Drakobijec - Anglický lučišník cca 1460

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Drakobijec

Příspěvek od hawkwind »

Zdeslav : Welšský lučištník u Azincourtu vypadal úplně stejně jako anglický - byl to dobře vystrojený a vyzbrojený profesionál. Conquista a připojení Walesu bylo prakticky provedeno kolem 1290.
Welšani si sice každou chvíli našli nějakého "urozeného" králíčka a udělali povstání, v praxi šlo samozřejmě o to kdo jak platí a jít válčit s anglickým králem na pevninu byla lukrativní záležitost. V 1400´ už Wales jako samostatná země neexistoval.
Válčilo se tam ale už od normanů pěkně, vedle většiny těch hradů co tam jsou vypadá Karlštejn jako psí bouda.


J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Zdeslav
Příspěvky: 51
Registrován: 05 Zář 2008, 18:50

Re: Drakobijec

Příspěvek od Zdeslav »

Hawkwind: No, já se tím nějak hlouběji nezabýval, vycházím z jednoho britského dokumentu. Pokud mi paměť slouží tak se tam uvádí, že Jindřich na své francouzské tažení shromáždil větší množství nepříliš dobře vybavených lučištníků (longbowmenů) z Walesu (tedy vojáků původem ze země Wales, součásti už to Anglického království), což udělal hlavně kvůli nedostatku finančních prostředků - Welšani byli prý zkrátka levná síla.
A jak se mu hodili, hehehe :badgrin:
Otázka samozřejmě je, jak moc věrohodné informace to jsou. Prostě jeden dokument, ruku do ohně za to nedávám ;)

Docela by mě ještě zajímal ten klobouk. Už dřív jsem o tom přemýšlel, jak se s kloboukem asi střílí - ale žádné původní vyobrazení lučištníka s kloboukem si nevybavuji, určitě ne s dlouhým anglickým lukem. Ale mám pocit že jsem to viděl na nějakém obrázku - právě snad k tomu Azincourtu. Buď něco překresleného, nebo bohapustá o ničem nevypovídající ilustrace.
Vy jste klobouk v praxi zkoušeli? S dlouhým lukem? A nefungovalo?

Romikov: Pokud vím, tak Azincourt je původní název vsi poblíž které se bitva odehrála, tedy francouzský. Agincourt je pak anglická verze. Čili obojí je správné.
Obrázek
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Drakobijec

Příspěvek od hawkwind »

Když se tím nezabýváš, tak o tom nepiš. Ten kdo šel kolem 1400´ na tažení na pevninu s králem byl elita. Odhaduje se, že k dispozici byla rekrutovací základna kolem 40-50 tis. lidí, kteří byli všichni zdatní a uměli dobře střílet a z toho bylo naverbováno vždycky tak 5-7 tis těch lepších.

Já znám vyobrazení lukostřelců s kloboukem, ale i na těch je vidět, že autor měl problémy byt´jen to nakreslit, natož aby se to dalo dělat v praxi.

Nemám nejmenší představu jak fungovali ty opancéřovaný pozdní burgundský lukostřelci anglického typu, protože jakákoli ostrá hrana kterou má člověk na sobě, jako myšky, špatně udělané přezky, okraje chráničů a podobně - jediný škrtnutí tětivou na plnej nátah a všechno je v prdeli.
Asi proto je taky kreslej s těma obouručníma kladivkama - myslím, že tihle toho tolik nenastříleli.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Drakobijec

Příspěvek od Drak »

Tak sem si našel to co bych chtěl je to rok 1460 Válka dvou růží.
Mám k tomu ale dotaz, to co má lučištník na sobě je brigatýna nebo ne ? Popřípadě dalo by se to brigatýnou nahradit ?
Přílohy
lučištník.jpg
lučištník.jpg (57.3 KiB) Zobrazeno 7418 x
Drak
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drakobijec

Příspěvek od Pappi »

Jak psal hawkwind na welšského lučištníka stačí špinavá halena po kolena, holá prdel,a na jedné noze něco co připomíná botu.[/quote]
Jó byl bych dobrý Welšan jen umět střílet z toho luku. Welšani jsou asi prima chlápci ne?
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Drakobijec

Příspěvek od Pappi »

hawkwind napsal:Wales jsem projížděl před dvěma rokama a všechno nasvědčuje tomu, že byli historicky prolhaný a šukali ovce,
Ugh nechci být dobrý Welšan! :?
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Drakobijec - Anglický lučišník cca 1460

Příspěvek od Drak »

Nevím kam s tím tak sem. Dávám na vědomí že po promyšlení měním přezdívku na Drak. Všichni mi tak říkají, takže nemá cenu mít tak dlouhou a dětinskou přezdívku :D jako předtím.
Drak
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Drakobijec - Anglický lučišník cca 1460

Příspěvek od Spakona »

no tak to ten drak je dětinštější - navíc jsi od těď snadno zaměnitelný... ale to je tvoje věc :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů