Stránka 1 z 1

Iveta Dandová - výrobky z orobince

Odeslal: 10 Led 2009, 14:59
od storm
Iveta Dandová
um.zpracování orobince
Smetanova 580
29501 Mnichovo Hradiště
tel.723301963 , 326771111

Nositel tradice lidových řemesel 2007

Zde fotky z výstavy, na konec připojeny fota z netu středověkého slamáku (rákosáku), který ve své nabídce pí Dandová nemá, ale jistě by dovedla tak, jako jiné tradiční lidové výrobky, samozřejmě použitelné pro historickou výbavu. Např. orobincem opletené lahve jsou dobrým LH řešením na dobové akce! Netřeba čutor či měchů.

http://storm.rajce.idnes.cz/orobinec_rakos/

Re: Iveta Dandová - výrobky z orobince

Odeslal: 11 Led 2009, 03:13
od Jarwiks
No nevím přesně o čem mluvíš a přikládám to alkoholu v krvi. nciméně

http://storm.rajce.idnes.cz/orobinec_ra ... va_029.jpg

Něco takového (je to snad jiným druhem pletením, stejné tvarem ale tak kdo ví...) si představuju dle nálezu z RS (místo dohledám jak mi to Knecht z LH řekne či vystřízlivým, myslím že je to Grossraden) docela u chudiny.

Re: Iveta Dandová - výrobky z orobince

Odeslal: 11 Led 2009, 12:00
od storm
Netvrdím, že rákosová kšiltovka pí Dandové nebo orobincový paňák je přesně to, co k životu ve stylu living history potřebujete.
Upozorňuji jen na tradiční lidovou a potažmo i přežívající historickou řemeslnou techniku!
Kromě rákosového klobouku či oplétané lahve by mohla být zajímavá i rákosová kabela - minimálně od renesance nositelná. Samozřejmě je nutné umravnit tvary - z výstavy, ze které jsou fotky, by byl LH korektní snad jen ten výše zmiňovaný klobouk, jedna či dvě z kabel, za úvahu možná stojí rákosové pantofle a každopádně do interiéru opálky (ošatky) a rohože.
Koupili jsme opálku - je velmi lehká a zároveň pevná a pružná. Orobinec v Čechách rostl u každého močáliska či bahniska, rybníčky nevyjímaje, a byl to jeden z nejlevnějších materiálů na zpracování.
Alkoholu nepožito.