Prostší žena je asi bude mít z klínů vždycky, ale je možné, že se někde dostala i k "lepšímu" kusu látky...
Možná plášť vyměnit za něco praktičtějšího, protože, jak sama zjistíš, je při práci strašlivě nepraktický. Já mám takový kabátek, je to poměrně jednoduché na ušití, nicméně nemám pro něj vlastně skoro žádný podklad, krom toho, že mít při práci u ohně dlouhý plášť nebo troje šaty je prostě k ničemu. Tak jsem sebrala pánský kabátek a hotovo ;-)

Pak je ještě fajn pěkná kápě, aby netáhlo za krk. Pevné boty a nohavice s bruchama.

Co se týče dětí, tak tam bych to viděla na nohavice, košili, tuniku z vlny, kápi a možná i slamák (ten samozřejmě můžeš mít taky...). Botky stačí nějaké obrácené krbce (kdyžtak se do nich dají schovat i nějaké oriopedické, protože nechávat šít nějaké pořádné na rostoucí nožku je nesmysl).
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od alasvarcka »

Děkuji za bleskovou odpověď. Takže: spodní šaty, jak již praveno, střiženy do A prakticky jako noční košile :) , rukávy dlouhé, do špice. Vrchní šat je vlastně jen taková zástěra, obdélník s obdélníkovým výstřihem, po straně to není sešité. Ráda příležitostně předvedu. S těmi proužky jsem trošku zariskovala, ale hrozně se mi líbily, materiálově víceméně odpovídaly a nakonec se i znalci shodli, že pokud jsou vetkávané a ne natištěné, proč ne. Co jiného pořídit?
Plášť mi k tomu taky neseděl, je na takovou chuďasku i moc nobl, myslím. Ale nechám si ho, co kdyby chuďaska vyrazila na cesty, pak se může hodit...
Kápě: to myslíš jen tak přes ty šaty? Kápi samotnou mám ( i když v ní tedy vypadám trošku jako mistr popravčí), ale nenapadlo mě to zkombinovat.
Bruchy a nohavice??? Pod šaty nebo jako alternativu k šatům nebo jak?
Dítko: co jsou obrácené krpce? Neznám... a jak by měla vypadat tunika? Mám pro něj kalhoty, kápi a dvě haleny rovného střihu, lze?
A poslední dotaz: jestliže ti pásky překážejí, kde tedy nosíš ty nezbytné propriety, křížek, lžíci....atd...?
Kde tě budu moci poznat osobně?
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

Třeba zítra na plese v Kolíně ;-)
Jinak určitě na Libušíně, Hájnici, Zbořeném kostelci, Zbirohu... A asi pojedem i na něco mezi tím.

No ono s tím nošením nezbytností to není tak horké, žena táborová se od svých povinností v kuchyni příliš nevzdaluje.
Třeba na tomhle obrázku se třikrát za den dojde vyčůrat do té tělocvičny vzadu http://palcat.cz/20080809_zbiroh/img00002.htm, na panské, kdy jsme v přírodě a v neustálém ohrožení nepřáteli, tak to ani tak daleko nechodíme ;-)
Lžic a nožů na přípravných stolech je taky vždycky hromada (nemluvě o tom, že si tu tvou stejně někdo půjčí) http://ignatz.rajce.idnes.cz/Bitva_Zbir ... CN7029.jpg.

S nošením křížků nebo růženců u pasu jsem se moc nesetkala, je to s podivem, ale asi je nosili buď v nějakém váčku a nebo je spíš měli schované na zvláštním místě doma nebo v truhlici s oděvem v případě cestování.
Pokud ssebou potřebujeme něco vzít (třeba když náhodou vyrazíme na tržiště), je stejně nejlapší žebradlo nebo košík...

Těma botkama rozumím toto: http://curiavitkov.cz/clanek17.html, při troše šikovnosti se do toho dá asi "normální" botka schovat... A nebo lze udělat tyto "sofistikovanější" http://curiavitkov.cz/clanek18.html.

Jinak myslím, že při rekonstrukci dětského oděvu lze s úspěchem i pro patnácté století vycházet z tohohle http://curiavitkov.cz/clanek4.html, také jsou tam krásně vidět bruchy a nohavice.
Svrchní dětskou tuniku/suknici bych rozhodně udělala vlněnou, pokud je teplo, tak může klidně pobíhat jen v bruchách a košili. Asi by nebyla od věci ani vlněná kápička.
Bruchy a nohavice oceníš až bude zima (na Libušíně je pravidelně pod nulou...), to i pod dlouhou sukni pěkně táhne. Doporučuji bruchy ze lnu a nohavice raději hned vlněné ;-)

To že jsou svrchní šaty vlastně jen dva obdélníky z nich dělá spíš zástěru a tudíž by to chtělo ještě nějaké svrchní šaty, zase asi radši vlněné. Pro ispiraci mrkni na ty stránky Marie Cadeaux, věřím, že si určitě něco vybereš, ušití pak také není náročné... Jinak jsou tam i chlapecké oděvy.
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od alasvarcka »

"Okolo pasu má tenký pásek, s litou sponou (její manžel je měšťan, vojenský podnikatel), na něm má nůž, lžíci, malý křížek a někdy také různé sáčky s potřebnámi věcmi." ....to jsem našla na začátku tohoto tématu, proto jsem se na to ptala... :)
Teď ještě sehnat někde levně tu kůži na botičky pro sebe i malýho a nějakou tu předlohu na svrchní šaty...
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

Vidíš jak se svět mění ;-)
Za sezónu zjistíš, že to v táboře nejde a že s pásečkem vyrazíš právě do kostela a na trh... Jinak pásek nevymlouvám, jen sděluji svou skromnou zkušenost.

----------------------- ned úno 01, 2009 2:27 pm ---------------------

Takže něco málo o tom, jak jsem začínala já... byl to vlastně už "nový" začátek a psal se rok 2006, předtím jsem od roku 1999 vytvořila kostýmy spíše divadelního charakteru a nebylo jich moc, byly zcela poplatná svému určení, takže je skutečně nelze brát jinak než divadelní maškarádu ;-)

Velmi mě baví šít ze zbytků a jsem líná šít něco do oblouku nebo nějak přehnaně vypasovávat.
Takže jsem měla doma poměrně velkej kus tmavomodrýho lnu(nakonec bylo potřeba 2,5 metru) a k němu jsem dokoupila zhruba 2 metry zbytek len+bavlne v tmavě lososové barvě. Pak jsem si chvíli čárala po čtverečkovaném papíře, abych měla jistotu, že se mi to vejde a že já se do toho vejdu a pak jsem se vrhla na stříhání. A na šití. Docela to odsejpalo, všechno byly obdélníky a trojúhelníky... Až po čase jsem zjistila, že jsem vlastně skoro vytvořila toto: http://cadieux.mediumaevum.com/orange.html, jen jsem díky své lenosti všechny klíny vsadila do bočních švů, ale výsledná silueta je dost podobná. Nakonec jsem takovéto modely vyhotovila celkem tři, je to jednoduché, rychlé a účelné...

Další zbytek, který mi přišel "po ruku" byla zelená kabátovka, bylo jí něco přes tři metry, ale na šaty s přivazovacími rukávy jí padlo 2,8 metru (zde bez rukávů http://www.oook.cz/events/hajnice08/2644.html), spodní šaty jsou ze tří metrů, a mají klíny zase trošku jinak. Sice jsem je pečlivě rozměřovala a rozkreslovala, ale nakonec jsem musela do podpaží použít klínek, což jsem do té doby nepotřebovala (mám poměrně malá ramena, tak mi rovné nasazení rukávů problém nedělá).

Kromě toho jsem si někdy v mezidobí ušila uzonký šaty z bílého lnu (stačily dva metry a jsou z osmi částí) a sametovej surkot ze zbytku (1,8 metru + kousek brokátu na sedlo), ke kterému jsem teprve loni na podzim došila červené sténové šaty (http://catany.rajce.idnes.cz/Turnaj_Hra ... C_0077.JPG, zde jsou k vidění i ty moje první šaty...).

Mezitím jsem snad každý rok ušila několik bojových suknic, nuda, ale je to praxe a hlavně pak mám chuť poskládat ty klíny zase trošku jinak...

Posledním "střihem", který použávám je superjednoduchý surkot, první, který vzniknul je sametový a zde je jeho zdobení http://www.oook.cz/events/malesov08/8030.html, nějak nikde nemám lepší fotku :-( Jsou to dva obdélníky na trup, dva rovnoramené trojúhelníky na boky a dva rukávy, celý trik spočívá v postupu šití, nejdřív se sešijou švy na ramenou, pak se přišijou rukávy (vznikne kříž) a pak se to teprve na bocích spojí těmi klíny. Šaty jsou sice volné, ale tak pohodlné, že jsem je z leciné vlny ušila sobě a Vendluce, abychom si nemazaly nějaké "lepší" (ale na panské jsme je za nic neměnily, protože jsou opravdu príma).

Jinak co se týče doplňků, tak máme buď pytlíky s kulatám dnem (nikde jsem je neviděla, ale fungujou), pak pytlíky obdélníkové, stahování na dvě šňůrky, "luktušky" na hlavu, které jsou vlastně jen pruh prostěradla, bruchy a nohavice a kápě (mám i jednu takvou tu "dámskou" v předu rozstřiženou, ale strašně mě štve, tak ji nenosím).
A málem jsem zapomněla na čechlík ;-)
http://twinkill.rajce.idnes.cz/Podzimni ... VO0004.jpg Zde k vidění též detail šněrování šatů na boku (nemám pro něj na žádném obrázku důkaz, ale pokud stojím norálně a je dost stažené, tak o něm nikdo neví), ten vyšívanej okraj patří čechlíku (nařasená roura na ramínka, opět nějaký výhodný zbytek) a jsou tam pěkně vydět vlněné nohavice srolované pod kolena).

Největším problémem je to, že nestíháme fotit co máme ;-)
Snad Ti to aspoň trochu pomůže. Malá rada na závěr, pokud ses někdy učila šít "konvenčně", zkus se od toho oprostit, ze stránek http://cadieux.mediumaevum.com/15thc-costuming.html získáš mnohem leší přehled o konstrukci střihu a výsledek bude potom daleko věrohodnější...
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od alasvarcka »

Díky za obsáhlou odpověď, jsi fakt zlatá. Nedivím se, že mě na ceskyserm.cz zprudili, proč chci další a další informace... :lol:
Já jsem se "klasicky" a vlastně ani jinak šít neučila, to všechno tak nějak za pochodu, občas jsem ušila něco dětem, když byly malé, ale vždycky jsem se snažila to nějak "ošéfovat", aby to bylo co nejjednodušší a přitom originální.
Šití ze zbytků je mi také blízké, i hledat a shánět by mě bavilo, mít víc času. Rozhýbává to fantazii a nápady... Ty šaty z kabátovky se mi docela líbí, i když teda šití ze 3metrů se nedá dost dobře nazvat šitím ze zbytků :-) Jak se tento materiál srovnává s materiálovými požadavky na dobovou věrnost? a jaký střih jsi na ně použila?
Jinak se hodlám striktně přidržet své postavy (nakonec se z ní vyklubala chůva pana rytíře), takže myslím, že honosnější šaty asi nebudu potřebovat. Pokud se mi podaří sehnat nějakou přijatelnou vlnu za slušné peníze, ušiju si ještě jedny spodní a jedny či dvoje svrchní podle toho, cos mi tady napsala, pořídím krpce (kůži atd. sháním) a nějaké doplňky. Těch prý není nikdy dost, ale co všechno krom toho, cos vyjmenovala plus košík či žebradlo..? a samo bruchy a nohavice, ty budu šít celé skupině, až se mi podaří -opět - sehnat patřičný matroš.
A bude vystaráno :)
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Dášenka »

Kabátovka je v cajku, je to důkladně zválcované počesané sukno, no bylo to ve zbytcích a celej kousek asi za 260 Kč ;-) Občas mám štěstí. Prostě čas od času obejdu "podezřelé" obchody a zazásobím se. A pak když mám chuť něco ušít, tak jen najdu a jedu...
Bez žebradla si to už neumím představit, výroba je jednoduchá, obdélník a šité ucho.

Jinak střih těch zelených šatů jsou tradičně obdélníky a trojúhelníky, malinko dopáslé na těle. Třeba už se konečně dokopu k tomu to všechno naskenovat, ale nevím, jestli z těch mejch čtverečků bude někdo moudrej ;-) Na těch stránkách Marie Chantal je ten postup docel pěkně nafocenej...

Tak pěkné šití :)
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od alasvarcka »

Ještě jedna malá otázka: máš nějaké vytipované obchody, kde je šance na levnější nákup? Já nejsem z Prahy a tady prakticky není žádný obchod s metráží... do Práglu si občas zajedu za dcerou a do Flextexu, tak že bych udělala spanilou jízdu i jinde, dáš-li mi tip. Dík.
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Dášenka »

viewforum.php?f=120
;-)

nejradši Mráze na Letný, pak Flex-tex u tržnice a pak oblíbené kolečko okolo Míráku (Fiala, Budečská, Textil Forum)
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Pospa »

Chtěl jsem se zeptat na "starý vlněný plášť," který nosí žena zobrazená v Embletonovi (str. 78) a je datována na bitvu u Grandson (1476).
Jak jsou obecně datovány tyto pláště/kabáty s rukávy? Je možné stejný plášť použít i pro 1.pol. 15. stol. (1430)?
Obrázek
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Chomi »

O tomhle by ti asi víc řekl Mathias, ale co vím od něj, tak v první polovině 15. stol. se, aspoň u nás, používaly takovéhle "kabáty" s rukávy daleko víc než pláště. Ačkoli myslím, že obvykle nebyly otevřené vepředu a měly tedy střih suknice - tzv. sukně choděcí.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Mathias »

Komplexně vzato z našich obrazových pramenů masivně mizí pláště už koncem 14. st. a nahrazují je mnohokrát bohaté svrchní sukně (sukně chodicí). Kteréžto v nejzákladnější podobě vypadají jako základní suknice, ale bývají širší, často doplněné kožešinou. Prakticky vždycky jsou však delší než spodní sukně.

Jestli i vesnické obyvatelstvo nahradilo nepraktický plášť praktickým svrchním oblečením nevíme stejně jako nevíme, nevyšla-li náhodou jeho obliba právě z venskovského prostředí (přes nižší šlechtu). Pro tuhle domněnku hovoří i dvě konečné podoby plášťů, naprosto nepraktické zato švihácké, které mohly přežívat maximálně v dvorském a velkoměstsském prostředí. Ostatně vršení suknic na sebe se předpokládá již v "románském odívání".
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Dáma s čápem - Vesničanka cca 1400-1450

Příspěvek od Pospa »

výborné, díky moc
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti