Ales - fieldmedik

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Mojshe »

Na Soestu bude Wanja - opravdová doktorka, co dělá Feldarzta i na konec 15. stol., má ode mne nějaké chirurgické instrumenty a pořídila si na ně úchvatnou tvarovanou koženou krabici s vytlačovanou dekorací.

Na Soestu bude obhospodařovat Špitální stan, takže doporučuju zajít tam a pokecat.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Olaff »

Nerad by som zakladal novu temu, tak hodim sondu sem...

Nemate niekto nejake autenticke vyobrazenia chirurgickych, resp. lekarskych instrumentov, pripadne vyobrazeni ranhojicov vseobecne? Beriem na ilustraciu tiez pripadne foto toho spitalskeho stanu zo Soestu, ak to je niekde k dispozicii.

Vopred vdaka.
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od deCarabas »

Olaff: bolo tu uz spominane, myslim, ze v Dragonoch su nejake prekreslene, aspon pre ilustraciu.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od axík »

Alespoň pro představu s čím se tehdy narábalo první dvě fotky jsou vyjímač kulí a to druhé je vyjímaš hrotů oboje by měl být konec 15. a zač.16. stol.
Přílohy
4b_Bullet_Extractor_open.jpg
4b_Bullet_Extractor_open.jpg (19.08 KiB) Zobrazeno 8568 x
4a_Bullet_Extractor.jpg
4a_Bullet_Extractor.jpg (15.33 KiB) Zobrazeno 8568 x
4_arrow_remover.jpg
4_arrow_remover.jpg (16.74 KiB) Zobrazeno 8568 x
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od BidakII »

Na Loňském Zbirohu byl s landsknechty Felčar (Spolek Sv. Simeona) a měl před stanem rozložený stůl s náředím a baňkami. Bylo to i vyfocené, takže mezi fotkami z loňského Zbirohu to najdete.
Felčar se o to dost zajímá (vzděláním fyzioterapeut) a sháněl si a překládal lékařské knihy i s recepty od 15. až snad do 18. století, takže toho načetl dost; na Festiválku Historie na Malešově (LH sraz tamtéž je něco jiného) měl opakovaně přednášky na lékařská témata. Na Brodci asi není, ale zkusím mu cinknout, zda by poradil.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Olaff »

Na Zbirohu mi akosi zahadne unikol, ale Siegfried mi na neho poskytol kontakt, ktory som posunul nasmu studentovi mediciny, ktory vyzera, ze by do toho siel. Takze uz to je na nom...

Ale fotky si prebehnem, snad si cosi najdem, diky...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Pospa »

pár vyobrazení jsme našel, ale zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak dělali těsnění ve stříkačce?
Landsknecht kolem r. 1500
Obrázek
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Mahy »

Pospa napsal:pár vyobrazení jsme našel, ale zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak dělali těsnění ve stříkačce?
Kožený kroužek? Třeba jako u pumpičky na kolo (u té klasické plechové)ten pryžový. Vím, že když se v pumpičce ten pryžový kroužek pokazil, nahrazoval se koženým.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od LosPedros »

Na Morimondu byli medici celkem dva. U jednoho jsem pořídil pár fotek z kuchací výbavy. Spolky byly většinou zaměřeny na 14.st., ale třeba pro inspiraci příjde vhod.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jestli jsem hodně mimo, tak mě klidně smažte :)
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Pospa »

Tak to jsou perfektní fotky. Konečně víc detailů než na iluminacích.
A kožený kroužek je výborný nápad. Vůbec mě to nenapadlo.
Díky
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Maršálek »

Proč se stále drží romantická představa, že všechny dobové kovové nástroje byly černěné z výhně a hrubě vytlučené kladivem?
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Spakona »

protože když je to hnusný tak je to gotický? :D
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Siegfried »

Maršálek napsal:Proč se stále drží romantická představa, že všechny dobové kovové nástroje byly černěné z výhně a hrubě vytlučené kladivem?
Třeba protože ne všechny nástroje byl důvod brousit :) Akorák nebyl koks :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od LosPedros »

Mě to teda nějak spešl hrubé nebo černěné nepřišlo.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ales - fieldmedik

Příspěvek od Maršálek »

Asi byly levnější a felčar tak nějak nepředpokládal, že je bude muset udržovat, aby se s nimi mohl živit? :badgrin:
Narážím na to, že je mezi lidmi stále zažitá představa o tom, že co je ruční práce, to musí být na první pohled i laikovi zjevné... Jenom se to zásadně rozchází z dobovou praxí a garantovanou kvalitou ze strany cechů, ať se již jednalo o jakýkoli výrobek. A zrovna chirurgické nástroje jistě nedělal poslední učeň a nedělaly se denně. Velmi to zjednodušuji, ale Modří jistě vědí, kam mířím ;)
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů