Quo vadis, Libušín?
Libušínská bitva bude v roce 2013 dělat na kalendáři už 22. zářez. To znamená, že nezanedbatelná část dnešních účinkujících se narodila do světa, ve kterém měl mezi šermíři „Bušín“ své jasné místo. Už dlouho je to akce jednoznačně nejmasovější, co se snahy o rekonstrukci středověku týče, a současně nejproklínanější – kvůli táboru, vybavení bojujících, brutality v boji a dalším věcem. I proto v posledních letech došlo k několikeré změně v organizačním týmu.
Libušínskou bitvu 2012 pořádalo občanské sdružení Libušínský spolek přátel historie. Kdo se skrývá za tímto tajemným subjektem? Jsou to lidé, kteří se již předtím snažili Libušín pozvednout a pomáhat jiným organizátorům, a nakonec se rozhodli postavit se na vlastní nohy. Jmenovitě to jsou:
- předseda Tomáš „Hejtman“ Lapáček
- Tomáš „Lazar“ Doležal
- Ivan „Maršálek“ Dubec
- Jan „Všeználek“ Vašků
- Ondřej „Siegfried“ Skála
- David „Dagfari“ Tůma
- Petr „Melkel“ Šrámek
- Martin „Supík“ Vorel
Kam tedy chceme v příštích letech Libušín dovést? A proč? Nejdříve odpovíme na první otázku.
Co je podle nás cílem Libušína?
Náš cíl se snažíme naznačit už změnou názvu – Libušínský festival historie. Chceme vytvořit místo pro mezinárodní setkávání lidí, kteří se snaží z různých stran a různými přístupy o rekonstrukci života ve „středověku“ – pro nás mezi 8. a 15. stoletím. A zároveň prostor pro diváky, aby si osahali, uviděli a ochutnali naši historii.
Chceme vytvořit festival, na kterém se bude moci setkat „Velkomoravan“ s „husitou“ a „Johanitou“, kde nahlédneme pod ruce řemeslníkům, do hrnce kuchařům a pod přilbu bojujícím. Místo, kde se v přátelském duchu vzájemně obohatí jednotlivé přístupy k rekonstrukci historie, a vrcholem bude velká pohádková bitva.
Jak toho chceme dosáhnout?
Libušínský festival jako místo setkávání
Na festivalu vítáme všechny zájemce o rekonstrukci historie. Je jedno, zda k tomuto nelehkému úkolu přistupují jako divadelníci, rekonstruují duchovní svět, snaží se o bojová umění či jakoukoliv jinou stránku života našich předků. Cílem je vždy vzájemné obohacení, a cestou k obohacení je vzájemný respekt a naslouchání.
Nechceme ignoranty, majitele jediných správných pravd a prznitele historie. A také lidi neochotné respektovat jednoduchá pravidla – udržovat čistotu, neničit okolí, respektovat pokyny pořadatelů a chovat se slušně k ostatním.
Tržiště, semináře, informace
Mnoho začínajících šermířů tápe a cestou pokusu a omylu hledá dobré řemeslníky. Také často chybí dostatek naprosto běžně používaných věcí – kvalitní keramika, bednářské výrobky, slaměné ošatky a pod. Chceme cíleně zvát dodavatele tohoto nedostatkového zboží a pomoci propojit dychtivé zákazníky s výrobci. Tržiště je také otevřeno novým výrobcům, kteří se chtějí představit a zaujmout.
Neplánujeme organizaci vzdělávacích seminářů, ale vždy budeme podporovat velké organizované projekty a nabízet jim možnost přilákat další zájemce o členství, nebo šířit shromážděné poznatky. Volné proudění infromací se velmi osvědčilo v minulých letech, a doufáme, že bude ve zvýšeném tempu pokračovat.
Libušín jako prostor pro ostatní
Organizační tým je včetně spolupracujících osob relativně malý, a nechceme tříštit síly na extrémně bohatý program. Vždy se soustředíme na kostru programu zaměřenou na diváka.
Shromáždit ale 2000 „šermířů“, postavit tábory, kolbiště, navézt hygienické zázemí, zajistit zddravotníky a nevyužít to i k dalšímu programu by byl hřích. Proto nabízíme každému s nápadem – ozvěte se nám, řekněte nám, co chcete zorganizovat, co byste potřebovali od nás, a když se domluvíme, máte prostor k vlasním aktivitám. Ať už se jedná o turnaj v soule, republikové kolo Battle of Nations, lukostřelecký turnaj, taneční seminář nebo závod v lucetování.
Libušínský festival a zisk
Lubišínská bitva (hlavně díky práci předchozích pořadatelů a dlouhé historii) je jednou z mála historických akcí v ČR, která se nemusí bát ztráty (pokud by nedošlo k extrémní kombinaci špatného počasí, velkých sportovních utkání a dalších faktorů najednou). Náš rozpočet akce je o dost větší než býval – snažíme se poskytnout účinkujícím i divákům takové zázemí a program, které by je lákalo přijet znovu (náklady v roce 2012 byly přes 300 tis. Kč). I přesto předpokládáme, že skončíme pravidelně v zisku. Co s ním chceme dělat?
Polovinu zisku rozdělíme mezi spolky, které se na pořádání podílejí. Bude to pro ně vítaná finanční injekce na začátku sezony. Druhou polovinu zisku budeme ukládat na účet sdružení – pro vykrytí případných finančních ztrát dalších ročníků, a hlavně na pořádání „Velkého Libušína“ každé 3-4 roky.
Co je to „velký Libušín“
V zahraničí se osvědčilo uspořádání velké (a drahé) akce v pravidelných intervalech, doplněné skromnějšími akcemi v mezidobí. Proto se můžete, pokud se bude dařit, každých několik let těšit na extrémně výpravné kulisy, hostiny, koncerty, obsáhlý doprovodný program a další lahůdky. Prostě současný Libušín x 2.
Kde najdete další informace
Najdete nás na webu
http://libusin.org/.