Jiljovský- restaurování, kuše

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Na nete som práve tiež moc informácií nenašiel. Nález je veľmi letmo zmienený v knihe The great warbow, kde tiež iba píšu, že telo má asi 0,5m a lučište tak podobne.
Keď kuše dorobíš, určite ich niekde zaves, som vcelku zvedavý ako to celkovo vyjde. Taktiež môžeš postnuť aj nejaké výsledky, napr. dostrel a pod.
Moja prvá kolíčkovka mala tiež iba málo cez 50lbs, no na streľbu ľahkými šipkami do 30m to stačilo. Akurát si neviem predstaviť, že bych s tým niečo väčšie ako králika ulovil :D .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Nová kuše cca 1475. Napínací síla 85 kg.

Obrázek


Další fotky: http://www.historickekuse.websnadno.cz/15-stoleti.html
Nic není takové, jak se zdá...
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od Honza F. »

Tak tohle je mistrovský kus. :clap: :clap: :clap:
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Díky moc! :)
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Nová napínací páka kuše, zdobená a vyztužená parohovinou.

Obrázek


Další fotky zde: http://www.historickekuse.websnadno.cz/ ... -kusi.html
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Rekonstrukce zdvojeného napínacího háku kuše z konce 14. století podle archeologického nálezu z lokality Zbrojewsko (Polsko).

Obrázek

Další fotka zde: http://www.historickekuse.websnadno.cz/ ... -kusi.html
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Rekonstrukce středoevropské kuše z konce 14. století podle známé kuše uložené v Kolíně n/R a archeologických nálezů (Čechy, Polsko). Napínací síla cca 90 kg

Obrázek

Obrázek


Více fotek zde:http://www.historickekuse.websnadno.cz/14-stoleti.html
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Rekonstrukce kolíkových kuší z 11. století podle nálezu fragmentů malých kolíčkových kuší z Charavines ve Francii. Napínací síla replik je 20-25 kg, praktické testy ukázaly, že při hmotnosti lučišť jen 130-140 g dostačuje pro terčovou střelbu na 18-25 m.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Více fotek zde: http://www.historickekuse.websnadno.cz/11-stoleti.html
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Paráda :clap: . Už som myslel, že si ich nakoniec opustil.
Máš ku tomu aj nejaké data? Celkom by ma zaujímali rozmery. Teda aké dlhé máš luky ntn, aký majú dlhý náťah (od brucha ku zárezu so spúšťou), aký máš na nich brace a pod.
Skúšal si dostrel? A s akou šipkou? Inak mi prídu hrozne slabučké (asi schválne?).
Moridlo používaš svojej výroby alebo kupuješ už hotové? Ja som pred časom nejaké robil a vyšli nad moje očakávania :) . Samozrejme na pažbu, snáď sa mi to čoskoro podarí dorobiť...
A posledná vec. Čím impregnuješ úväz luku? Nejaký lep alebo čisto vosk? Dík.

P.s. tá predošlá kuša vyzerá tiež výborne, hlavne lučište.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Dík!
Ale ne, musel jsem to jen na čas odložit a dělat něco jiného. Většinou nakonec všechno dokončím. :)
Jak jsem psal, luky mají délku 80 cm a sochy stejný rozměr, jako dochovaný originál. Tam vychází délka nátahu asi 27 cm.
Šlo mi o rekonstrukci. Rekonstruovat původní vzhled a zjistit vlastnosti kuše v originál měřítku. Výřez pro luk má na původní soše šířku cca 30 mm, tím byla daná maximální šířka luku uprostřed. Tloušťku luků uprostřed 17 mm jsem musel při tilerování trochu ubrat. Brace jsem dal asi 6,5 cm. Zkoušel jsem střílet na terč vzdálený 20-25 m, se šipkami o hmotnosti 15-18 g je pak možné mířit přímo na střed. Obloukem do dálky nestřílím, protože nemám kde.
Když vezmeš tuhle kuši v originál velikosti do ruky, máš pocit, že je to spíš dětská hračka. Krátká "pistolová" spoušť shora trochu překáží, při míření jde citlivě odmáčknout pouze palcem. To vlastně také limituje použitelnou napínací sílu, nedokážu si moc představit víc než 30 kg. Proto tu spoušť na replikách většinou různě prodlužují a "pokládají" blíž k podélné ose sochy. Další typickou vlastností pro všechny tyhle ultra štíhlé sochy kuší je, že moc nepohlcují trhnutí při výstřelu. Na to si je potřeba zvyknout. Jinak celkově je pro mne střelba s touhle kuší mnohem větší zábava, než s moderní pistolovkou, kterou jsem si nedávno také pořídil. Když začneš, nějak pak nejde přestat. :)
Pokud se vrátím k možnému původnímu použití, vidím ji jako tréningovou kuši pro dorost, nebo jak si psal ty, na lov drobné zvěře.
Na těchhle kuších nemám mořené nic. Jen přírodní barva dřeva, podpořená olejem a voskem. mořidlům se v poslední době vyhýbám, když už mořím, používám vodová mořidla. Úvazy luků jsem kdysi prolepoval klihem (to se také dělávalo), nyní jen voskuji.
Na tvé kuše se silnými dřevěnými luky jsem zvědavý, čím je plánuješ napínat?
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od Pappi »

Zdar Tome. Máš to tradičně hezké. Také by se hodila do sbírky, ale už přestává stačit zeď. :D Prosim tě, když nyní ty úvazy pouze voskuješ, nepovoluje se to pak. Nebo je navoskován jen u těchto prvotních kuší. Přeci jen si říkám, že ty rázy při výstřelu s tím musí udělat své.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Zdar Martine. Určitě by se na zeď ještě vešla - tahle nepotřebuje moc místa. ;-) Úvazy drží dobře i za ten výčnělek sochy, bez vázání skrz díru a voskování jej nijak nepovoluje.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

jiljovský napsal:
14 Pro 2018, 09:23
...luky mají délku 80 cm a sochy stejný rozměr, jako dochovaný originál. Tam vychází délka nátahu asi 27 cm. ...
Už som sa pýtal, ale nemáš nejakú referenciu, kde by sa dali nájsť tieto čísla? Celkom by ma to zaujímalo. Na nete som našiel nejaké nákresy, ale bez mierky. Medzi nimi bol aj jeden s fragmentami lukov, a jedným, ktorý bol dochovaný celý s dĺžkou podľa mierky asi 100cm (neviem presne, či to patrí ku tomu nálezu pažby). Zaujímave na ňom je to, že v strede je výrez z oboch strán, aby ho bolo možno vsadiť do užšieho výrezu na luk v pažbe. Takže hoci šírka výrezu pažby bola iba 3cm, pôvodný luk mohol byť o niečo širší, napr. 4cm a pod. Naviac ten luk vyzerá pomerne hrubý, podľa mierky asi 33mm.
jiljovský napsal:
14 Pro 2018, 09:23
Na těchhle kuších nemám mořené nic.
Tak to drevo potom vyšlo velice pekne. Ja sa moridlám nebránim, tie stredoveké kuše podľa toho čo som videl boli morené často, ak nie skoro vždy. Liehové moridlo nepoužívam ani ja, nevyzerá to dobre. Tie moridlá čo som robil sa ukázali byť ok, potom postnem keď dokončím rozrobenú kušu.
Inak nad zalepením viazania luku glejom som už premýšľal, akurát mám miernu obavu, aby sa po chvíli to lepidlo nevydrobilo, keďže glej nie je nijak extra pružný. Moderné lepidlo na drevo typu duvilax by asi fungovalo lepšie, ale ...
Napúšťať voskom som skúšal a zatiaľ sa mi to javí dobre. Akurát to musím ešte lepšie otestovať.
jiljovský napsal:
14 Pro 2018, 09:23
Na tvé kuše se silnými dřevěnými luky jsem zvědavý, čím je plánuješ napínat?
Aj ja :D . Jednu som mal už provizórne zmontovanú a ťahal som ju zatiaľ iba jednoduchým heverom bez kladiek. Sila asi 260lbs (luk viď v historická lukostreľba - > kuše). Dúfam, že ju budem schopný natiahnúť jednoduchým opaskovým hákom :drunken: .
Potom mám rozrobený ešte jeden luk (so šľachami), cca 320lbs. To už si netrúfam prostým hákom a hľadal som niečo vhodné na strednú Európu, no našiel som buď iba opaskový hák alebo opaskový hák s kladkou a remeňom, alebo nemecký hever. Kľukový (anglický) hever (s kladkami alebo bez), ktorý bych preferoval alebo koziu nohu som videl iba na kušiach západoeurópskeho typu (a do systémov založených na šraube sa mi moc nechce). Takže skôr premýšľam nad tým, na akú kušu ten luk dám.
Nevieš o nejakom vyobrazení alebo náleze kľukového heveru na kuši stredoeurópskeho typu?
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Na tebou zmíněném nákrese, kde je socha spolu s fragmenty lučišť a jedním celým lučištěm, bylo tuším nakreslené i měřítko. Že má ta dochovaná socha opravdu délku cca 50 cm zmiňuje třeba i L. Šlauka v knize Európska kuša, kterou určitě znáš. Ano, lučiště mohlo být uprostřed i různě osazené, na to jsem zapomněl.

Moření nevím, ale podle všeho byly některé sochy barvené.
V gotice šlo pravděpodobně jen o napuštění úvazu řídkým klihem, aby se vlákna vzájemně slepila, klih tedy nebyl ve vrstvě a nemohl praskat. Problém je spíš ten obsah vody- úvaz se klihováním může povolit. To samé u moderních disperzních lepidel.

Jak píšeš, ve střední Evropě se používaly především napínací háčky, napínací háčky s kladkou a německý hever.
Žádné dobové vyobrazení středoevropské kuše s rumpálem, nebo kladkovým heverem neznám. Snad jedině v Bellifortis.
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Nová replika kuše cca 1465. Napínací síla 81 kg.

Obrázek

Obrázek

Další fotky zde: http://www.historickekuse.websnadno.cz/15-stoleti.html
Nic není takové, jak se zdá...
Odpovědět

Vrátit se na “Výrobci luků, kuší, obléhacích strojů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host