Ales - fieldmedik

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Kateřina » 04 Črc 2011, 09:53

My jsme na Morimondu byli a tento stánek jsme si prohlíželi docela dlouho a se zájmem. Na některých fotografiích nástroje skutečně vypadají jako hodně tmavé. V reálu byly takové - prostě železně našedlé. Asi to bude tím, že nebyly moc leštěné.
Mimochodem - běžné chirurgické nástroje z pol. 19. století vypadají hodně podobně; vč. porodnických. I co do barvy a opracování. V Přírodovědném ústavu v Praze na Karlově jich mají hodně a bývaly doby, kdy se nechali ukecat a umožnili prohlídku. Některé ty nástroje byly dost humpolácké - nikoli masivností, ale provedením.
Expozici chrirgických nástrojů má i Zdravotnické muzeum Národní lékařské knihovny v Praze. Prohlídku je nutno si domluvit, není běžně otevřeno veřejnosti.

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Siegfried » 04 Črc 2011, 12:50

Asi se tu krapet míjíme, ikdyž vím kam Ivan stříli :)

Asi bych to shrnul takto:
Nefunkční části nástrojů, nemusí být leštěné a obvykle nebývají. Maopak mírné začernění funkuje jako ochrana proti korozi. (neplést s dnešním černením v koksu, který tenkrát jaksi nebyl) Stejně tak tam budou ty místa co nejsou až tak o hrubém otlučení, ale o technologii výroby materiálu, tedy narstvené železo z překládání pro odstarňování strusky...
Funkčí plochy leštěné budou. Držadla budou pečlivě vyhlazená aby se dobře držela. Je to jako starej vercajk z 19.stol. Prostě ty věci fungují ale není na nich nic zbytečně.
Pokud bude cílová zákaznická skupina ranhojiče mezi horní vrstvou, tak bych hlavně ve městě a pod. při "civilní" práci čekal, že nástroje budou působit luxusně, protože to musí vypadat. Klidně budou i zdobené a vykládané. Ale běžný ranhojič táhnoucí s vojskem nemusí vypadat až tak tolik, klienti budou i bez public relation... :)
A přestože si služby studovaného lékaře nemohl dovolit každý, běžného ranhojiče - praktika asi v životě potřeboval každý... tedy existovali ve všech vrstvách... :)

Dobře vydřeveno a podepřeno?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!

Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Maršálek » 04 Črc 2011, 16:31

;)

Kobra
Příspěvky: 1
Registrován: 27 Črc 2012, 16:46
SHŠ: SPZN

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Kobra » 24 Zář 2012, 17:42

Stavím felčara na třisítku.
Třeba na toto období je důležité rozlišovat doktory a lékaře.
Doktoři – mají grady (studují vysoké školy)
Lékaři – jsou cech (chirurgové, lazebníci, kořenářky, lékárníci atd.)
Na našem území – vojsku byl felčar nařízen někdy až před třicetiletou válkou do to bylo na velitelích jednotek zda platili felčara, byl to civil nebo voják co uměl léčit. Lékaři byli převážně v družině vysokých velitelů pro jejich osobní potřebu.
Později se objevují různá nařízení atd. Zajímavě je to popsané v Osprey Angličtí mušketýři. Pro střední Evropu bych to ale moc nepoužíval.
Doktoři běžnému vojákovy nesloužily – nebylo to pro ně finančně zajímavé a hlavně tehdejší doktor na pacienta nešahal! Byli to převážně jen lékaři kteří ošetřovali.
Dále pro informaci první pomoc na bojišti je až otázka 19.století.
Kdo by měl zájem to semnou probrat rád pokecám a načerpám nové informace.

Jehanne
Příspěvky: 1
Registrován: 26 Led 2014, 00:10

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Jehanne » 26 Led 2014, 00:24

Ahojte, prepáčte, že nezakladám nové fórum, ale zaujíma ma v podstate to isté- poľný lekár v 15. storočí. Mám pár základných informácií, ale uvítala by som ich rozšírenie :)
Niekto vyššie spomínal, že toto povolanie vykonáva v rámci nejakej skupiny aj holka- čo ma potešilo, pretože som si nebola celkom istá, či by mi to prešlo :)
Teda- ak disponujete akoukoľvek dokumentáciou k tejto téme (predsa len, od posledného postu uplynul nejaký ten rok:)- obrázky, fotografie z akcií, knihy...sem s nimi, alebo hoďte kontakt- pomôžete začínajúcemu poľnému chirurgovi:)

Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti