Kulíšek

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Kulíšek
Příspěvky: 232
Registrován: 29 Bře 2009, 19:50

Kulíšek

Příspěvek od Kulíšek »

Ahoj,

chtěl bych se zeptat jak že to bylo s černou barvou v 15. století(konkrétně v 2. polovině ale zajímá mě i první). Když jsem si kupoval látky na kostým tak mi bylo řečeno abych se jí vyvaroval. Nedávno jsem si koupil Embletona (Oděv a zbroj vojáka ve středověku) o kterym mi bylo řečeno že je celkem přijatelný a tam píše že normální vojáci nosili černou celkem často např. místo varkoče nosily bílo-černé nebo červeno-černé šaperony.

Jak to tedy bylo? Byla to barva bohatých nebo jako průměrný měšťan ze západní Evropy si ji mohu taky pořídit?

Díky za radu
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulíšek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Záleží na tom, o jakou látku se jedná. Pokud o vlnu, není problém sáhnout po ostře černé. Černá vlna se dělala totiž z černých ovcí. U brokátu a jiných hedvábných látkách nevím jak toho bylo docilováno, nicméně si myslím, že orient byl v látkách a chemii trochu víc před náma.

A len úplně do černa nešel, vždycky to byla černo-něco. Popř. vyšisovaná černá. Myslím, že jsem tuhle problematiku černé barvy tady řešil a nedořešil

viewtopic.php?f=47&t=273&p=5485&hilit=% ... 3%A1#p5485
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Kulíšek

Příspěvek od Siegfried »

V pravdě řečeno, ono udělat dobrou černou je fakt problém, páč mám moderně obarvenou černou látku a praním a sluncem rychle šisuje :) Takže potvrzeno praxí :)
Jinak hlavěn nevěř na nějaké oděvní pořádky ohledně barev :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Elderus
Příspěvky: 3
Registrován: 04 Pro 2009, 18:39

Re: Kulíšek

Příspěvek od Elderus »

Ahoy-)
Omlouvám se, že píšu na tuto diskuzi. Ale chtěl jsem se obrátit na Siegfrieda. Pokud Tvoje nabídka a rada pro naší kapelu stále platí, tak bych se Tě rád na něco zepta.
Dali jsme se na výrobu nových kostýmů. Střihy jsme vybírali z Wagnera a pokud by Vám nevadilo, kdybych je nějak z publikoval, aby to potom nedopadlo, že bychom zase byly ,,blbě,, okostýmovaný. A jestli bych mohl mít i drobné dotazy na látky atd...
Mockrát děkuju a doufám,že zase nestrhnu urážecí vlnu jako na českým šermu.-)
Elderus :blackeye:
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulíšek

Příspěvek od kure »

Eldrus: Malá rada hlavně pro větší přehlednost a pokud to nechcete řešit soukromě. pročti si návod jak postupovat viewtopic.php?f=1&t=13 a potom si podle něj zařiď nejlépe do názvu ještě dopiš to že jde o hudební skupinu. Tady ti určitě pomůže víc lidí než jenom Sigi a taky víc hlav víc ví :-D
Avatar uživatele
Kulíšek
Příspěvky: 232
Registrován: 29 Bře 2009, 19:50

Re: Kulíšek

Příspěvek od Kulíšek »

Zdravim, potřeboval bych vědět jak je to s kabátcema ve stylu doubletu pro ženský na druhou polovinu 15. století. Už jsem v tom pár slečen viděl a to že je to praktický je zcela nezpochybnitelné ale jak moc se to doopravdy používalo a nosilo?
Předem děkuji za odpovědi
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Kulíšek

Příspěvek od Mojshe »

je logické, že ženy táhnoucí s vojáky používaly různé součásti původně mužských oděvů... myslím že nějak tak se to píše i v Embletonově knížce.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů