Čapin

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Čapin

Příspěvek od Moritz »

1,5mm kalený plech rozhodně stačí. Takovou přilbu vlastním, schytal jsem v ní už dost ran do hlavy a v podstatě jsem je necítil a na helmě to nezanechalo skoro žádné stopy. Takové věci jako kalené helmy z 2mm plechu jsou zbytečně těžké. Jediná situace, kde se to může hodit jsou hardturnaje, ale v bitvě je to bezúčelné.
Futute ducem!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Čapin

Příspěvek od Siegfried »

Moritz napsal:1,5mm kalený plech rozhodně stačí. Takovou přilbu vlastním, schytal jsem v ní už dost ran do hlavy a v podstatě jsem je necítil a na helmě to nezanechalo skoro žádné stopy. Takové věci jako kalené helmy z 2mm plechu jsou zbytečně těžké. Jediná situace, kde se to může hodit jsou hardturnaje, ale v bitvě je to bezúčelné.
Souhlas, často se vyskytují i kalené originály s místy kolem 1 mm (samozřejmě můžeme spekulovat o oreznutí) ale funkčně to často stačí... Respektive pokud to má prasknout tak to praskne.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Standa mž »

No ono pokud bude výchozí materiál 1.5 mm,tak to místy ten 1 mm stejně mít bude.
Avatar uživatele
Jan z Nezpečova
Příspěvky: 29
Registrován: 24 Led 2011, 14:58
SHŠ: Gléva 1471 a.d.
Místo/Bydliště: Královské Vinohrady

Re: Čapin

Příspěvek od Jan z Nezpečova »

ahoj repliku této přílby prodávám, s pancířem nebo bez. je v sekci nabídka pod mým nickem.

:)
V měřítku jedné nano, neexistují už problémy, smrt, bouračka nebo nemoc, jen se jinak přemístí atomy
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Čapin »

Tak jsem se konečně zas pustil do nějaké výroby. Jednak dělám podzbrojový doublet (ale o tom až později) a také jsem se pustil do opasku. Připravil jsem si lázeň barvící na černo, jak jsem někde vyčetl: Do velké sklenice jsem nacpal "ocelovou vlnu" (nebo vatu?), co se s ní drátkují parkety a zalil to 2l octa. Po dvou týdnech jsem to slil a strčil do toho pruh kůže a nechal jí tam 24h. Kůže zčernala jako uhel, stejně jako ten roztok. Poté jsem jí 24h nechal namočenou v roztoku jedlé sody a pak jsem jí dal na den do čisté vody.
Zaráží mě ale dvě věci: 1) že zčernal ten octový nálev, 2) když nechám tu černou kůži delší dobu ve vodě, tak je znát že z kůže barva uniká. Je to normální, nebo jsem někde udělal chybu? Nerad bych, aby to pak barvilo. Máte s tím někdo zkušenosti, zkoušel jste to někdo?

Jo a ještě jeden dotaz... čím pak ten opasek namazat, aby nebyl po tom máčení křehký a nepraskal? Jde mi o nějaký pokud možno dobový prostředek.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Čapin

Příspěvek od Siegfried »

Na kůži bych vzal lanolin případně smíchaný s voskem...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Čapin »

Díky, zkusím ho sehnat a prubnu to.
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Tom_F »

Jestli můžu k tomu černění - vůbec se to nemusí máčet 24 hodin, stačí to jen přetřít, nebo vícekrát, podle toho kolik kůže obsahuje tříslovin nastane reakce ihned nebo po intenzivnějším působení roztoku. S tímto barvením mám ale celkem negativní zkušenost, po delší době se kůže začne trhat. Ocet jí dle mého názoru nedělá vůbec dobře. Osobně jsem od tohoto způsobu už upustil.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, díky za odpověď. To je docela důležitá informace. Myslíš, že to bude praskat, ikdyž to člověk důkladně zneutralizuje a pak nechá pořádně vymáchat? Mohu se jinak zeptat čím a jak barvíš? Díky.
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Tom_F »

Praskat to nebude, to se děje jen když ztuhne ta lícová strana hlazenky. Kdysi jsem tím "železem" barvil docela dost a cca po roce se mi z různých stran sešlo několik zpráv, že se kůže roztrhla. Pravda byly to vesměs slabší tloušťky od 2 do 3mm, ale stejně... normálně by se to stávat nemělo a ani to nebyl ojedinělý případ. Takže jsem se zase pokorně vrátil k lihovým mořidlům. 90% produkce barvím těmi mořidly, pro barvení jednotlivých kousků kůže je to nejjednodužší řešení, většině zákazníků to dostačuje, pokud se vyskytne nějaký fajnšmekr (nebo někomu chci udělat obzvláště pomyšlení) sáhnu po nějakém přírodním barvivu. Nicméně škála barev není moc široká.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čapin

Příspěvek od Čapin »

O víkendu jsem promáchal svoje ručně šité obracené boty. Bohužel jsem je před akcí nestihl naimpregnovat a důsledkem toho mi praskly švy na patě a vepředu. Řeším, jak to opravit. Vypárat stehy, otočit naruby, sešít a opět otočit? Mám strach, že když to takhle udělám, tak se mi to nepodaří otočit zpět - podrážku jsem totiž x-krát napouštěl včelím voskem a dost ztvrdla.

Máte s tím někdo zkušenosti? Co třeba šít a obracet to namočené?
Přílohy
bota2.JPG
bota2.JPG (80.45 KiB) Zobrazeno 7230 x
bota1.JPG
bota1.JPG (90.78 KiB) Zobrazeno 7230 x
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti