Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Oficiální fórum akce Libušín. Veřejná diskuse.
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Lazar »

Prosím všechny co chtějí do hlavní bitvy na Libušíně aby si přečetli toto krátké pojednání.

Libušín 2012
Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě


Budeme postupovat formou Často pokládaných otázek:

1. Proč mám dělat něco co nechci dělat a předstírat mrtvého když si pak zabojuji méně?
Odpověď je jednoduchá, bitva má za úkol pobavit diváka který platí dobrou podívanou a zároveň nabídnout zábavu šermířům možnost zpestřit si vlastní koníček. Pokud se ovšem divák nebaví, příště nezaplatí, a nebude možné udělat další ročník bitvy. Čím více se divák pobaví, tím praděpodobněji příští rok přijde a přivede známé, a tím více bude moci organizátor nabídnout šermířům keří se účastní bitvy. Cílem tedy není přežít co nejdéle a pobít co nejvíce protivníků, ale užít si bitvu, bitevní atmosféru a zároveň pobavit diváky - na soutěžení a přežívání jsou pak na Libušíně jiné kratochvíle jako nejrůznější turnaje, řadovky a sportovní klání.

2. Pálí na mě salva z píšťal a mušket, co mám dělat?
Jste-li v první řadě je dobrá šance že jste právě byli zasaženi kulí. Kam? Vyberte si sám! Cokoliv je lepší nežli nic - moc vás to stát nebude, chytnout se za ruku a ustoupit z první řady (neb raněný se nepohrne do první řady, že),nebo spadnout pod nohy svých pochodujících spolubojovníků a nechat se někým zvednout - z boje vás to nevyřadí, ale atmosféru bitvy to výrazně povznese.

3. Trefil mě šíp, co mám dělat?
Hrát zranění pokud si toho všimnete - vzhledem k užití eurošípů je možné že jste již byli zasaženi mnohokrát aniž jste si toho všimli (je to velmi běžné), takže když jste si toho všimli znamená to že to tentokrát nepokryla vaše zbroj. Podle toho kam jste byli zasaženi tam máte zranění - co to znamená? Zasažené místo pravděpodobně bolí a nutí vás ustoupit z boje, stáhněte se mezi spolubojovníky a pokud nepadnete, tak si dejte chvilku na vydechnutí mimo pohled diváka někde v té skrumáži. Pak se zase můžete vrátit do boje. Pokud jste trefeni do vitální části těla a nemáte tam adekvátní zbroj, nezbývá než prostě padnout a doufat že vás někdo dopraví do lazaretu.

4. Pálí na mě dělo, co mám dělat?
Rozhodně nezůstat v klidu. Právě na vás letí koule která má sílu vás roztrhat. Přikrčit se, pokusit se uhnout i když jste v pevně sevřeném šiku, rozvlnit řady a nebo padnout. Základní pravidlo je DĚLEJTE NĚCO. Padne vedle vás někdo? To znamená že právě váš kamarád byl roztrhán na kusy. Nebo třeba ještě žije? Nebylo by dobré mu pomoct? Vcítit se do role a hrát si je základ.

5. Jsem zasažen, zraněn, jsem unaven, padám, co teď?
Málo které zranění zabije okamžitě. Obvykle to před tím tak nějak bolí. Jako sviňa. Tak neležte jak prkna, držte svá zranění, hýbejte se, řvěte. Tím zároveň vyprovokujete svoje spolubojovníky ať vám přijdou ku pomoci, kontrolovat jestli nemáte skutečná zranění. A když tam již budou, tak vás budou moci buď zvednout a vrátit do boje, nebo poslat do lazaretu. Co je jistě špatně je se začít smát. V bitvě vám jde o život, nesmějte se. A i pokud vás vaši spolubojovníci zvednou, pamatujte že zranění bolí stále, nejde být najednou jak mladý jinoch na prvím záletu. Úplné zotavení ze zranění si nechte až do chvíle kdy budete kryti davem.

6. Takže se sám nesmím zvednout, rozdýchat to?
Ne pokud na vás vidí divák. Samozřejmě vyjímka může být stanovena scénářem. Jinak žádná "ale".

7. To je vše?
Téměř - pravidlo číslo jedna za všech okolnosti: Hrajte si, užívejte si svoje pády, udělejte si z nich svůj malý příběh. Scény typu padlý pán a jeho poddaní co ho brání do posledního dechu, padlý velitel a lidé kolem co se ho snaží vzkřísit, umírající kamarád utěšován svým druhem, to vše posunuje bitvu výrazně dál, dělá z ní víc než jen hrubou mlatu. Pravidlo číslo dvě je vyhnout se okrádání mrtvých KTERÉ OSOBNĚ NEZNÁM a u nichž si nejsem jist že bych je po bitvě našel. Pravidlo číslo tři je že nic v tomto seznamu neplatí na 100%, ale na 90% jistě.
Dejte divákům co nejlepší prožitek, a oni vám za to zaplatí lepší bitvu příští rok.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Bilajz »

Ještě bych tam někam dodal - Pokud vidíš padlého kamaráda, neboj se ho zvednout. Nic nenaštve víc, než když padneš na střelbu a pak ležíš, jelikož tě tvoje jednotka prostě nezvedne.
Avatar uživatele
Palpatine
Příspěvky: 254
Registrován: 09 Ún 2010, 18:09

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Palpatine »

To zase přijde třeba divákovi trochu divný si myslim. Jednotka vystavená střelbě, vojáci v prvních řadách padají, umírají, potom se jednotka pohne vpřed a ejhle na původním místě kde by měli být ti mrtví padlí nikdo neleží, nikde žádná mrtvola. Kam se poděli???
Nic nedělá věci nevyhnutelnějsí, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Lazar »

V zásadě jde o to jak se ti mrtví zvedají. Nemá to vypadat že někdo plácne mrtvolu a tím ji oživí. Má to vypadat jako raněný voják jemuž někdo pomáhá - i tohle je nakonec divadlo co dává tomu obrazu život.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Czernozub »

Palpatine napsal:
melkel napsal:Něco mrtvol by zůstat mělo, ale je taky potřeba, aby si všichni zabojovali.
To by se dalo řešit třeba figuranty (myšleno osoby co si nechtějí jít zabojovat {ženy, děti} samozdřejmě kostýmově představující vojáka) kteří by se tam váleli i pod odchodu formace. Odklízení mrtvol by mohla být např. další hezká divadelní vsuvka, že by se od někud zezedu z trénu začali líhnout lidi s nosítkama a postupně by mrtvoli odnášeli z bojiště
Je otázka zda-li je to realizovatelné, aby z toho nevznikl cirkus kdy akorát se spousta lidí bude motat sobě navzájem pod nohy...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Šimon z Curychu
Příspěvky: 248
Registrován: 21 Říj 2008, 12:21
SHŠ: Kompanie z Curychu
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Šimon z Curychu »


Je otázka zda-li je to realizovatelné, aby z toho nevznikl cirkus kdy akorát se spousta lidí bude motat sobě navzájem pod nohy...
myslis neco jako realna bitva, ktera vetsinou byla cirkus, kde se spousta lidi motala sobe navzajem pod nohy?
Šimon Christian Attinger
Curyšská hotovost
Obrázek
Zürich, die berühmte Stadt
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Czernozub »

Šimon z Curychu napsal:

Je otázka zda-li je to realizovatelné, aby z toho nevznikl cirkus kdy akorát se spousta lidí bude motat sobě navzájem pod nohy...
myslis neco jako realna bitva, ktera vetsinou byla cirkus, kde se spousta lidi motala sobe navzajem pod nohy?
Tak jasně, ale tím opět narážíme na věčný paradox tohoto koníčku- jak si neublížit při hraní si na ubližování?
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Svenbjörn
Příspěvky: 69
Registrován: 21 Črv 2009, 20:00
Místo/Bydliště: v srdciach krásnych slečien...

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Svenbjörn »

Aký ma zmysel počas bitky zachranovat a odnašat mrtveho (chapane ako ked len lezi). Skor by som zachranoval niekoho kto ešte ma šancu na prežitie a plazí sa preč z toho bojového poľa smerom k svojim.
Dobrý kostým z teba alkoholika nespraví.
výroba kapsičiek: https://www.facebook.com/Kapsy-a-me%C5% ... /timeline/
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Bahnak »

V práci noční, tak si zaslohuju...
Ono je to na naší scéně občas dost smutné. Popravdě rok od roku mi přejde šermující dav více a více imunní na jakákoliv zranění.
Každopádně gotické (a oblíbené všegotické, byť doufejme již na ústupu) bitvy se hraním zranění shazují na akcích asi nejvíce ,proto dále uvedené se vztahuje jen na ně, neboť na kterýchkoliv jiných akcích z jiných období co jsem vysledoval se hraje na zranění (a nejen na zranění) velmi hezky.

Rozhodně nemám obraženou celou českou scénu a škálu všeho, nicméně z toho kde jsem byl a co jsem viděl se mi líbila jen Bitva o Brod, a i tam kvalita poslední rok výrazně upadla. Příklady:
Vystřelí salva z palných - nic se neděje, maximálně se bojující přikrčí.
Výstřely z děla jsou již dlouhodobě ignorovány - vyjímku zde opět tvoří výborně podminovaný Zbořeňák - ono když vám kupa hnoje vystřelí do ksichtu tak i nedovtipu asi napadne že má udělat "bác".
Zranění ve skrumáži - nejčastěji jsou k vidění dva typy bojujících:
1. - Higlander - bojovník je zcela imunní na sečné, bodné i drtivé rány, obvykle padá neochotně na zem až poté, co jej naštvaný protivník začne mlátit pěstmi do obličeje.
2. - Unavený důchodce - po prvním zásahu jakoukoliv zbraní, jakoukoliv silou do jakékoliv zbroje prostě lehne, zavře oči a jde spát.
Osobně oba typy shledávám jako nevyhovující, nicméně otázka je co s nimi?
Smutné je, že tyto dva typy jsou obvykle téměř jediné co může divák shlédnout, byť nějaká ta vyjímka se občas najde.

Řešení existují, ale není to nic co se dá vyřešit lusknutím prstu.
- po nácviku samotné bitvy připravit výklad s názornými ukázkami - hraní zranění, plazení se po zemi křičíc a sténajíc, dorážení nepřátel, hraní lehkých zranění... Na každé bitvě jsou nováčci, kteří absolutně netuší která bije a koukají jak telata do země. A myslím že ani starým vlkům by neuškodilo pár minut poslochat co po nich organizátor chce. Zapojit do výkladu náhodné šermíře, vyžadovat od nich trochu divadla.
- na nácviku zcela vynechat hlášku: "až se bude střílet, někdo padněte". Takhle to totiž nefunguje, neboť prostě nikdo nechce jen tak padnout a vždy čeká že to udělá "ten druhý". Při bitvě pak nepadne ani jeden... Doporučuji přímo při nácviku určit bojovníky kteří budou zasaženi, ideálně dát jim facku se slovy: "Při druhé salvě to koupíš do nohy, jestli to neodehraješ, po bitvě ti takhle nafackuje zbytek tábora!"
- vybrat přímo skupinu šermířů (kamarády nebo známé tváře) kteří si secvičí dopad kule z děla, průlet kule skrumáží... Dodnes nechápu to, že když se to secvičuje na třicítkách naprosto běžně, tak na pozdně gotických akcích chlapi neví jak padat na kanón...

Další věci, které dotvářejí neuvěřitelným způsobem atmosféru a na které se dle mě dost dlabe:
- Chování vojáků na bojišti - koukání do blba, povídání si s kamarádem po boku a největší nepřítel bitvy - smích.
- Bitevní řev - možná i trapnější než smích. Znáte takové ty situace, kdy se na bitevním poli něco děje a jedna strana má zařvat z plných plic: "Hurááá!!!" a místo toho se ozve jakési mumlání zpod vousů? A přitom všichni umí večer před bitvou tak krásně řvát že se v tom obvykle nedá ani usnout... Těch situací kdy vojáci řvou z plných plic bývá v bitvách mnoho, tedy mělo by být, bohužel jediné co jde občas zaslechnout je tichý šum...
- Nástup na bojiště - osobně jsem zastáncem teorie, že na výchozí pozice mají jít skupiny celistvě a ne se trousit po jednotlivcích, i z přípravy bitvy jde udělat show.
- Léčení raněných - Kdyby ty ženské co nosí vodu ve džbánku raději nosili i čutoru s umělou krví a nůši s pokrvavenými hadry... Diváci to mají rádi a i šermujícího to obvykle potěší, děvčata se seběhnou k raněnému jako supi, obklopí jej, nalijou do něj hrnek vody pro osvěžení, potřísní jej krví, přidají nějaký ten zkrvavený hadřík a najednou je z raněného vojáka raněný ofačovaný voják kterému z pusy a nosu teče krev... Přitom to stojí pár kaček: potravinářské barvivo, škrob a voda... Pro lenivce: v každém krámě s ptákovinama se dají sehnat kapsle s krví co se jen rozkousnou (organizátor akce by klidně mohl před bitvou takovéto kapsle rozdat a nařídit aby při hraní zranění prostě jen "kousli a plivali krev")
- Stavět přímo před diváky secvičené skupiny - děje se to, ale velmi pomálu. Pro oko diváka je nejkrásnější vidět pěkný scénický šerm a v pozadí skrumáž která se mlátí hlava nehlava, výsledným dojmem totiž je to, že takhle krásně šermuje i zbytek, což bohužel bývá od prvady velmi daleko...
- obecné RP (tedy RolePlay) - už jen to že vojáci při bitvě chodí, mluví a jednají jako vojáci z nich vojáky udělá, sehrání zbabělého úprku, nebojácného velitele vrhajícího se do zkázy, lstivého lapky okrádajícího svého nepřítele, krvežíznivého lotra který častuje nepřítele nahlas urážkami (samozřejmě nevulgárně), přítele raněného kamaráda, nadšence či fanatika své strany který burcuje okolí, prostě každý by měl hrát nějakou postavu, měl by to hrát okatě, klidně i přehnaně, obvykle cokoliv než koukání do blba je lepší než ono koukání do blba.

Neberte to nikdo jako nějakou rozborku, je to spíše jen povzdychnutí nad současným stavem - což chápu-li dobře byl i první příspěvek Lazara vtipně pojatým jako FAQ...
Obecně se totiž ví co je špatně, jen chybí iniciativa udělat to dobře.
Tady na fóru to budou vždy jen prázdná slova, o činy se bude muset postarat organizátor bitvy. Pokud se z novotiny opakováním stane standart, nebude problém vyžadovat jej na jakékoliv sebevětší akci, klidně i na zmíněném Libušíně.
Avatar uživatele
hejtman
Příspěvky: 583
Registrován: 23 Lis 2008, 18:51

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od hejtman »

Díky za příspěvek, je pro mě inspirativní. Zvláště pro to, že mám v úmyslu podobný kurz hraní přednést tzv. volným radikálům. Budou letos vystupovat před diváky a myslím, že právě u nich lze vidět nejkřiklavější nedostatky. Dole, pod námi, budou vesměs sehrané družiny, kde si dokážou jakž takž pomoc a podpořit se. Tam to bude, myslím alespoň v základě, víceméně boj formací. Způsob boje nezařazených je jiný, více sólový. Právě tady jsou ty bloumové, kteří neví co mají dělat. A proto musí být schopni předvést divadlo. Pokusím se to do nich narvat a uvidíme, jak to dopadne.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Mahy »

Počkej Hejtmane- vy vytáhnete volný radikály před diváky a za ně dáte sehrané šiky?

Není to trochu blbina?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
seky739
Příspěvky: 1
Registrován: 25 Bře 2012, 01:27
SHŠ: Viridis Milites

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od seky739 »

No já nevidím v tom problém ale viděl bych spíše takovou instruktáž pro všechny šiky a hlavně pořádné vysvětlení scénáře vždy sem se totiž na Libušíně ztratil v kterém místě scénáře jsme. A to třeba myslím minule jak karlovci řvali na útočící šik že tam jsou špatně ale oni byli ve správném místě scénáře a jaksi to karlovcům nikdo nevysvětlil(nemohu soudit jen vím že na nás řvali že se máme stahovat ,ale podle pozdějšího řešení jsme byli správně). Jinak nemohu soudit mi děláme jen malou bitvu a tam se to dá ukorigovat . Každopádně bych volné radikály dal spíše dozadu ,ale tím bych apeloval na šiky ,které jsou před diváky aby 100% věděli co dělat a aby měli podrobněji nastudovaný scénář aby před diváky se tolik kiksů nestalo.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Krea »

:idea: Hlavně až se dohodnete, tak to velkými písmeny vytiskněte a pověste v kantýně, u pořadatelů a u největšího vstupu na bojiště. A taky by tím měl začínat nácvik - tím, že to někdo přečte.

... sice se někteří tímhle řídit nebudou, ale aspoň je pak můžete poslat oficiálně do kamsi.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
hejtman
Příspěvky: 583
Registrován: 23 Lis 2008, 18:51

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od hejtman »

Jo, volní budou před diváky a budou dobří! Pro mě je to výzva, pokusit se naučit je něco, co budou moct uplatnit i na jiných bitvách. Sázím na ně svou čest! A jestli mě zklamou, už mě tam nikdo nikdy neuvidí.
PS: Žádnou čest nemám, o tom se můžete dočíst na ČŠ v Libušíně 2011 :badgrin:
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Krátký návod jak se chovat v boji v hlavní bitvě

Příspěvek od Lazar »

Už jsme v celku dohodnuti, co jsem napsal já je odsouhlaseno organizačním týmem tak jak by jsme to rádi viděli.

Co se týče volných radikálů, o loňském roce se docela blískly, měli kladné ohlasy od diváků i přes to že byli prakticky v lese. Tak mají tento rok možnost dokázat že to nebyla jen náhoda, a protože tomu věřím tak jsem jě umístil kam jsem je umístil. Blbina to dle mého názoru není - tohle není akce o diskriminování všech co nejsou ve větším sdružení - je to festival pro všechny kdo mají historii jako zájem. Mají-li dostatečně kvlaitní vybavení aby prošli mustruňkem, pak mají na bitevním poli stejné možnosti jako kdokoliv jiný.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Odpovědět

Vrátit se na “Libušín”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti