LosPedros - 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Indy »

Moje vesta dělaná Kreou je podšitá a vlastně oboustranná. Může být červená či fialová. Len samozřejmě a dělaná na přivazování nohavic.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Kabátec
Obrázek
Zrovna jsem pustil do kabátce.
Máte někdo pls představu, jak je střihově řešený tento? Zepředu ani ze zadu na tom nevidím žádné švy. Má všité klíny z boku, nebo ani ty ne a ten "nadbytek" látky je daný tím že je to střiženo tak "zeširoka"?
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od deCarabas »

No ono to je zosite naboku, ale strihane to je samozrejme siroke, takze sa ti to nazbiera...
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od noxter »

Tak po delší době to tu zkusím trochu oživit, věřím že to Pedrovi nebude vadit. Chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějaké použitelné obrázky, popřípadě střih na boty spíše nízké k měšťanovi cca 1470. A jaké boty vlastně nosil nobil v celoplátové zbroji(tedy do boje) taky cca 1470 všechno situovano spíše do německých zemí.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

co tohle, nějakej vaverka asi 15.stol :)
bota.jpg
bota.jpg (54.91 KiB) Zobrazeno 8302 x

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Bilajz »

doplnim k tomu jen text: Obuv 14.-15. stoleti, nizka bota se zapinanim stejneho typu jako dnesni kanady
Avatar uživatele
Alweron
Příspěvky: 7
Registrován: 16 Bře 2009, 15:58
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Alweron »

Bilajz napsal:doplnim k tomu jen text: Obuv 14.-15. stoleti, nizka bota se zapinanim stejneho typu jako dnesni kanady
Kanady s tímhle zapínáním se nosily před dvaceti lety (Tuším vzor 80? Měl jsem jedny po otci...), dnešní vzor 2002 má jenom vysoký šněrování...
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Obrázek
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Ignac »

Alweron napsal:
Bilajz napsal:doplnim k tomu jen text: Obuv 14.-15. stoleti, nizka bota se zapinanim stejneho typu jako dnesni kanady
Kanady s tímhle zapínáním se nosily před dvaceti lety (Tuším vzor 80? Měl jsem jedny po otci...), dnešní vzor 2002 má jenom vysoký šněrování...
Opravdu nutná poznámka. Bavíme se o botách, jedněch ze středověku, a druhé jsou soudobé. Kanady se nosí všude po světě a tak tyto přezky mnohde zůstávají a používají se. A jestli opravdu myslel kanady vzor 72 tak i o těch se dá říkat, že jsou dnešní, moderní a současné, vzhledem k perspektivě, kterou tu normálně probíráme... :doubt:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Broďan »

Milí přátelé, vězte, že tato úžasná obuv, používaná v bolševické armádě byla označena jako vzor 60, stejně jako polní uniforma maskáče-jehličí. Měl jsem tu čest toto "skvělé" oblečení nějakou (naštěstí cekem krátkou) dobu nosit. A od té doby mi do domu nesmí nic podobného!!! Všechny následné čundry jsem podnikal v keckách, neb jsem poznal, co je to vyndavat nohy v krví nasáklých ponožkách, coby výsledek několika desítek km ušlých v kanadách vz. 60.
Pokochejte se, než to srovnáte s nějakým obrázkem středověké škorně:
http://www.militaryrange.com/zbozi/2557 ... -kanada-60
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Ignac »

zajimave, vzor 60... tak se nam tu drzely celkem dlouho. Jojo, tehdejsi muceni se s tim dnesnim neda srovnat. :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Romikov »

Siegfried napsal:co tohle, nějakej vaverka asi 15.stol :)
bota.jpg
Sigi nemáš ty střihy někde kompletní (ty botky) klidně i víc.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Tak se někteří pochlubili, že mají po vojně, jiní že o ní slyšeli, ale o seriózní radu člověk takřka nezakopne (sorry Sigi). Nechcu být hnidopich, ale přece jenom by to mohlo směřovat trochu víc k tématu. Noxter myslel svůj dotaz předpokládám seriózně a ke všemu není jediný koho to zajímá.

Sám už jsem nějaký čas hledáním vhodné předlohy pro obuv strávil a i když je výše zmíněná publikace velmi kvalitní a výživná, tak bych si před tím než-li zakrojím do kůže toho prošel klidně i více. V ideálním případě bych si vybral přibližný typ boty a k tomu se snažil dohledat nějaý nález, odpovídající ikonografický pramen a ideálně i foto nějaké rekonstrukce. K tomu datace, původ a tyhle srandy. Zkrátka zkusit se třeba podělit o vlastní zkušenosti a materiály ke studiu. Proto jsem si myslel, že tenhle projekt vznikl.
Romikov napsal:Sigi nemáš ty střihy někde kompletní (ty botky) klidně i víc.
Pokud po knížece "Obuv ve středověku" toužíš, tak jsou stále k mání u Romana Vaverky za 100kč. Jestli to bylo jenom na Siegfrieda, tak to mohlo být klidně přes SZ.
viz. http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html

Závěrem, omlouvám se jestli prudím, ale trochu mě mrzí klesající úroveň brodce. Je to pár týdnů od změny majitele a počet zde probíhajících smysluplných debat by spočetl i neobratný tesař na prstech jedné ruky. :(
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Amantius »

Skús túto stránku: http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... /SLIST.HTM
Je tam uvedená aj bibliografia z ktorej sa čerpalo, hádam tam nájdeš niečo použiteľné (strihy a spol.)...
Dá sa v tom celkom dobre orientovať.
Varpulis
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Broďan »

noxter napsal:Tak po delší době to tu zkusím trochu oživit, věřím že to Pedrovi nebude vadit. Chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějaké použitelné obrázky, popřípadě střih na boty spíše nízké k měšťanovi cca 1470. A jaké boty vlastně nosil nobil v celoplátové zbroji(tedy do boje) taky cca 1470 všechno situovano spíše do německých zemí.
V poslední době se setkávám s velmi zjednodušeným až zavádějícím názvoslovím, pokud se týče specifikace společenského postavení rekonstruované postavy (měšťan, žoldnéř, nižší šlechtic atd.). Pojem "měšťan" může zahrnovat jak bohatého patricie z Prahy či Kutné Hory, tak i obyčejného řemeslníka, např. ševce, koželuha, prknaře apod. Jelikož nikdo z nás nechce být zas až tak "obyčejný", chce mít slušný oděv, obuv, zbroj, vybavení pro táborový život atd., ale zároveň nechce znázorňovat patricie, který svým majetkem předstihl mnohé šlechtice, domnívám se, že pod pojmem "měšťan" si většina z nás představuje prosperujícího řemeslníka typu soukeník, platnéř či řezník nebo majitele hostince, obchodníka apod., který může zastávat i funkci konšela nebo hejtmana.
Jako obuv takovéhoto měšťana si nepředstavuji nízké luxusní střevíce z jemné kůže či potahované drahou látkou ani vysoké jezdecké boty. Nejvíce mi k měšťanskému stavu pasují kotníkové (případně o něco vyšší) škorně, které se hodí na práci, na chůzi blátivými ulicemi i do boje. Takové jsou k vidění v Baťově muzeu v Torontu: http://www.midrealm.org/mkyouth/links/medshoes.htm
Samozřejmě je možné tento názor podpořit mnoha dobovými vyobrazeními.
Jelikož u nás existuje několik dobrých výrobců středověké obuvi, považuji za zbytečné věnovat se vývoji vlastních střihů a technologie výroby, protože tato již byla dobře zvládnuta jinými.
Před lety jsem si koupil kotníkové škorně od Matesa, které byly šité zevnitř a měly detaily, které uvádí ve své brožuře R. Vaverka i další autoři. Zřejmě se velmi podobaly středověké obuvi, ale pro moderního člověka nebyly dostatečně stabilní, zvláště v oblasti paty a celkově se "rozčochtávaly". Novější model "matesek" je ušit poněkud jiným, zcela jistě modernějším, způsobem, nicméně pata se nebortní, bota je pohodlná, nikde netlačí a nachodil jsem v nich už desítky kilometrů. Pouze na konci sezóny vyměním podrážku, protože ani cvoky nevydrží současné povrchy typu beton a asfalt. http://strelciceskybrod.wz.cz/skorne_mateska.jpg
Takže podle mne nestačí mít na výrobu dobrých bot pouze střih, ale také dobré kopyto, dobrou kůži a další vybavení ševcovské dílny. To se ale nevyplatí pořizovat na jedny či dvoje boty, tudíž doporučuji obrátit se na profíka.

A jaké boty nosil šlechtic k plátové zbroji? Jelikož byly plátové nohavice anatomicky tvarované a lýtkové pláty držely hlavně v oblasti nad kotníkem a jinak kopírovaly lýtko, určitě nebyly vhodné vyšší boty. Důkazy o konkrétní obuvi zřejmě nezískáme, protože na obrazech není dobře vidět. Jelikož mám anatomicky tvarované nohavice od Brožka a zcela mi pod ně vyhovují výše uvedené škorně "matesky", tak si myslím, že je lepší obuv, která kryje kotník před otlačením od plechu, než nízké střevíce. http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/N ... ozek_2.jpg
Toť můj názor.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Maršálek »

souhlas s Martinem
1) společenské postavení se mnohými velmi zjednodušuje na šlechtic (případně vyšší, střední, nižší), měšťan (opět bez upřesnění), vesničan, duchovní, atd. to ale naprosto nic nevypovídá o jejich společenském postavení, majetku, možnostech a tedy i ztvárňované podobě - rada? kdo si vybírá postavu, musí jít do hloubky, např. měšťan z Hradce nad Labem v době vlády Jagellonců, konkrétně ze seznamu řemesel dohledaný anonymní švec (např. mistr, nebo tovaryš, pomocníky, atd.). Dle soupisu pozůstalostí (zlomek knihy testamentů) lze alespoň orientačně odvodit majetkové poměry, dále lze dohledat jejich účast na vojenské službě, z toho vyvodit možné vybavení, atd. Ale pokud se spokojíme jenom s konstatováním, že budeme dělat měšťana na konec 15. st., nevyřešili jsme nic a nemůžeme očekávat solidní rady pro nespecifikovanou postavu... Ostatně viz. letošní nástřel středověké společnosti na májovém sněmu
2) zcela sdílím názor na to, že je zbytečné, aby si laik šil sám boty - máme tu dobré řemeslníky (byť jenom pár). bylo by naivní se domnívat že svými laickými pokusy bez potřebných znalostí, zručnosti a vybavení dokážeme vyrobit sami srovnatelnou obuv jako doboví řemeslníci. Také si dnes každý nebouchá svou helmu, nekove své zbraně, atd.

omlouvám se za mírné OT, ale tohle dle mého k tématu také patří ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti