Libušín 2015

Oficiální fórum akce Libušín. Veřejná diskuse.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

Libušín 2015 se bude konat 25. 4. A první informace je pro střelce:
Milí střelci a střelkyně. Vaše role na Libušíně je důležitá, jste nezastupitelní při vytváření atmosféry bitvy a současně jste také nejfotografovanějšími účastníky bitvy. Současně se mezi vámi také vyskytují jedny z nejhorších zjevů co se do kostýmu a schopnosti ovládat zbraň týče. To, spojeno s pašováním nebezpečné munice do bitvy, nás vede k vyhlášení nových pravidel pro střelce. Podrobněji je budeme sepisovat později, co vás ale čeká a nemine:
- s výjimkou organizovaných šiků, které budou mít výslovné povolení organizátorů, budeme od roku 2015 vyžadovat i pro střelce kovovou přilbu.
- počítejte s přísnější kontrolou munice a nátahové síly luků. Matice zamotané v látce se již nebudou opakovat.
- střelci mohou být v případě pochybností požádáni o předvedení techniky střelby a nabíjení v průběhu nácviku.
- i na střelce bude aplikovat přísnější kontrolu kostýmu a případné zjevy buď do bitvy nepuistíme, nebo je odsuneme na místo, kde nebudou vidět.
Věříme, že tato opatření přinesou lepší kvalitu střelců a hezčí zážitek (beze strachu ze zranění) pro všechny. Těšíme se na vás na Libušíně!
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

Zdravím,

myslím že na tohle téma bude ještě dlouhá diskuse

na téma šípy:

.... proč lučištníky nevybavit erárními šípy, čímž by odpadla zbytečná kontrola šípů, před i v bitvě? Zamezí se tím zbytečným komplikacím, možná i zraněním a šípy zůstanou do další sezóny. Samozřejmě s tím budou trošku problémy ať už s počáteční investicí, uskladněním apod. ale to je úděl organizátora - za to efekt by byl značný.

Pokud vím lučištníci nikdy za své rozšlapané a rozlámané šípy nic nedostali, takže se domnívám, všechny zpřísňující opatření budou brát s nevolí. Každopádně se s nimi rád seznámím.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Mahy »

To je trochu haluz ne? To chceš opravdu po organizátorech, aby na své náklady pořídili hromadu erárních šípů?
Nezlob se, ale to je opravdu asi nereálné.

Je jasně dané pravidlo jak má šíp vypadat, jsi střelec tak si ho pořiď. Já jsem pěšák, mám daný standard vybavení, tak si ho také sám pořídím.
Píšeš, že za rozbité šípy nic nedostanete- já za obouchanou zbroj a obité zbraně také ne.

Neber to zle, ale to je opravdu nereálný nápad.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

hejtman ilburský napsal:........myslím že na tohle téma bude ještě dlouhá diskuse.........
Ahoj, vím, že budu znít arogantně, dlouhou diskusi ale prosím nečekej. Vyslechneme si názory, a pak se jako organizátoři rozhodneme. Případné úpravy pravidel pak uděláme po zkušenostech z praxe. A ano, počítáme s tím, že se počet střelců o něco sníží. Raději ale 20 lidí, kteří jsou schopni přestřelit bitevní pole a něco trefit, než 40, ze kterých to polovině padá po 10 metrech k zemi. A to samé platí pro palné. Než střelce do oblak, to raději schopné lidi u Pražanů a Švýcarů, u kterých je nebezpečí vystřeleného nabijáku relativně minimální.
hejtman ilburský napsal: .... proč lučištníky nevybavit erárními šípy, čímž by odpadla zbytečná kontrola šípů, před i v bitvě? Zamezí se tím zbytečným komplikacím, možná i zraněním a šípy zůstanou do další sezóny. Samozřejmě s tím budou trošku problémy ať už s počáteční investicí, uskladněním apod. ale to je úděl organizátora - za to efekt by byl značný.
Za jeden vyrobený šíp bychom dali cca 50 Kč. Pokud budeme počítat s 30 lukostřelci, a každý z nich minimálně 30 šípů, jsme na 45 000,-. To je přes 10% rozpočtu. Ztráty realisticky počítám na 50% ročně. Sorry, ale ekonomicky je to nesmysl. Pokud budeme mít volných 20k, vrazíme je do zábavy pro všechny.
Ad úděl organizátora - na podobné hlášky jsem trochu alergický. Všichni máme pořadatelství jako koníček. Jinak bychom to nedělali. Snažíme se vytvořit pro všechny co nejpříjemnější prostředí pro setkání se a zablbnutí. Pokud po bitvě sedíš nad prázdným toulcem a počítáš, o kolik peněz si právě přišel, nebo smutně okukuješ kyrys, odškrtáváš šrámy a skřípeš zuby nad jeho sníženou hodnotou, možná by bylo na čase přemýšlet o jiném hobby, a ne chtít po pořadateli, aby ti to zaplatil.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

o.k. návrh neprošel - diskuse se zamítá, ... já s tím nemám problém.

Válčení vždycky bylo a je drahá záležitost, jsem rád že to shořelo "jen" na financích, už anglický král říkal: "pošlete pěchotu, ta nic nestojí..." :D

jen doufám že podobně přísná pravidla na výstroj a výzbroj, budou i u ostatních pěšáků - myslím že by to bylo potřeba.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Divous »

... a střelcům z palných by organizátoři měli proplácet prach a doutnáky!.....to je taky dobrá blbost, co? ;)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Gunhead »

Divous napsal:... a střelcům z palných by organizátoři měli proplácet prach a doutnáky!.....to je taky dobrá blbost, co? ;)
V tomhle záleží na akci, u bitev na pozvání organizátoři někdy proplácejí u třicítkových akcí cesťáky a mušketýrům poskytnou nebo proplatí prach.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Libušín 2015

Příspěvek od hejtman ilburský »

to je fakt, středověk je v tomhle ještě pro organizátory dobrý v tom, že sem jezdí účinkující ještě zadarmo a na vlastní náklady.

Divous: nevím jestli jezdíš i na jiné doby, kde se používají palné zbraně a děla, já ano, a mohu ti říct že bez přídělu prachu a žoldu tam nikdo nesleze ani z postele :)
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Lazar »

Záleží na pojetí akce. Tak nějak doufáme že se jezdí i účinkující na Libušín bavit. A i kdyby jsme chtěli lidem platit za to že se baví (jako že spíš ne), tak si to stejně nemůžeme dovolit.

Nevadí nám lidem zaplatit dobrou kapelou na večer, bojovými kulisami, nebo zážitkem největší středověké bitvy široko daleko, naopak, to děláme rádi.

Pokud by jsme chtěli účinkující platit, tak by se muselo redukovat na počtech a zvýšit nároky na divadlo a podobně - ale na to jsou během roku jiné akce. Nám jde o festival napříč středověkým reenactmentem.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Divous »

hejtman ilburský napsal:to je fakt, středověk je v tomhle ještě pro organizátory dobrý v tom, že sem jezdí účinkující ještě zadarmo a na vlastní náklady.

Divous: nevím jestli jezdíš i na jiné doby, kde se používají palné zbraně a děla, já ano, a mohu ti říct že bez přídělu prachu a žoldu tam nikdo nesleze ani z postele :)
Jezdím jenom na 15. století, 30-tka či mladší doby mě nezajímají. Až pak WWII. A sorry, přijde mi to nepochopitelné - když mi vadí, že střílení něco stojí, tak proč dělám střelce? Proč vůbec teda jezdím na války?
Jsem rád, že existují šílenci, co jsou pořád ochotní přes všechny negativa pořádat pro nás úžasné velké akce typu Libušín a jsem připraven jim do budoucna i platit "startovné". Ani ve snu by mě nenapadlo chtít po orgách něco proplácet.
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Lazar »

V tomto, Divousi, zcela osobní názor který nemá s kolektivně odhlasovaným pořadatelským názorem nic společného, mě mrzí že takových co by chtěli platit startovné je málo. Protože pak by se ta akce dala skutečně ještě daleko posunout. Rozpočty jsou dost nemilosrdné a protože bitvu živí primárně diváci tak se musíme vždy bát počasí a malé divácké účasti. Účastníci jezdí za každého počasí, tím pádem by tato starost odpadla.

Nicméně se obávám že na tento model u nás rozhodně zatím naše šermířská obecná veřejnost nepřistoupí v takovém počtu aby jsme zůstali tak velkou bitvou ;-)
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Kafkin »

A co model nějakých benefitů pro ty, kteří by startovací poplatek byli ochotni dobrovolně zaplatit? Například možnost nadstandardní propagace svého projektu či spolku? Odkazy na stránkách nebo výslovné poděkování po bitvě nic nestojí a ani to není příliš velká časová zátěž pro pořadatele. Možná by bylo více možností, jak "poděkovat" těm, kteří se startovným problém nemají a případně i motivovat další, aby ho chtěli dobrovolně zaplatit.

Otázkou je, jak velký by o něco takového byl zájem, kolik by to vyžadovalo administrativy nebo jak velké by startovné mělo být, aby celková vybraná suma vůbec k něčemu byla a současně ji ještě účastníci byli ochotni zaplatit. To už byste si museli rozvážit sami.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Gunhead »

Psal jsem, že záleží na typu akce. Libušín je sraz skoro všech šermířů, tam o cesťáku nemůže být řeč. Jdeme se pobavit. Pokud na některých akcích organizátor vybírá a zve skupiny a pak jim něco zaplatí, nebo dá večer pivo a muziku, je to jiná.
Ovšem anglický model, kde člověk platí za účast, to se mi zdá poněkud přehnané.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2015

Příspěvek od melkel »

Lazar napsal:zcela osobní názor který nemá s kolektivně odhlasovaným pořadatelským názorem nic společného
Jen si dovoluji, pane předsedo, zdůraznit, že opravdu žádné poplatky za účast neplánujeme. Současně také neplánujeme za účast platit jinak než co největší porcí zajímavých zážitků.
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Libušín 2015

Příspěvek od Lazar »

melkel napsal:
Lazar napsal:zcela osobní názor který nemá s kolektivně odhlasovaným pořadatelským názorem nic společného
Jen si dovoluji, pane předsedo, zdůraznit, že opravdu žádné poplatky za účast neplánujeme. Současně také neplánujeme za účast platit jinak než co největší porcí zajímavých zážitků.
A já to do třetice zdůrazním ;-) Aby nedošlo na fámu.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Odpovědět

Vrátit se na “Libušín”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů