LosPedros - 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od schwarzhelm »

A jak je to s materiálem na nohavice? Pokud se bavíme o druhé pol. 15. století, je ještě přijatelným materiálem len? V Osprey: German Peasant War je fotka nohavic s krytím z konce 15. století, které jsou ze silné lněné látky. Ale popisek tuším praví, že šlo o oděv zemědělců.
Byl by tedy velký prohřešek nosit jako měšťan středního stavu(zde hojně prezentovaná kategorie :D ) nohavice lněné? Abych nezapomněl, jde středoevropský region 2. pol. 15. století.
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Jirik »

Len je ještě přijatelný například i pro středně či méně movitého měšťana ve Francii kolem 1590. Ale tam je to zpusobeno i jinou skladbou oděvu.

Ve městě není taková zátěž na oblečení, lépe se o vše dá pečovat (třeba sušit což len potřebuje aby se nezačal rozpadat) a jelikož ti všechno leží v truhle tak navíc střídáš oblečení dle počasí atp.

Vlna je používaná z důvodů, že vydrží mnohem víc (v poměru ke lnu), lépe odolává povětrnostním vlivům a hřeje.
Na tažení je docela důležité aby se kalhoty nerozpadly moc brzo.

Obecně to vypadá, že vojenský oděv preferuje vlnu, kdežto klasický městský či venkovský oděv už volí s ohledem na roční dobu a finanční možnosti nositele.

Dalším docela důležitým bodem je, že vlnu vypasuješ (aby obepínala nohu) mnohem lépe a snadněji než len.

Trocha reklamy na len ;)
http://rond.cz/kostymy.php?menu=4&akt=2&veta=3
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Maršálek »

;) raději opatrně s kategorizací materiálu pro jednotlivé společenské vrstvy ;) Předně se každý materiál/látka objevuje v celé kvalitativní škále a druhak len se objevuje i coby podšívka nejjemnějšího a nejvzácnějšího čínského hedvábí (viz. středověké textilní nálezy z pražské královské hrobky).
Naposledy upravil(a) Maršálek dne 19 Kvě 2009, 14:21, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Radim Vaňousek »

To o tom lnu je pravda. Stejné je to například u vlny.
Teď už si nevzpomenu, který šlechtický rod v čechách preferoval vlnu a len namísto hedvábných látek. A nejednalo se zrovna o chudáky :)

Zase nadruhou stranu si musíme uvědomit, jak se ta látka chová a co z ní můžeme vytvořit. Nohavice by měly být vypasované, o tom víme všichni -byl to trend, bylo to hezké. A kdo nesplňoval trend? -většinou burani.

Pasování lněných nohavic je velice náročné http://vera.spi.cz/web/historicke_kostymy/19
a vzhledem k tomu, že dříve se ta práce div neměřila stopkama, bylo lepší používat látky elastické. Tedy nejčastěji vlnu.

-------------
Opět jsou to mé logické, však nepodložené úvahy.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od schwarzhelm »

Aha, já len považoval ze materiál pevnější a houževnatější než je vlna, proto ho mám koneckonců jako vnější vrstvu na prošívce.
Když jsem si len pootočil stejně jako vlnu pro šití nohavic, pružnost byla taky slušná, ale nemám to zatím onošené, do výroby lněných nohavic se teprve pustím, zatímco vlněné už mám. Jen mi přišla dobrá varianta mít "letní" verzi lněnou a na zimu přes to hodit ty vlněné.

Co se týče pracnosti výroby, žiju v tom, že ušít nohavice bylo obecně obtížné, bez ohledu na materiál, a také, že práce byla ve středověku oproti materiálu vysoce nedoceněná, zatímco dnes je to spíš naopak.
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Len je nejpevnější nesyntetická látka s minimální pružnosti. Vlna je naopak nejpružnější, není u ní problém jí vytahat, či smrsknout.
Na zimu je nejlepší mít dvoje vlněné nohavice. Ty lněný bych si nebral, mohly by tě právě chladit. Jsou tedy vhodné akorát na to léto.

Bratr mi asi před půlrokem ukazoval nějakou literaturu, kde bylo psáno, že podle jednoho zápisu z 15. století měla výroba nohavic/ kalhot zabrat maximálně 2 hodiny. Pokud se jednalo o nějaké komplexnější řešení, mohlo se to protáhnout až na 4-5 hodin. (jestli to najdu, tak to sem dám)

Osobně můžu říct, že sešití vlněné tkaniny je daleko jednoduší, než sešívat len. Nekrabatí se to, netřepí se to, pasuje to. Jediného co se může stát je to, že se ti dole budou kroutit, když je blbě ustřihneš a sešiješ.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Romikov »

Navíc mně osobně nebylo ve vlněných nohavicích žádné parno ani letos na bušíně - ta vlna dobre izoluje ( pravda mám nohavice středního typu bez poklopce)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od noxter »

Chtěl jsem se zeptat, v rámci toho podšívání oděvu, jestli se podšívala i vlněná vesta?Týka seto zmíněného období cca1470
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Mojshe »

nepodšité jsem zatím viděl jen prosté tuniky, popř. varkoče
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

Mojshe napsal:nepodšité jsem zatím viděl jen prosté tuniky, popř. varkoče
Mno asi takhle, kolik z nich bylo originálů ? :) Dle mého soudu to moc nevím spíše to předpokládáme :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od schwarzhelm »

Pokud má vesta sloužit jako základna pro přišněrování nohavic, tak bych ji z praktického hlediska podšil. Moje vesta má v boji sloužit i k přivázání plechových nohou, takže ji mám podšitou hrubým lnem, aby se moc nevytahovala.

Spíš by mě zajímalo tohle. Na nějaké rekonstrukci jsem viděl vestu s trojúhelníkovým výstřihem vzadu. Jako když dubletu odpářete rukávy a stojáček. Dá se taková rekonstrukce podpořit nějakými prameny?
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Jirik »

schwarzhelm napsal:Spíš by mě zajímalo tohle. Na nějaké rekonstrukci jsem viděl vestu s trojúhelníkovým výstřihem vzadu. Jako když dubletu odpářete rukávy a stojáček. Dá se taková rekonstrukce podpořit nějakými prameny?
Tohle sem viděl v Osprey Angličtí lučišníci. Takže skusit tam zda nepíšou prameny.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Mojshe »

co vím, tak tahle vestička se nosila např. pod prošívanici, aby měly být na čem přivázané kalhoty a pod prošívkou nebylo moc vrstev.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Maršálek »

schwarzhelm napsal: Co se týče pracnosti výroby, žiju v tom, že ušít nohavice bylo obecně obtížné, bez ohledu na materiál, a také, že práce byla ve středověku oproti materiálu vysoce nedoceněná, zatímco dnes je to spíš naopak.
tady bych opět nekategorizoval, protože co platí u nádeníků rozhodně neplatí u dobrých řemeslníků kteří se dali svou práci vždy dobře zaplatit - o vyhledávaných mistrech svého oboru nemluvě ;) omlouvám se za OT ;)
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Random »

schwarzhelm napsal:Na nějaké rekonstrukci jsem viděl vestu s trojúhelníkovým výstřihem vzadu. Jako když dubletu odpářete rukávy a stojáček. Dá se taková rekonstrukce podpořit nějakými prameny?
Dá. Viděl jsem už několikrát, ale - nezlob se - byly to obrázky z časopisů, takže se mi nechce je vyhledávat, skenovat, věšet ...

Alespoň jedna nápověda: http://www.brodec.org/MA_costume_medieval.pdf, str. 122

Ono je to logické, střih zůstával zcela stejný, alespoň v západní Evropě. Vlastní dvojici vestička - kabátec mám dělanou stejně.
"Ad ultimum!"
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů