rehtu

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

rehtu

Příspěvek od rehtu »

Obleček dle burgundské módy.Zbylo mě pár metrů bav.sametu a nechtělo se mi ho vyhodit.
Tak jsem si nechal ušít houpelande(nechtělo se mi dělat ty rukávy) chaperon jsem dělal sám,kruh je vycpávaný zbytky látek.
Přílohy
rehtu.jpg
Jan Vratislav z Mitrovic
rehtu.jpg (57.47 KiB) Zobrazeno 11776 x
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: rehtu

Příspěvek od hawkwind »

Rehtu, i když pominu ten materiál, tak mě nějak strašej ty rukávy. Mě to burgundsko jako takový přijde střihově jednoduchý a když projedu toho Rogiera van Weydena nebo Hanse Memlinga, tak najít na těch kabátech pachy s tím dubovím listím mi moc nejde.
Rozhodně je to krok správným směrem, celé to ale nějak nesedí.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: rehtu

Příspěvek od rehtu »

Tohle byla předloha,sice už nemůžu dohledat kde jsem to vyštrachal,no ale stalo se.
Přílohy
houpelande2.jpg
houpelande2.jpg (368.54 KiB) Zobrazeno 11658 x
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: rehtu

Příspěvek od hawkwind »

No když koukneš tady, třeba ten Rogier vander Weyden tak ten maloval právě hodně ten burgundskej dvůr.
Já třeba mám ten zelenej kabát šitej podle obrazu kde je jakýsi šlechtic jako donátor - a je zajímavý tím, že tentýž malíř holadnské školy namaloval téhož šlechtice v rozmezí cca 20 let jako téhož donátora. (Na tom prvním obraze je mu ovšem asi 20 let a je to mladík, kdežto na druhém vyžilý alkoholik s banatým červeným nosem - vypadá trochu jako "Godfrei udatný")

http://www.abcgallery.com/W/weyden/weyden16.JPG

Tady taková luxusnější houpelande

http://www.abcgallery.com/E/eyck/eyck1.JPG

A tady právě vidíš ty rukávy které jsou sice široké k lokti ale pak zabrané k zápěstí, je to velice specifický tvar. Asi kdybych štoural, tak najdu i pachy, ale tohle je typické.

J.
Naposledy upravil(a) hawkwind dne 07 Bře 2009, 13:11, celkem upraveno 1 x.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Bormi
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Črc 2008, 09:52
Místo/Bydliště: Osek

Re: rehtu

Příspěvek od Bormi »

Podle toho obrázku bych řekl, že zdrojem je E. Wágner.
Když mluvíš, dbej aby tvá slova byla lepší než mlčení.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: rehtu

Příspěvek od hawkwind »

S Wágnerem je potíž, protože on hodně překresloval starší věci, třeba z LeDuca ve kterých už byly chyby, protože LeDuc sám architekt některejm věcem prostě nerozuměl. Co je na tom Wágnerovi nejcenější je ten rejstřík podle kterého se nechá najít originál obrazu ze kterého je to překreslené - ten ovšem nikdo na web nenaskenoval. :evil: :evil: :evil:

Další problém ovšem je, že můžeš mít originál oděvu na obraze, který má určitou fazónu a nějak se na těle chová, když ho ale porovnáš s dochovaným oděvem a rozložíš ten střih, tak je tam něco divně, protože to prostě nemohlo fungovat - tedy mohlo, pokud něco dodáš, například vypodložení, vycpávky kalounky který to někde přidržej a samozřejmě ne že se to tupě překopíruje na čtverečkovaném papíře - musí se to přestříhat na tu dotyčnou osobu. Pokud se to tupě kopíruje většinou se to pak chová jako hadr.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: rehtu

Příspěvek od Siegfried »

Maršálek napsal:k Wágnerově publikaci - oděvy dělala Drobná a má tam skutečně mnoho hrubých chyb, daných nepochopením daného oděvu. Doporučuji vycházet z originálů, které jsou k obrázkům citovány
Troufám si oponovat i některé jeho interpretace zbrojí a zbrojných částí z iluminací... např. můj oblíbený Eleazar zabíjející slona z Krumlovského sborníku:)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: rehtu

Příspěvek od rehtu »

Hledal jsem víc vyobrazení abych to mohl porovnat.
a tady je taky něco http://www.3owls.org/sca/costume/garb5.htm
Přílohy
Houppelande nem.jpg
Houppelande nem.jpg (298.96 KiB) Zobrazeno 11457 x
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: rehtu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Zdá se mi to celkem povědomě spatlané.
Vysochaný chaperon s je typický pro léta cca 1440-1470 (možná i dále) a houppelande+ opasek bych viděl tak max. 1430.
BTW -podle všech značek a vodítek bych řekl, že je to vévoda Philip III. zvaný Dobrý, v raném stádiu své moci (tj. kolem roku 1420)
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: rehtu

Příspěvek od sherchan »

rehtu napsal:Obleček dle burgundské módy.Zbylo mě pár metrů bav.sametu a nechtělo se mi ho vyhodit.
Tak jsem si nechal ušít houpelande(nechtělo se mi dělat ty rukávy) chaperon jsem dělal sám,kruh je vycpávaný zbytky látek.
Odívání moc nerozumím, takže pokud budu říkat nesmysly omlouvám se. Vycházím jen z porovnání těch dvou reprodukcí a fotky výše. Přemýšlel jsem co mi na fotce proti reprodukci nesedí. Našel jsem dva podstatné rozdíly. První - na reprodukci se kabátec řasí asi tak od úrovně podpaždí, na fotce vlastně až od pasu, přičemž nad pasem jsou nějaké sklady jen trochu naznačené. Řasení by podle mě mělo začínat asi v místech kde máš první zapnutý knoflík. Druhý - rukávy na fotce jsou sice hodně široké, širší než na reprodukci, ale podle mého názoru by podle reprodukce měly být o něco delší. Výsledkem je, že na první pohled na mě působí kostým na fotce trochu divně. Řekl bych, že je na něm proti reprodukci "málo látky". Neber to jako osobní útok a doufám že Ti nějak neubližuji. Je to jen můj názor a jak jsem napsal odívání nijak zvlášť nerozumím.
skorpion
Příspěvky: 2
Registrován: 24 Bře 2009, 16:10

Re: rehtu

Příspěvek od skorpion »

spominate tu ze volba materialu je nestastna.. tak ma zaujima aky material je koser??
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: rehtu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

skorpion: podle vyobrazení nejčastěji hedvábný samet, stejně tak kvalitní vlněné sukno (v té době asi "kvalitní" mohlo vypadat jako to dnešní strojové), potom těžký brokát či ornát. Záleží na kterém dvoře.

Např. Burgundsko se od počátku patnáctého století se vzorama mírnilo, Takže se používalo nejvíce sametu a sukna.
skorpion
Příspěvky: 2
Registrován: 24 Bře 2009, 16:10

Re: rehtu

Příspěvek od skorpion »

vrela vdaka. planujem tiez nejaky honosny kostym.. len mam problem s brokatom hlavne so vzormi na tych dnesnych nejak mi nesedia.. mam predstavu o cierno striebornej kombinacii .. alebo nieco tmavozelene.. nieco podobne ako na tom obrazku chlap napravo.
tomb_pet.jpg
tomb_pet.jpg (145.15 KiB) Zobrazeno 9752 x
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: rehtu

Příspěvek od Radim Vaňousek »

skorpion:
Co se týče brokátu, tak si se vzory moc hlavu nedělej. Pan Petr Voda (Posadow) totiž zjistil, že se ve středověku používali brokáty s chobotnicema, čínskejma drakama, delfínama, atp. a má to i řádně historicky podložené.

Jinak krásné brokáty prodáváme my :D
A doporučuji nehledět jestli je 50%, nebo 100% hedvábný. je to poznatelné pouze na omak, a to se v tom musíš už trochu vyznat.

http://www.sartor.cz/index.php?cPath=32_60
http://www.sartor.cz/index.php?cPath=32_41

Omlouvám se, že některé barvy vypadají vybledle -brokát je dost neposlušný, páč mění barvy a navíc jsem fotil pod žárovkou.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: rehtu

Příspěvek od rehtu »

Ahoj,co říkáte tady na tento kyrys,měla by to být 2.pol 15.stol,ještě to není hotový..
Přílohy
plech 004_u_m.jpg
plech 004_u_m.jpg (29.64 KiB) Zobrazeno 9483 x
plech 003_u_m.jpg
plech 003_u_m.jpg (26.34 KiB) Zobrazeno 9483 x
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů