Janu

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Janu

Příspěvek od Standa mž »

No brigantina určitě nejní jenom plech obšitej látkou ! Ty plíšky jsou tvarované ,částečně se překrývají , při ohýbání se za sebe různě zasouvají a na látku(kůži) jsou přinýtované . Jsou různé velikosti , podle toho na jakém místě je ten plíšek přinýtován . Prostě konstrukce brigantiny je značně složitá a proto je teď mnohem dražší než kyrys . Myslím že na první pokus to nedáš , spíš ani na druhý . Přeji hodně štěstí !!!
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Janu

Příspěvek od Romikov »

pro příklad -
Přílohy
English Medieval Knight 1400-1500-060.jpg
English Medieval Knight 1400-1500-060.jpg (120.96 KiB) Zobrazeno 9032 x
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Janu

Příspěvek od Mojshe »

zde je pohled z vnitřku, každý plech je tvarovaný, a pocínovaný proti rzi. Nýty mozas, hlavičky ploché s hvězdičkovým dekorem.

Zvnějšku je lněná vrstva a kudrnatý samet z čínského hedvábí (nezaměňovat s bavlněnými samety prodávanými u nás) odpovídající originálu.

BTW... zrovna mám ještě pár desítek metrů ještě na skladě (v barvě královská modrá). Vyrobeno na zakázku v Číně podle dodaného vzorku, na cca 100 let starých strojích.
Přílohy
P1100486a.jpg
P1100486a.jpg (334.18 KiB) Zobrazeno 9025 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Janu

Příspěvek od Ignac »

Mojshe napsal:Zvnějšku je lněná vrstva a kudrnatý samet z čínského hedvábí (nezaměňovat s bavlněnými samety prodávanými u nás) odpovídající originálu.
Máš někde teda fotkÿ, jak vypadá z vnějšku? :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Janu

Příspěvek od Mojshe »

OK, tady je:
Přílohy
Brigandine.jpg
Brigandine.jpg (238.43 KiB) Zobrazeno 9007 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
janu
Příspěvky: 10
Registrován: 25 Črv 2009, 20:23

Re: Janu

Příspěvek od janu »

Díky za tipy a rady. Co se dá použít za látku na brig. (samet se mi na nišího šlechtice zdá moc honosnej). Muže te mi poradit ?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Janu

Příspěvek od Broďan »

janu napsal:Díky za tipy a rady. Co se dá použít za látku na brig. (samet se mi na nišího šlechtice zdá moc honosnej). Muže te mi poradit ?
Na nižšího šlechtice je samet příliš honosný??? No, to si snad děláš srandu. Ta představa zchudlého zemana z doby předhusitské, kterak se živí loupením na silnicích nebo námezdní vojenskou službou by rozhodně neměla být univerzální.
Mezi přívrženci Václava IV. bylo mnoho příslušníků nižší šlechty, kteří rozhodně nebyli chudí. Mezi husitskými hejtmany rovněž. A jestliže byli chudí před husitskou válkou, tak mnoho z nich zbohatlo právě díky válečným událostem.
Spíš se nabízí otázka, zda je samet tím nejvhodnějším materiálem pro zhotovení brigantiny? Když se tak dívám, jak berou za své různé moje oděvy, resp. se stávají špinavými, potrhanými, zkrátka jetými, tak bych si na brigantinu vybral pouze silné pevné plátno. Přeci jen se tam hodně nýtuje a hrozí vytrhávání nýtů z látky.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Janu

Příspěvek od Pája1111 »

Řešil bych to takto: Pod samet vložit pevné plátno. Bude to nahoře huj a dole .... :badgrin: a dole to bude dobře držet!
Ideální je ho přišít a to nejen v kraji látky, ale prošít po celé ploše. Když se to udělá dobře, tak z venku nejsou v chloupcích sametu ty švy vidět.....
Ovšem dnešní samety jsou poloviční bída, tak při častějším používání musíš počítat s tím, že vezme za své. Následná výměna je pěkný opruz! :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Janu

Příspěvek od LosPedros »

Zkušenost mi praví že, nýty se zpravidla vytrhávají i ze silného lnu. Takže bych to celé nanýtoval spíše na středně silnou kůži, kterou bych pak tím sametem potáhl.

Brigantiny z dřívějších období se skládaly z těch plíšků nanýtovaných pouze na kůži (popřípadě nějak barvené), takže bych předpokládal že pozdější a honosnější varianta bude dělaná stejně. Teda plus ten samet.

Ale originál jsem v ruce nikdy neměl, takže je to z mé strany jenom spekulace.

----------------------- 30 čer 2009, 09:56 ---------------------

Pro upřesnění:
Myslel jsem ve 14.st. populární coats-of-plates (teď mě vhodné české označení), kde se ty pláty na kůži nýtovali skoro určitě.
Obrázek

Brigantina jako taková pochází z Itálie někdy z druhé půle 14.st. Na konci 14.st. se rozšířila po Evropě.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Janu

Příspěvek od Mojshe »

LosPedros napsal:Zkušenost mi praví že, nýty se zpravidla vytrhávají i ze silného lnu. Takže bych to celé nanýtoval spíše na středně silnou kůži, kterou bych pak tím sametem potáhl.
ta kůže není zas tak bezpodmínečně nutná. právě kvůli možnosti vytrhávání se to nýtuje vždy trojicí nýtů.

pár fotek zrestaurovaného originálu:
Přílohy
brigandine01.JPG
brigandine01.JPG (122.06 KiB) Zobrazeno 8899 x
brigandine08.JPG
brigandine08.JPG (121.08 KiB) Zobrazeno 8899 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Janu

Příspěvek od Standa mž »

Lospedros - Toto je plátová vesta a ne brigantina .
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Janu

Příspěvek od LosPedros »

Standa mž napsal:Lospedros - Toto je plátová vesta a ne brigantina .
OK. Vždyť píšu že to není brigantina, ale její předchůdce. Akorát mi vypadlo to české sousloví :)
janu
Příspěvky: 10
Registrován: 25 Črv 2009, 20:23

Re: Janu

Příspěvek od janu »

Možná blbá otázka ale pro jistotu jakej je rozdíl plátová vesta a brigantina ?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Janu

Příspěvek od Siegfried »

Plátová vesta má menší množství větších segmentů a lze jí předpokládat jako předstupeň kyrysu... jedná se o věc která je z první poloviny 14.stol. Brigantina má naopak velké množství menších plátků a vyskytuje se od konce 14 stol, do konce 15. a asi i dále... Samozřejmě se také jedná o vývojový stupeň plátového kabátce, ale asi po jiné větvi :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Janu

Příspěvek od Maršálek »

pár brigantin jsem dělal, byť jednodušších. vždy jsem nýtoval na kůži, potaženou sametem, čímž jsem zabránil častějšímu vytrhávání nýtů. nelze se tím ovšem zbavit zatrhání či proříznutí sametu, který se pak rychle sype... vysprávky potrhaného sametu jsem řešil šetrným podlepením a následně sešitím. i tak ale dostával samet zabrat (nejčastěji byl zaprasený :lol: ). fotky nedodám, protože zbroje jsem už dávno pustil. kůži jsem používal ze žíněnky, byla tedy dost silná i jako nosná.

dnes bych asi spíše volil silné plátno, opět na kůži. bude to odolnější a lze ho v barevném pojetí vzorovat malbou, takže bude vypadat také obstojně ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů