LosPedros - 1470

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Indy »

No jéje! U nás se dost válčilo! Dobrý je Václav Nešpor, Dějiny města Olomouce
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Díky za udání směru. Na základě výše zmíněných knih mám k prostudování seznam zatím 13-ti titulů. Nudit se tedy rozhodně nebudu :)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozadí mé historické postavy

Příspěvek od Broďan »

LosPedros napsal:Odtud můj dotaz: můžete mi někdo doporučit nějakou vhodnou literaturu, která se zabývá událostmi kolem roku 1471 na Moravě a nejlépe v okolí Olomouce?
Literatura sice trochu zastaralá, ale stále použitelná:

O. Frankenberger – Husitské válečnictví po Lipanech, Praha, 1960

Vojenské dějiny Československa, I. díl, Praha, 1985
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Indy »

Ještě Dějiny markrabství moravského 1 díl. Jinak Olomouc bila ty husity kde se dalo. Dokonce myslela i na chudý lid a pořádala lidovou trachtaci přímo na rynku. Věšení kacířů se to jmenovalo. V roce 1437 to bylo dokonce 64 kusů naráz z oddílu Parduse z Horky.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Boty jsem dokončil. Obrázek je v prvním příspěvku.

ad) historické pozadí mé postavy
Pokud zrovna nevytvářím nějaký kousek odění, tak čtu a čtu. Takže jsem získal trochu lepší přehled o dění v době Jagellonské. Na základě toho bych si dovolil být s tou mou figurkou trochu konkrétnější.
Že chci přestavovat lépe zavedeného měšťana (ale ne třeba rovnou konšela) jsem už psal. Nyní bych to specifikoval na sladovníka z předměstí Olomouce. Sladovnický cech měl mezi jinými poměrně dobré postavení, řemeslo to bylo vážené a předpokládám že i patřičně odměňované (jak moc konkrétně ještě nevím, ale jsem na stopě).
Takže pokud jsou nějaké návrhy k úpravě civilu podle víše zmíněného...sem s nimi. Např. nějaké návrhy na tu pokrývku hlavy. Zatím pracovně předpokládám, že výrazné zahraniční módní trendy k nám tou dobou příliš nepronikaly. Pokud přeci jen, tak soudě podle zahraničního obchodu ponejvíce z Rakous a Německa. Opravte mě pokud se pletu.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Indy »

V Olomouci se jedná o rod Schonenbergerů, který je uváděn již v roce 1359. Členy jsou Petr sladovník, Henzil purkmistr a Václav konšel.
Dále rod Brodů vlastnil v 15. stol. v Olomouci sladovnu a k tomu dům a půl domu v Krakově.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Indy napsal:V Olomouci se jedná o rod Schonenbergerů, který je uváděn již v roce 1359. Členy jsou Petr sladovník, Henzil purkmistr a Václav konšel.
Dále rod Brodů vlastnil v 15. stol. v Olomouci sladovnu a k tomu dům a půl domu v Krakově.
Díky. To pomůže.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Broďan »

LosPedros napsal:Zatím pracovně předpokládám, že výrazné zahraniční módní trendy k nám tou dobou příliš nepronikaly. Pokud přeci jen, tak soudě podle zahraničního obchodu ponejvíce z Rakous a Německa. Opravte mě pokud se pletu.
Vzhledem k původu tehdejších českých králů bych předpokládal spíš import módy z Polska a Uher. Pro postavu situovanou do městské střední vrstvy bych si však tyto vlivy dovolil pominout.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

Tak nějaký ten "civil" bych konečně měl.
Obrázek
Obrázek

Stále ještě nemám hotovo, ale to asi nebudu mít nikdy ;)
V blízké budoucnosti bych chtěl dodělat pár věcí:
1) obrácená tašvice s mosazným kováním
2) mos. nákončí na opasku
3) coif ze lnu, která nahradí nynější diftinovou
4) ještě jedny nohavice z jemnější vlny (v tomhle se jeden potí jako stokurev)
5) vyšší plstěnný klobouk
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od deCarabas »

Kabat mas nariaseny opaskom, ci mas zasivky na umele riasenie?
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

LosPedros napsal: Takže pokud jsou nějaké návrhy k úpravě civilu podle víše zmíněného...sem s nimi. Např. nějaké návrhy na tu pokrývku hlavy. Zatím pracovně předpokládám, že výrazné zahraniční módní trendy k nám tou dobou příliš nepronikaly. Pokud přeci jen, tak soudě podle zahraničního obchodu ponejvíce z Rakous a Německa. Opravte mě pokud se pletu.
V podstatě s koncem poděbradské éry moravu fakticky ovládal Korvín a do své smrti jí měl v moci. Společně s Vratislaví a dalšími vedlejšími zeměmi koruny české. Tedy přímé vazby budou Uhry, Polsko. Na druhou stranu obchod fungoval pokud byl v zemi pořádek všemy směry, tedy i do čech, Plzeň má tradiční vazby na Norimberk a pod. Takže bych volil středoevropský styl a případné uherské vlivy nebudou vadit.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Carlito
Příspěvky: 8
Registrován: 14 Črv 2009, 14:51
Místo/Bydliště: Brod. Uherský, nikoli Český.
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Carlito »

Siegfried napsal: V podstatě s koncem poděbradské éry moravu fakticky ovládal Korvín a do své smrti jí měl v moci. Společně s Vratislaví a dalšími vedlejšími zeměmi koruny české. Tedy přímé vazby budou Uhry, Polsko. Na druhou stranu obchod fungoval pokud byl v zemi pořádek všemy směry, tedy i do čech, Plzeň má tradiční vazby na Norimberk a pod. Takže bych volil středoevropský styl a případné uherské vlivy nebudou vadit.
To znamená, že na Moravu tehdejší doby se dají použít oděvy z Polska, respektive polská móda, chápu-li to správně.
Si vis pacem, para bellum!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Siegfried »

Carlito napsal: To znamená, že na Moravu tehdejší doby se dají použít oděvy z Polska, respektive polská móda, chápu-li to správně.
Ono je potřeba si dát pozor na jednu věc a to je definice mody, podkladů je poměrně málo a obvykle je mapována spíše moda u dvora. A je třeba si uvědomit jak to bylo. Pán byl Korvín a ten sídlil v Uhrech a podařilo se mu získat některé "vedlejší země" koruny české, tedy moravu, myslím Vratislav, Zhořelecko? a pod. (nemám to tedka v hlavě přesně)
Ale každopádně by ta výměna probíhala intenzivněji v těchto intencích, ovšem pak i s jistou menší intenzitou i do čech a polska a pod. Tedy věci které zapadají do střední evropy jako celku jsou určitě v pohodě, jen je potřeab si vyjasnit postavení a vazby postavy kterou mají reprezentovat.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Carlito
Příspěvky: 8
Registrován: 14 Črv 2009, 14:51
Místo/Bydliště: Brod. Uherský, nikoli Český.
Kontaktovat uživatele:

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od Carlito »

Siegfried napsal: Ono je potřeba si dát pozor na jednu věc a to je definice mody, podkladů je poměrně málo a obvykle je mapována spíše moda u dvora. A je třeba si uvědomit jak to bylo. Pán byl Korvín a ten sídlil v Uhrech a podařilo se mu získat některé "vedlejší země" koruny české, tedy moravu, myslím Vratislav, Zhořelecko? a pod. (nemám to tedka v hlavě přesně)
Ale každopádně by ta výměna probíhala intenzivněji v těchto intencích, ovšem pak i s jistou menší intenzitou i do čech a polska a pod. Tedy věci které zapadají do střední evropy jako celku jsou určitě v pohodě, jen je potřeab si vyjasnit postavení a vazby postavy kterou mají reprezentovat.
Jasně, to poslední co jsi uváděl, jako vazby a postavení postavy, to je věc jasná. V ideálním případě by tyhle věci měl každý řešit v prvním případě a až potom sestavovat oděv. To, že je mapována spíš oblast dvora, co se týká módy, je bohužel nepříznivý fakt pro představitele nižších tříd. Nicméně třeba takový tovaryš krejčířský se mohl dostat do styku s módou a snad si mohl i dovolit výstřelky. Ale to je spíš moje domněnka.
Si vis pacem, para bellum!
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: LosPedros - 1470

Příspěvek od LosPedros »

deCarabas napsal:Kabat mas nariaseny opaskom, ci mas zasivky na umele riasenie?
Je to řasené pouze opaskem. Předpokládám, že na svou dobu je přípustné jak jedno, tak druhé. Představuju řemeslníka, takže jsem volil střihově jednodušší variantu. Ostatně bych složitější kabátec asi ani sám ušít neuměl :D
Carlito napsal:Jasně, to poslední co jsi uváděl, jako vazby a postavení postavy, to je věc jasná. V ideálním případě by tyhle věci měl každý řešit v prvním případě a až potom sestavovat oděv. To, že je mapována spíš oblast dvora, co se týká módy, je bohužel nepříznivý fakt pro představitele nižších tříd. Nicméně třeba takový tovaryš krejčířský se mohl dostat do styku s módou a snad si mohl i dovolit výstřelky. Ale to je spíš moje domněnka.
Myslím že nejenom tovaryš krejčířský. Koneckonců třeba v 70-tých letech byl u sladovnického cechu běžný požadavek aby budoucí cechovní mistr měl za sebou alespoň 2 roky "na vandru", odkud si mimo nových vědomostí o svém řemesle mohl dovézt i kdejaký módní výstřelek. Stejně tak kupci a kteří vozili z Norimberku drobné cínové zboží, mohli dovézt i kousek barveného sukna pro své blízké. A když už jsme u toho Matyáše Korvína, tak podstatná část jeho žoldáků pocházela z Itálie. A taková banda soldátů se mohla na oblékání nižších vrstev projevit stejně, ne-li více než trendy oblékání vyšší šlechty.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti