LosPedros - 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

LosPedros napsal: Sám už jsem nějaký čas hledáním vhodné předlohy pro obuv strávil a i když je výše zmíněná publikace velmi kvalitní a výživná, tak bych si před tím než-li zakrojím do kůže toho prošel klidně i více. V ideálním případě bych si vybral přibližný typ boty a k tomu se snažil dohledat nějaý nález, odpovídající ikonografický pramen a ideálně i foto nějaké rekonstrukce. K tomu datace, původ a tyhle srandy. Zkrátka zkusit se třeba podělit o vlastní zkušenosti a materiály ke studiu. Proto jsem si myslel, že tenhle projekt vznikl.



Závěrem, omlouvám se jestli prudím, ale trochu mě mrzí klesající úroveň brodce. Je to pár týdnů od změny majitele a počet zde probíhajících smysluplných debat by spočetl i neobratný tesař na prstech jedné ruky. :(
Mno myslím, že se za poslední týdny nezměnilo nic. A rozhodně né změnou maijitele. Statistiky užitečných debat lze udělat i zpětně a před dvěma měsíci to bylo stejné.

Pokud chceš originální předlohu boty z Vaverky, doporučuju si pročíst soupis zdrujů s kterýma pracoval a případně mu napsat odkud je tahle konkrétní bota (bohužel nemá u jednotlivých kusů popisy)

Co se týče toho, že chceš šít tak je to chvályhodné, ale doufám že to chceš dělat dlouhodobě protože na prvních pár botách akorát zkazíš kůži :) Pokud nebudeš někým veden. Tedy pláčeš na špatném hrobě. Doporučuji se obrátit na někoho kdo smysluplné boty dělá. A navštívit třeba to muzeum ve Zlíně. Dále doporučuji projít archeologiku historiku a podobné publikace a vytahat si z nich články o nálezech. Hledat můžeš zde. http://biblio.hiu.cas.cz/
Atd. opět doporučuji poradu s Romanem protože z amatérských badatelů toho asi ví nejvíce a nasměruje tě. Určitě bych začal obstaráním si těch věcí co jsou v soupisu zdrojů. Normálně v knihovně, dokonce existuje magická meziknihovní výpujčka a i obyčejný člověk se dokáže dostat k literatuře z ciziny... ale jasně není to magické gooole.com za vteřinu, ale holt někdo ty data musí posbírat a dát je tam.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Tak to zkusím nějak popořadě.
1-Ty boty si opravdu plánuji ušít vlastnoručně. Nebudou první a jak pevně věřím ani poslední. Má to svá úskalí, ale žádný učený z nebe nespadl. Ale i v případě že bych zadal ušití bot odborníkovi, tak to nic nemění na mém zájmu o kunstrukční detaily a historické souvislosti. Pokud objednávam např. meč, tak i v případě že se jedná o kvalitního mečíře s dobrým renomé, se budu snažit seznámit s originálem zbraně, popřípadě technologií výroby. Dopouštím se různých zkratek a nepřesností, ale jsem rád pokud o nich vím. Po skončení výstupu (pokud je to technicky možné), zpravidla umožnějeme divákům podívat/osahat si naše vybavení. často člověk čelí různým dotazům ve stylu: "To tak bylo doopravdy? A jak se to dělalo?" Takovým lidem se sanžím potom nevykládat nějaké chobotoviny, ale historická fakta. Nedělá mi problém upozornit na to, že můj kostým je šitý na stroji a je ze strojově zpracované látky, popřípadě že to či ono je naprostá ojebávka, kterou je třeba brát jako divadelní rekvizitu. Proto je pro mě osobní zkušenost s šitím vlastních bot k nezaplacení. Navštěvovat muzea a shánět si materiály po knihovnách mi není líno. Ale samozřejmě krom strýce googla i fórum brodec mi šetří čas. Nač objevovat objevené. Muzeum ve Zlíně navštívím rád - díky za tip. Ostatně díky i za ostatní tipy a nasměrování. Tím se dostáváme dále.

2-Neberte mě prosím až tak vážně. Neplánuji psát diplomovou práci na téma Obuv středních a vyšších tříd společnosti v druhé pol. 15tého století. Ale na druhou stranu diskuze o kanadách mě trochu rozhodila. Jsem rád že se debata vydala jiným směrem a mnohé z vaššich podnětů mi do budoucna jistě pomůžou. Upřímně....nebudu podnikat přesnou rekonstrukci konkrétní boty na základě ročního bádání. Stále potřebuju ty kostýmové věci před sebou tlačit trochu rychlejším tempem. Ale jelikož mě tyhle věci zajímají, tak i po tom co mé botky budou hotové nebudu váhat seznámit se s dalšími prameny pro své samostudium. Je to běh na delší trať a tudíž každá rada dobrá.

3-Souhlasím s tím, že sám nemám svoji historickou postavu zrovna nejlépe zafixovanou. Pokusím se to upřesnit. Budu posléze vděčný za každou radu i v tomto směru. Takže chvilku strpení. Pokusím se na tom zapracovat. Mé historické vzdělání je ostudné a má znalost cizích jazyků prachbídná, takže to nebude úplně hned.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Maršálek »

LosPedros : můj příspěvek byl pojatý všeobecně ;)
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od kure »

Nazdar těší mně že nejsem jediný kdo si chce zkusit ušít boty příští týden bych rád střihnul kůži a potom jak budu 14dní na dovolené tak je spíchnul uvidím jak dopadnou :) Jinak určitě je chci šít jako obracené. Podobné těm tovjím případně ještě o trochu nižší. Chtěl jsem se hlavně zeptat jak chceš a budeš řešit podrážku? Zatím uvažuji že potom na hotovou dolů nalepím (tak dvě vrstvy staré 3mm žíněnky) a možná do ní dám i cvoky aby to víc vydrželo.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

LosPedros napsal: Mé historické vzdělání je ostudné a má znalost cizích jazyků prachbídná, takže to nebude úplně hned.
Moje taky h. vzdělání a jazyky taky za moc nestojí .)
Jinak nějaké nálezy jsou ještě z Mostu, slušne zmapované, mrknu na to. A toulá s etu někde ta kniha s nálezama bot z Londýna. Poptej se. Já jí asi nemám, ikdyž se mrknu.

Kure: pokud budeš obracet, tak zkus nejdřívce maketu z něčeho, ony se opravdu a výrazně obrýcením zvětšej tak ať v tom neplaveš :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od kure »

Díky za radu to jsem nevěděl :) výhoda je že zmenšovat asi pujdou líp jak zvětšovat.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Maršálek »

kure napsal:Díky za radu to jsem nevěděl :) výhoda je že zmenšovat asi pujdou líp jak zvětšovat.
to sice ano, ale udřeš se a vyčvachtáš je opětovným převracením (pár jsem jich šil)
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od noxter »

Siegfried napsal: Kure: pokud budeš obracet, tak zkus nejdřívce maketu z něčeho, ony se opravdu a výrazně obrýcením zvětšej tak ať v tom neplaveš :)
můžu potrvdit, taky jsem ty svoje první nějak neodhad, a teď mám takové malé ploutve :D

Siegfried:knížku od Vaverky mám doma, už jsem si ji projel a chtěl jsem jestli nemáta náhodou něco konkrétnějšího. Jinak jsem byl s Romanem, den po tom co jsem tu hodil ten dotaz, takže jsem sním už pokecal

Až se dostanu domů a budu mít trochu času, tak tu hodím co jsem našel, abych se taky podělil.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Random »

Notoricky propálený, leč stále velice platný na šití převracených bot je na serveru LH. Odkaz nemám po ruce, ale určitě to najdeš. Je to perfektně přehledný návod, což jsem si sám vyzkoušel.

Boty jsem šil dvoje (bez kopyta), pro svoje děti a užil jsem si všeho - pořizování drahé výbavy, materiálů, omylů typu pečlivě vykrojené podrážky dvě pravé žádná levá, šídlem propíchnutý prst až na kost (třítýdenní odstávka), roztržený šev při obracení moc ostré špičky, uspokojení z hotového díla ... zkušenost to byla skvělá, vůbec nelituji. Jen už to nikdy - doufám, že ale opravdu nikdy - dělat nebudu. Druhou podrážku jsem nechal nalepit profíkovi a zklamal na celé čáře. Hned první akce byla "na blátě" a kluci obě podrážky ztratili do dvou dnů.

Takže pokud si věříš, doporučoval bych botu údajně typickou rpo 15., která má ve švu zašitý pásek měkčí kůže, na který se spodní podrážka přišívá. Má to tu výhodu, že pokud se spodní podrážka ochodí a svršek pořád drží, prostě ji odpářeš a přišiješ novou.

Ještě jeden postřeh - obracení taky "užere" výšku svršku. Zejména pokud chceš nižší botku, nech si ho proto vyšší, nebo bude padat - zakrojit se dá vždycky (nebo ohnout jako lem).
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od noxter »

Random napsal:Notoricky propálený, leč stále velice platný na šití převracených bot je na serveru LH. Odkaz nemám po ruce, ale určitě to najdeš. Je to perfektně přehledný návod, což jsem si sám vyzkoušel.
Znám podle hoto jsem si taky šil botky.Můžu jen potvrdit kvalitu návodu.

Dál přihazuju jen pro zajímavost co jsem našel:
1) http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1789/17 ... s/boty.jpg bohužel ktomu nemám žádný popisek

2) http://www.diu-minnezit.de/realie_bild_ ... image1.jpg , http://www.diu-minnezit.de/realie_bild_ ... ageorg.jpg informace k téhle bodce jsou na http://www.diu-minnezit.de/indexfrm.php?tid=4

3) http://museums.ncl.ac.uk/archive/old_fo ... 8/boot.jpg bohužel taky bez popisku ale vypadá to jako rekonstrukce těch zbytků co je kolem

4) http://www.np-historicalshoes.com/index.php?&lang=sk a tohle vypadá jako velice pěkný obchůdek u sousedů, nevím jestli ho znáte já na něho narazil prvně
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Mojshe »

noxter napsal: 4) http://www.np-historicalshoes.com/index.php?&lang=sk a tohle vypadá jako velice pěkný obchůdek u sousedů, nevím jestli ho znáte já na něho narazil prvně
nenazýval bych to "u sousedů" - Katarína a Juraj sídlí někde v jihozápadní Anglii
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Olaff »

Juraj s Katarinou sa pomerne casto zastavia aj na Slovensku ci udajne aj v Cesku. Staci sa s Jurajom dohodnut cez maily, ked sa ukaze v pribliznej oblasti, zastavi sa v pohode. Ja som sa s nim tak vlani stretol dva ci trikrat. Co sa inak tyka jeho prace, je perfektna. Zaplatis si mozno o cosi viac, ale vykon stoji za to, mam od neho boty na patnastku, niekde v tomto fore sa motaju aj nafotene, chystam si u neho nechat usit aj turecke skrpale.

Skratka, Juraj a Katarina su podla mna velmi dobra volba, pocnuc vyberom materialu, slobody rozhodovania zakaznika v mnohych veciach pocnuc pouzitymi svami a konciac tvarom patovej vlozky, co napr. Juraj vzdy zdokumentuje na vzorkach, ktore nosi na taketo jednania so sebou. Jednania su navyse korektne, s akousi zmluvou, veci dodava v termine, na ktorom sa dohodne. Nehovorim uz o tom, ze prave v Anglicku ma obehane nejake muzea a depozity, kde si predmety svojho zaujmu dokladne nastudoval, podstatne je tiez to, ze sa stale jeho praca vyvija, pamatam si jedny z jeho prvych topanok, co som videl asi 7-8 rokov spat. Uz vtedy boli nadherne, ale to, co mam na nohach ja, je uz ina dimenzia.

Ja odporucam.
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Indy »

Myslíš ty kecky z Lubovně??
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Pozadí mé historické postavy

Příspěvek od LosPedros »

Lehce jsem si projel nějaká historická fakta a začínám si dávat dohromady reálie pro svého "měšťana". Prozatím to vypadá na Olomouc roku 1471. Stále se rozhoduju jestli má moje postava za sebou nějakou válečnou zkušenost a nebo si s tou myšlenkou pouze pohrává. Ještě to budu celkem hodně dopřesňovat.

Odtud můj dotaz: můžete mi někdo doporučit nějakou vhodnou literaturu, která se zabývá událostmi kolem roku 1471 na Moravě a nejlépe v okolí Olomouce? Ten časový záběr bych si představoval někdy od narození Matyáše Korvína do podepsání Olomoucké smlouvy mezi Korvínem a Jaroslavem Jagelonským (ccca1440-1500).

----------------------- 22 črc 2009, 07:37 ---------------------

Tak boty mám krom zapínání hotové. Na zapínání, ale i na opasek a tašvici bych potřeboval malé mosazné spony. Objednával jsem sice u Mojsheho, ale budu rád pokud dorazí alespoň nákončí na šňůrky. Víte někdo o jiné možnosti nákupu těhle spon pro 2.pol. 15.st. :?: :?: :?:
Ideálně na území naší malé země. Se zahraničními obchody nemám nijak valné zkušenosti. :?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

Nevím o podrobné literatuře. Ale hodně obecně je v Jagelonském věku od Macka a sled událostí je v Velké dějiny zemí Koruny české VI. 1437-1526 co dělal Čornej s někým. A hlavně tam najdeš odkazy.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů