Jirhan

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Odpovědět
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Jirhan

Příspěvek od Jirhan »

Ahoj všem. Přítelkyně si dělá nový kostým, takže procházíme různé materiály ke studiu. Z Embletona, Dragona č. 4, str. 5 a ikonografických materálů jsme byli poučeni, že:

1. vrstva je košile (prostá, rozšiřující se jako šaty, do půlky lýtek)
2. vrstva jsou spodní šaty (slabší vlna, případně len, krátký rukáv na který se špendlí rukávy nebo rukáv dlouhý) - zda-li se spodní šaty podšívaly jsem nezjistil
3. vrstva - svrchní šaty (různé možnosti řešení (např. podle socálního zařazení), pro feldfrau určitě teplejší vlna a dlouhý rukáv kvůli tepelnému komfortu, bývají podšité)
4. vrstva je plášť - různá řešení

Určitě to neplatí ve 100% případů, ale asi to byl jakýsi standard - něco jako vrstvení u mužů.
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Žena táborová

Příspěvek od Mojshe »

máme to myslím podobně, jen názvy jsou jiné

1. podšaty (rovná se spodní šaty, = spodnička, = košile) len, do 1/2 lýtek, dlouhý rukáv
2. vrchní šaty, len nebo vlna, dlouhé rukávy vcelku, nebo přivazovací, nebo přišpendlovací
3. možno pánský doublet, upravený pro ženu (u nás můj doublet, do kterého už se nevejdu, zkrácené rukávy + drobnější úpravy. u feldfrau velmi obvyklé používání těchto částí oděvu po mužích.
4. na zimu či chladné noci nejvrchnější vrstva (plášť či těžké vlněné šaty - možno podšít kožešinou.)
případně kápě; podkolenky z vlněné látky, stažené řemínkem
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

Mojše to krásně shrnul...
Jen se nám pláště (půlkolo nebo i víc) moc neosvědčili, neb je-li potřeba něco v chladném počasí udělat, strašlivě překážejí. Takže doporučuju kombinaci typu další dablet/suknice/kabátek. Další cestou je do pláště prostříhnout otvory pro ruce, případně udělat gardekorps...
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Jirhan »

Prosím poraďte. Šaty, které se oblékají přes košili (podlé mé terminologie spodní šaty, podle Mojsheho vrchní šaty), podšívat či nepodšívat?
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

To záleží, já mám ten červenej pracovní surkot (jak těm šatům bez rukávu říkám) nepodšítý, neb je určen na léto a k ohni, pak mám ty zelený vlněný se šněrováním a ty jsou podšité, stejně jako ten pracovní zelenej převlečník, je taky určenej k ohni, ale na chladnější počasí...
Avatar uživatele
Jirhan
Příspěvky: 22
Registrován: 12 Kvě 2009, 14:17
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Jirhan »

Děkuju za reakci. A vycházela jsi z nějakých konkrétních pramenů?
Zde by mohl být nějaký oduševnělý latinský citát.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Dášenka »

Na to jsem neměla čas, nicméně klima bylo tnkrát jiné, odolnost lidí také a pokud mám celý den strávit u ohně v čoudu a na slunci, tak já to prostě ve třech vrstvách látky nedám ;-)
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Žena táborová

Příspěvek od Mojshe »

Jana je má nepodšité, ale z ilustrací jsem viděl hlavně podšité, určitě se používala kožešina (velmi často, snad jen s výjimkou těch nejchudších - používaly se i ty nejlevnější kožešiny)
viz, Dragon č. 4, str.8
http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... agon-4.pdf

vestička:
nakreslena zde: Dragon č. 3, str.12,
http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... agon-3.pdf

odkaz na pramen není. (a těžko se budu ptát Gerryho, z kterého zdroje to v tom roce 1990 čerpal)
asi to bude chtít zapátrat v databázích různých vyobrazení a koukat po detailech.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti