kroužková zbroj - dotaz

Odpovědět
styrbjorn
Příspěvky: 1
Registrován: 05 Črv 2009, 11:59

kroužková zbroj - dotaz

Příspěvek od styrbjorn »

Měl bych takový dotaz ohledně pletení kroužkové zbroje. Asi před 3-4 lety jsem začal s přestávkami plést kroužkovou zbroj (víceméně podle Wothanova vzoru na: http://curiavitkov.cz/clanek1_5.html ). Vše proběhlo podle plánu - Díl A, C a D jsou nyní zkompletované.
Největším problémem se ukázaly rukávy, konkrétně jejich šířka v počtu řad kroužků vzhledem k připevňovanému dílu. Už jsem je 2x přidělal a zase oddělal, protože se mi to nějak nezdálo. Nemáte prosím někdo nějaký výpočet či radu jak se to tam přidělává vzhledem k počtu řad? Rukáv se směrem ke svému spodnímu konci zužuje, čili nejde "plynule" naplést na trup.
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužková zbroj - dotaz

Příspěvek od wothan »

To nejde přece nikdy a přesný počty řad ti neřekne nikdo, protože každá zbroj pletená na míru je jiná. U zužovaných rukávů záleží na tom jak jsou posazené řady vůči trupu - buď máš při rozpažení řady souběžně s trupem a pak musíš mít logicky šev v podpaždí a pak po celé délce rukávu tak jak je to v tom návodu. Bude to takové neuspořádané, protože ten šev prostě spojuje řady které na sebe normálně nenavazují, ale šev je na spodní straně paže, tak to moc nevadí. Pokud bys chtěl mít rukávy úplně bezešvé, musel bys je plést opačně než na trupu a pak bys mohl přidávat do kruhu jako když pleteš kuklu, na rukávu by nebyl žádný viditelný šev, ale logicky bys měl šev na zbroji - vepředu a vzadu by šly řady proti sobě (dolě a nahoře ne). Takhle pletený originál jsem v ruce ještě neměl, ale má se za to že tak mohly být někdy pletené komplety - na základě interpretace některých ikonografických pramenů (plastiky, iluminace) - viz. ten návod. Jinak je to takový trápění, pokud to má sedět na míru na konkrétní postavu, prošívku aj. - proto je někdy lepší to rovnou nenýtovat, ale ty kroužky zavírat a pronýtovat je až když to dobře sedí.
Avatar uživatele
Locksley
Příspěvky: 1
Registrován: 09 Črc 2012, 10:29
SHŠ: Nonsancti - historický šerm

Re: kroužková zbroj - dotaz

Příspěvek od Locksley »

Taky mám problém s rukávama. Všude čtu, že se rukávy mají plést horizontálně, ale zdá se mi, že je to lepší vertikálně (stejně jako pletení trupu). Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: kroužková zbroj - dotaz

Příspěvek od wothan »

No v zásadě je možné obojí - komplety v ikonografii kde jsou vidět detaily občas vypadají, že mají rukávy pletené opačně oproti trupu. To by umožňilo plést rukávy s postupným přidáváním jako bezešvé, ale pak se zase objevuje šev na připojení k trupu. Jiný systém kdy rukávy jsou při roztažení celé zbroje do T souběžné s trupem má šev v podpaždí (tam jdou řady proti sobě) a pokud má dlouhé zužované rukávy tak obvykle na spodní straně rukávu. Tenhle druhý systém byl zřejmě běžnější a najdeme ho na většině dochovaných zbrojí. Zejména u krátkých rukávů pak není potřeba dělat žádné zužování a tak jediný šev je pak v podpaždí.

Něco k tomu mám tady v článku na Curii: http://www.curiavitkov.cz/clanek1.html
Odpovědět

Vrátit se na “Ostatní řemesla”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti