Stránka 1 z 3

sobotní turnaj

Odeslal: 03 Ún 2012, 14:48
od Maršálek
V sobotu po bitvě proběhne pro zájemce turnaj.
Utkávat se mohou jednotlivci v duelech, dále menší i větší družiny.
Pravidla odpovídají "hradeckým", ale budeme respektovat, že Libušín je historickým festivalem, kde se setkávají lidé z různých historických období ;)

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 03 Ún 2012, 15:12
od Maršálek
V turnaji budou probíhat tyto disciplíny:
- buhurt lehkooděnců
- buhurt těžkooděnců
- klání jednotlivců (jenom pro urozené)
- buhurt družin (pro účast není nutné, aby proti sobě nastupovaly stejně početné družiny)


Turnaj jsme záměrně nezařadili před samotnou bitvou, protože bychom vám vzali nepříliš dlouhý čas na odpočinek, jídlo a nákupy mezi nácvikem bitvy a bitvou samou. Turnaj začne krátce po skončení bitvy. Turnaj vyhlásí moderátor a vyzve zájemce k účasti. Kolbiště bude na bojišti a bude viditelně označeno.

Pravidla turnaje v rámci historického festivalu na Libušíně
1. V souladu s turnajskou tradicí je zakázáno užívat v kláních ostré zbraně. Kontrolu zbraní provedou na místě sudí.

2. Není povoleno bodat v přímém střetu, ale je povoleno naznačit bod dýkou či mečem k ukončení souboje, nebo zajetí soupeře. Zákaz bodání neplatí pro dřevce, které mají bezpečný hrot (odpovídající zakulacení, nebo kulička - s ohledem na širokou škálu dřevcových zbraní to posoudí sudí na místě). Dřevce se smí střetávat jenom s dřevci.

3. Je povoleno útočit sekem na celé tělo soupeře mimo obličej (samozřejmě s rozvahou).

4. V buhurtu lehkooděnců a těžkooděnců, kde si každý vybírá svého soupeře, není povoleno útočit na soupeře zákeřně zezadu. Nelze tedy napadnout bojovníka, který viditelně nepřijal vaši výzvu.

5. K bitvě lehkooděnců a těžkooděnců je každý válečník ozdoben dvěma stuhami, které jsou jeho životem. Vítěz odnímá poraženému stuhu. Kdo v boji ztratí obě stuhy, odchází z kolbiště. Nikdo nesmí použít ukořistěné stuhy jako svůj další život a prodloužit si tak klání. Ukořistěné stuhy rozhodnou o vítězi.

6. K bitvě těžkooděnců smí nastoupit jenom válečníci mající těžkou zbroj. Musí mít tedy krytu horní polovinu těla včetně hlavy kovovou zbrojí. Tohoto klání se smí účastnit i neurození. V případě sporné zbroje rozhodnou sudí. Každý bojující dostane 2 stuhy, které jsou jeho životem.

7. K souboji pánů nastupují pouze urození bojovníci a výzvou si volí soupeře.

8.K boji družin nastupují urození páni se svými družinami a výzvou si volí soupeře. Souboj pak probíhá bojem dvou pánů a jejich družin bez ohledu na případné zjevné rozdíly v počtech ozbrojenců v duržinách. Družiníci svého pána v boji plně podporují - nejsou tedy omezeni tím, že by nesměli útočit na soupeře zezadu, nebo že by nesměli napadnout urozence.

9. Na regulérnost klání dohlíží sudí a maršálek turnaje. Jim náleží právo veta a jenom jim budou postupovány případné stížnosti, či protesty. Sudí jsou označení bílým tabartem, maršálek turnaje zlatým.

10. Koho se dotkne bílá heroldská hůl, je povinen okamžitě ukončit boj a opustit kolbiště.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 03 Ún 2012, 23:50
od hejtman
Výběr zbraní do turnaje je libovolný? Kdokoliv proti komukoliv s čímkoliv? Štíty jsou povoleny?
Já jenom, že budou dotazy.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 05 Ún 2012, 19:50
od Maršálek
Dřevce proti dřevcům, jinak štíty jsou povolené a s ohledem na velmi rozdílné zbraně a zbroje to budou přímo na místě korigovat sudí, aby proti sobě nenastupovali zjevně velmi nerovní soupeři (netýká se střetů družin, ve kterém družiníci svého pánba v boji plně podporují).

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 06 Ún 2012, 21:28
od Romikov
malej dotaz .. z vlastní zkušenosti... jestliže protivník v základním střehu zaútočí aniž by odklonil protivníkovu zbrań a naběhne tak očividně na hrot čepele soupeře,-jak je hodnoceno toto? Eh a ještě jak je hodnoceno použití rukou a nohou, tzn.podkopnutí či pěst atd.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 07 Ún 2012, 10:20
od Maršálek
Romikov napsal:malej dotaz .. z vlastní zkušenosti... jestliže protivník v základním střehu zaútočí aniž by odklonil protivníkovu zbrań a naběhne tak očividně na hrot čepele soupeře,-jak je hodnoceno toto? Eh a ještě jak je hodnoceno použití rukou a nohou, tzn.podkopnutí či pěst atd.
1) jestliže protivník v základním střehu zaútočí aniž by odklonil protivníkovu zbrań a naběhne tak očividně na hrot čepele soupeře, pak skončil
2) odpovídající zápasnické techniky, k boji patří a v rozumné míře jsou pro nás přijatelné. Údery a kopy nepovolíme - jednak je v případě těžkooděnců nepovažujeme za efektivní (nenakrmí-li někdo druhého hlavicí do obličeje, což je samozřejmě nepřijatelné), porazy v rozumné míře a v závislosti na zbrojném odění obou bojujících respektovat můžeme.

Vím, že je to takhle dost obecné, ale čím složitější ta pravidla učiníme, tím méně se v nich budou účastníci orientovat.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 07 Ún 2012, 12:34
od Siegfried
Myslím, že opravdu podstatné je aby byli kvalitní a zkušení sudí. Pak to bude dobře fungovat. A pravidlování jak ho vídáme na internetu a jiných hrách (tedy hledání kliček v pravidlech ke skorování), by mělo být potlačeno, právě seriozností sudích...

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 07 Ún 2012, 19:34
od Romikov
pravda Sigi, dik za info Maršálku ;)

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 07 Ún 2012, 21:10
od noxter
Přihlášení do turnaje až na Libušíně? Nebo někomu předem? Jo a jen taková drobnost, předpokládám, že nebude nijak datačně omezen.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 08 Ún 2012, 14:12
od Maršálek
noxter napsal:Přihlášení do turnaje až na Libušíně? Nebo někomu předem? Jo a jen taková drobnost, předpokládám, že nebude nijak datačně omezen.
Přihlášení může proběhnout s předstihem již zde a to pro kteroukoli z disciplín - budu si to průběžně zapisovat ;)
- buhurt lehkooděnců
- buhurt těžkooděnců
- klání jednotlivců (jenom pro urozené)
- buhurt družin (pro účast není nutné, aby proti sobě nastupovaly stejně početné družiny)Libušín je pojatý jako historický festival a jeho cílem je vzájemné setkávání se lidí z různých období, i lidí bez pevného datačního zařazení ;) Nebudeme tedy datačně omezovat přihlášené, na místě pak sudí zváží jaké "kategorie" jsou pro střet zjevně nepřípustné (což bude dáno celkovým vybavením, nikoli datací).

Má to být společná zábava a ne kličkovaná v pravidlech ;)

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 08 Ún 2012, 15:27
od noxter
V tomto případě si mě zapište do těchto disciplín:
- buhurt těžkooděnců
- klání jednotlivců
- buhurt družin

Jan Bělík z Kornic

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 10 Bře 2012, 19:58
od Maršálek
Díky sponzorům Wothanovi a ElGurovi budeme oceňovat 2 vítěze turnaje ;)

Nejlepší v klání jednotlivců (týká se urozenců v odpovídající zbroji, bez ohledu na konkrétní dataci v rámci středověku) získá "zlaté" ostruhy.

Nejlepší bojovník turnaje (účastnící se i v buhurtech) si zadá výrobu meče dle vlastních představ u ElGura. Limitní cena meče je 6 500 Kč.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 10 Bře 2012, 20:58
od Klinštejn
Já bych se rád přihlásil na buhurt těžkooděnců, klání jednotlivců a asi i na buhurt družin. Pakáči do toho jistě půjdou.

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 21 Bře 2012, 13:19
od Maršálek
S ohledme na ceny a tradiční nadšení je letos nějak málo zájemců...a to se to na ĆŠ kasalo, že? ;)

zatím přihlášení
- Masér - těžkooděnci, urození v duelech
- Noxter (Jan Bělík z Kornic) - těžkooděnci, urození v duelech, družiny
- Klinštejn - těžkooděnci, urození v duelech, družiny
- Komoří - urození v duelech

Re: sobotní turnaj

Odeslal: 21 Bře 2012, 13:20
od melkel
Já půjdu do těžkoooděnců (pokud mi dodělají drátěnku .-)).