Jiljovský- restaurování, kuše

jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Letošní podzim se věnuju převážně dřevu, nejprve dokončené dřevěné napínací páky:

http://www.historickekuse.websnadno.cz/ ... -kusi.html
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Pokus o rekonstrukci kolíkové kuše z 12. století:

http://historickekuse.websnadno.cz/12-stoleti.html
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Dokončuji sochy kuší přesně podle známého archeologického nálezu kuše z Charvines (Francie), datovaného do 11. století.

Obrázek
Nic není takové, jak se zdá...
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od trener »

Je to pěkné, z jakého je to dřeva prosím? A budě nějak vyřešeno uchycení šipky (šípu) v drážce?
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Díky.
Materiál, bráno odshora:
jabko + spoušť švestka
dub + spoušť jabko
švestka + spoušť švestka
hruška + spoušť švestka
Přidržování šipky v drážce na originálu sochy nijak řešeno nebylo - budu se držet originálu.
Nic není takové, jak se zdá...
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od Honza F. »

Tětiva je v drážce, spoušť je na horní straně sochy a přitažením páky směrem ke střelci dojde k vytlačení tětivy ze zářezu a vystřelení šipky? Chápu správně princip?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

Přesně tak.
Nic není takové, jak se zdá...
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od trener »

Vzhledem k rozměru zbraně bych řekl spíše šípu, než šipky. Samostříl na tomto principu jsem podle Ospreye vyráběl asi před 15 lety. Na bitvách se tím príma vracela munice lučištníkům, ale jakýkoliv pohyb, nedejbože střelba dolů s hradeb... :crazy:
Jinak se domnívám, že právě touto zbraní jsou vybaveni čeští střelci v Ebulovi ;)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od earendil »

Zdar, tohohle pána z internetu asi znáte: https://www.youtube.com/watch?v=Tk5drua6sK4

Jinak, pěkné kousky :salute:
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

earendil:
Díky! Je možné, že vypadávání šipky z drážky, při určitém úhlu střelby, bylo řešeno právě takhle - přidržením šipky palcem. Cosi takového je vidět i na některých dobových vyobrazeních.
Nic není takové, jak se zdá...
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od trener »

Video vypadá poměrně zajímavě, děkuji. Malinko mi nebyl jasný oděv onoho pána, ale to je vedlejší. To přidržení šipky palcem vypadá logicky a funkčně, jen se obávám, že při skutečně "válečné" napínací síle by prst trochu trpěl... :)
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od trener »

Nedalo mi to a podíval jsem se i na další videa. Tudíž mám pár otázek: Sám mám zkušenost jen se samostříly o nátahové síle do 40 kg ("bitevní" pro historický šerm) a tento pán předváděl střelbu i ze zbraní o napínací síle 300lb (napínáno "kozí nohou") a 1 250lb (anglický hever). Opravdu je napínání takto silných kuší tak relativně snadné? Opravdu se při střelbě chovají tak klidně? Opravdu je možné mít na samostřílu ze 14.století ocelový ořech? Děkuji
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od earendil »

:) Poslal jsem tamto jen proto, že tam byla ukázána střelba z kuše typu nález z Charvines, o které se tu bavíte.
Hádám že ten výrobce má na věci, které dělá, podklady, je dost uznávaný. Já vám ale k historické přesnosti nic nepovím, jen si myslím, že kdyby napínání silných kuší i při použití složitých a drahých zařízení jako je hever bylo hodně těžké, nepoužívala by se (Jinými slovy: Napínací zařízení se k dané síle vyrobilo takové, aby s ním šla kuše natáhnout "pohodlně", jinak by asi postrádalo smysl ;) ).
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

jiljovský napsal:
26 Ún 2017, 18:42
Dokončuji sochy kuší přesně podle známého archeologického nálezu kuše z Charvines (Francie), datovaného do 11. století
Super práca :clap: Velice čisté spracovanie. Mňa by zaujímalo, čo za luky tam ideš dať (materiál, sila, rozmery apod.). Nemáš ku tomu nálezu nejaké materiály?
Mám doma jedno štíhle tisové lučište, asi 150lbs, ktoré sa mi nikam nehodilo. Ale na takúto kušu by vcelku pasovalo, takže keď budem mať niekedy čas (teda možno za niekoľko rokov...) si spravím i ja takú :).
trener napsal:
08 Bře 2017, 00:42
Opravdu je napínání takto silných kuší tak relativně snadné? Opravdu se při střelbě chovají tak klidně? Opravdu je možné mít na samostřílu ze 14.století ocelový ořech? Děkuji
Nevidím dovod, aby nebolo. Heverom dokážeš urobiť veľký prevodový pomer.
Sú dochované záznami o presnosti strelcov na niektorých turnajoch (viď napr. The deadly art.), ktoré vypovedajú o tom, že sa s kušou dá strieľať velice presne. Takže asi áno, sú kľudné.
Nie, nevidel som. Železné pláty ako obloženie orechu som videl, orech samotný nikdy. Tipujem, že by to ľahko zhrdzavelo a boli by s ním problémy, obzvlášť pri dlhšom uskladnení zbraní mimo používanie. Mosadz/bronz sa používala, ale neskoršie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiljovský- restaurování, kuše

Příspěvek od jiljovský »

dav1dMldc : Díky! Originál socha má délku necelých 50 cm. Podle jednoho zdroje byla vyrobena z buku. Dochovaly se fragmenty lučiště, které snad patřilo k té soše, z jakého dřeva bylo vyrobeno netuším. Dochovaly se další spoušťové páky stejného typu, různých velikostí. Ta, která "pasuje" k dochované soše je z nich nejmenší - dá se tedy předpokládat, že kuše stejného typu mohly být i o dost větší. Jak bylo dlouhé originál lučiště už nezjistíme, odhaduji kolem 80 cm. Takto dlouhá lučiště jsem teda udělal i na replikách. Zpracovávám na nich materiál, který délkou na nic jiného nevyšel. Jedno lučiště je jilm, další dvě jasan+třešeň , poslední dělám jasan+tis. Napínací síla vychází 25-30 kg.
Nic není takové, jak se zdá...
Odpovědět

Vrátit se na “Výrobci luků, kuší, obléhacích strojů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti