Libušín 2015

Oficiální fórum akce Libušín. Veřejná diskuse.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

...?! .... poplatky jestli se platí v anglii, možná, ale startovné se pokud vím platí na závodech od toho je to startovné. Jestli někdo pořádá středověkou akcí, tak spíše je rád, že mu tam vůbec někdo přijede (tady opravdu nejsme v anglii) Libušín je fenomén největší bitvy v Čechách, proto se mnoho lidí jede i z daleka i když bitva není přímo zařazena do nějakého konkrétního období, ale musím říct že si s tím pořadatelé vždy docela dobře poradili. A někteří tam také jezdí proto, že se tam dá dobře nakoupit, navázat nové kontakty, prodat své výrobky, pobavit se večer při ohni právě třeba s lidmi kteří dělají mírně jinou dobu a které jinde nepotkají. Jestli má někdo středověk tak rád, že si i zaplatí za to že může někde tábořit a zabojovat si prosím, ....ale já myslím že možná přijde úplně opačná doba... v dnešní době jak se říká zadarmo ani kuře nehrabe a jestli si někdo bude chtít něco pořádat s tím že mu tam lidi přjedou ještě platit !? ...no to by bylo krásný, hned bych si uspořádal vlastní bitvu :)
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Lazar »

Jde o to uchopit smysl akce.

Osobně jezdím za rok na 3-4 reenactmentové akce kde startovné platím, a to v řádech stokorun (ano, i přes tisíc). Díky tomu je celá akce orientovaná na účastníka, nepotřebuje, ba dokonce ani nechce diváky, má dobrý servis a je to dosti intenzivní zorganizovaná zábava a vůbec těch peněz nelituji. V tomto nás ostatně předbíhají lidé od LARPu obrovskými skoky, ostatně kolik stojí takové De la bete? Kolem dvou a půl tisíc? A ohlasy slyším veskrze pozitivní.

Nicméně nic takového není s Libušínem v plánu, diváky tam chceme, zápisné od účastníků nechceme. Když tak na toto téma můžeme založit jiné vlákno a vraťme se zde k Libušínu.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Koudy
Příspěvky: 40
Registrován: 05 Pro 2006, 09:58
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Koudy »

S dovolením bych se ještě zeptal -
Gunhead napsal:Ovšem anglický model, kde člověk platí za účast, to se mi zdá poněkud přehnané.
Na jaké akci? Byl jsem v Anglii na bitvě dvakrát a za účast jsme neplatili (když nepočítám peníze za pojištění). Upřímně by mi to přišlo jako nenažranost vzhledem k počtu diváků a vstupnému které se tam běžně platí. Upřímně doufám, že se k tomuhle modelu v Čechách taky časem propracujeme - tj. zájem lidí o historické akce a ochota zaplatit odpovídající vstupné. Ještě jednou 25 let a třeba se k tomu dostanem :)
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

... v Čechách to naštěstí nehrozí,

....kdy tak budou k dispozici ty tvrdší podmínky pro nás lučištníky???? abychom se mohli připravit :)
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Pike »

hejtman ilburský napsal: ....kdy tak budou k dispozici ty tvrdší podmínky pro nás lučištníky???? abychom se mohli připravit :)
Brzy. ;)

A snad nebude vadit, když napíšu, že zase o tolik tvrdší nebudou - v podstatě by mělo být kodifikováno to, co jsme s Joshem po svých jednotkách v posledních letech stejně požadovali.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

Jak jsme psali v září, chystali jsme nová pravidla pro střelce. Konečně jsou na světě, můžete si je přečíst na našich stránkách, http://libusin.org/pro-ucastniky/pravidla-pro-strelce/

Shrnutí hlavních bodů:
- každý střelec musí být součástí organizované jednotky (bojový šik s předem schválenými střelci, nebo střelecká jednotka vytvořená na místě). Jakýkoliv osamělý střelec bude vyhozen.
- povinná přilba pro střelce, kteří nejsou předem schváleni organizátory jako součást organizované jednotky (to znamená, že se za ně zaručí některý z velitelů - tedy pokud nepatříte přímo k některému bojovému šiku, musí vás přijmout Hecht či Josh (mechanické) nebo Supík (palné).
- velmi přísná kontrola šípů jak na nácviku, tak před bitvou
- zkoušky ovládání zbraně na nácviku

Cílem pravidel je zvýšit bezpečnost střelby do lidí a vymýtit děsivé zjevy, které se každým rokem mezi střelci vysemení. Na druhou stranu chceme kvalitním střelcům umožnit vyblbnutí se dosytosti.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

díky za pravidla na Libušín, přišly dříve než jsem čekal, jen jsem se chtěl na něco zeptat u dvou věcí jinak jsem myslím pochopil vcelku vše :)

pravidlo č.5 společných pravidel:
"Všichni střelci, s výjimkou střelců, jejich přihláška je předem akceptována hejtmany jednotlivých střeleckých oddílů či vojenských šiků, musí být vybaveni kovovou přilbou."
(když se nahlásím dopředu nemusím mít přilbu??)

a ještě jsem se chtěl zeptat na bod 10:
"Za zbraň a případný projektil (ať zamýšlený, či nezamýšlený), vždy odpovídá střelec."

Rozumím tomu dobře když třeba na rozkaz velitele nebo seržanta vystřelím šíp na protivníka, a toho zasáhnu (omylem třeba do hlavy nebo kamkoliv jinam) vina za případnou újmu jde na moji hlavu a nikoliv za tím kdo střelbu nařídil??

a ještě jen takový malý dotaz : co je "nebezpečný šíp?" Nerad bych třeba aby někdo našel můj šíp na bojišti, zjistil že mu chybí jedna letka a přelomil ho :thumbdown:

předem díky za odpověď
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

hejtman ilburský napsal:pravidlo č.5 společných pravidel:
"Všichni střelci, s výjimkou střelců, jejich přihláška je předem akceptována hejtmany jednotlivých střeleckých oddílů či vojenských šiků, musí být vybaveni kovovou přilbou."
(když se nahlásím dopředu nemusím mít přilbu??)
Když se přihlásíš dopředu a některý se jmenovaných lidí ti explicitně řekne/napíše "Jo, s tebou počítám, přilbvu mít nemusíš."
hejtman ilburský napsal: a ještě jsem se chtěl zeptat na bod 10:
"Za zbraň a případný projektil (ať zamýšlený, či nezamýšlený), vždy odpovídá střelec."
Rozumím tomu dobře když třeba na rozkaz velitele nebo seržanta vystřelím šíp na protivníka, a toho zasáhnu (omylem třeba do hlavy nebo kamkoliv jinam) vina za případnou újmu jde na moji hlavu a nikoliv za tím kdo střelbu nařídil??
Ano, rozumíš tomu naprosto správně.
hejtman ilburský napsal: a ještě jen takový malý dotaz : co je "nebezpečný šíp?" Nerad bych třeba aby někdo našel můj šíp na bojišti, zjistil že mu chybí jedna letka a přelomil ho.
Přehled nebezpečných šípů dělat nebudeme, ani identifikační příručku. Nebezpečný šíp = šíp, který by mohl způsobit zranění s pravděpodobností větší než obvyklou. Lámací orgie opravdu nečekáme.
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Pike »

Za nebezpečný šíp bych považoval zejména:
- šíp s ostrým hrotem (takový snad nepotkáme)
- šíp s hlavicí jinou než eurošípovou
- šíp bez hlavice
- šíp nalomený či naštíplý
Avatar uživatele
Palpatine
Příspěvky: 254
Registrován: 09 Ún 2010, 18:09

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Palpatine »

hejtman ilburský napsal:a ještě jen takový malý dotaz : co je "nebezpečný šíp?" Nerad bych třeba aby někdo našel můj šíp na bojišti, zjistil že mu chybí jedna letka a přelomil ho :thumbdown:
Proč by ho lámal? může ho schovat a nepoužít nebo dát někam na bezpečný místo kde na něj nikdo nešlápne a tam šíp přečká bitvu než si ho jeho majitel pak vezme. Takovýto šíp bych sice osobně nevystřelil, ale není vůbec žádný problém mu pak chybějící letku doma dolepit a šíp je opět plně funkční.
Naopak co bych zlomil je naštípnutý šíp, ten už to má prakticky za sebou a jeho oprava asi nepřipadá v úvahu.
Ale tak pokud člověk zapojí zdravý rozum tak mu snad dojde co s nalezeným šípem, zda vystřeli, zlomit, nebo dát stranou.

To jen za mě k jedné z tvých otázek
Nic nedělá věci nevyhnutelnějsí, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

"nebezpečnej šíp" je ten co tě nemilosrdně zasáhne do oka :| nejlepší by byla: žádná recyklace, každej vystřílí co má a ende, stejně toho tam lučištníci víc nevystřílej, Libušín je hlavně řeži pěchoty - pak není důvod ničit šípy co nějakým zázrakem přežijou, byť více či méně poškozené. Pokud mi někdo úmyslně zlomí můj šíp, tak si to s ním vyřídím na místě :violent1:
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

Zajímavé nápady, leč obávám se nepříliš realizovatelné. Libušín je o všech složkách - tedy i o střelcích, kteří si bitvu potřebují také užít. A je to systém, který bezproblémů funguje na jiných bitvách, nevidíme tedy důvod, proč by neměl fungovat i tady.
A vyhrožování "vyřízením na místě" si prosím nech někam jinam.
Avatar uživatele
Lukáš Z Dražic
Příspěvky: 10
Registrován: 25 Dub 2012, 22:14
SHŠ: Hospitaliers 1300
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Lukáš Z Dražic »

Budte zdravi, omlouvam se za castecnej off-topic

Radi bychom zase prijeli pomoct orgu na brigadu(y), tentokrat jeste hojnejsi, protoze novicove nesmi lenivet! :D
Proto sem chtel poprosit o terminy a tak dale. Chapu ze je to brzo, ale nekteri z nas pracuji i o vikendech tak at je cas si domluvit sichty a tak...

Diky a hezkej den
Johanité 1300
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

Tento rok předpokládáme brigádu jednu, a to nejspíše víkend před bitvou, tedy 18./19. Hlavní nápor práce pak v sobotu 18.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Divous »

melkel napsal:Tento rok předpokládáme brigádu jednu, a to nejspíše víkend před bitvou, tedy 18./19. Hlavní nápor práce pak v sobotu 18.
OK ukládám si do diáře, to bych měl mít také volno, rád pomůžu i letos
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Odpovědět

Vrátit se na “Libušín”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti