Relevantní historické informace

Rekonstrukce burgundského dvora, burgundské armády v dobách válek, za vlády Karla Smělého a jeho manželky Markéty z Yorku.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Relevantní historické informace

Příspěvek od Radim Vaňousek »

inf
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Random »

http://www.rootsweb.ancestry.com/~cheva ... 3ch9s3.htm

Dárek do začátku, a to ani nejsou vánoce! Na druhou stranu nevím, jak moc jsou tyto informace "relevantní". Na třetí stranu jsou docela jistě historické ...

Mimochodem, zajímavé jsou i následující kapitoly, tedy cca do roku 1535 (reforma a ozvěny Italských válek)
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Radim Vaňousek »

:doubt: neumíme!

Anglicky nebo polsky by to nebylo?
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Random »

He-he, Burgunďane ... ale máš Bídáka a ten umí :badgrin:

Já si to ostatně chci taky přečíst, už to mám vytištěné, takže pokud tam bude něco zajímavého, dám vědět.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Radim Vaňousek »

ok, skvělé 8)
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Random »

Takže krátce - informace považuji za dost nevěrohodné, autor je velice tendenční, zaměřený profrancouzsky a protiněmecky (holt Rostigrabe hraje svoji roli :lol: ). Jsou tam nějaké počty jednotek, které vypadají zajímavě, a jejich složení. Nic, co bychom nevěděli - hodně Italů, Vlámové, místní Savojští, dokonce i kontingent města Ženevy. Celková suma těchto informací je naneštěstí velice malá. Informace jsem využil v diskusi s Ženevany, protože podle autora byli mnohem více Savojští, než sami přiznávají. Vztekali se, ale nepopřeli ...

Z jiného soudku - včera vyšel Histoire et image medivales - speciál na burgundské vévody. Můžu to příležitostně zkusit nafotit a poslat, ale bude to opět v jazyce vévodství, pokud by to nevadilo :badgrin: . Taky to můžu koupit, cena byla nějakých 14 CHF. Obrázky budou určitě lepší.

Mám dotaz na relevantní historické informace - v jednom textu tam zmiňují burgundskou výpravu proti Husitům do Čech - to se opravdu stalo? Byla to nějaká kruciáta - která? Jsou nějaké zprávy o tom, jak se jim vedlo?
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Koukám, že tě baví dráždit cizince :-)
Pokud máš co a můžeš, tak klidně foť a posílej. Myslím, že s překladačem už to nějak dám dohromady.
Na tu výpravu do Čech se musím podívat. Ale zdá se mi to pravděpodobné, protože Burgundsko tehdá hodně peklo se Svatou říší Římskou, pokud se nemýlím.

Ale teď frčím do práce, tak až se vrátím.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Úplně náhodou jsem z Mojsheho vydoloval informaci, že povinnost nošení burgundského varkoče, jak ho známe nyní (livery) není nijak doložená a že se uvnitř kumpanie sv. Jiří spekuluje nad tím, jestli to není jen výmysl páně Embletona.

(Díky, Jakube.)

Debata: http://www.companie-of-st-george.ch/ml- ... 02857.html
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Enemigo »

Zdar,

potřeboval bych nějaká autentická burgundská bojová hesla, která bychom mohli využít. Bohužel v mě dostupné literatuře jsem nic nenalezl. Znáte někdo nějaká ověřená? Díky moc.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Random »

https://books.google.cz/books?id=HWVUAA ... me&f=false


Nevím, jak jsi na tom s fráninou, protože jinak bys sis to našel sám, že, tak to s dovolením přeložím. Citát je z knihy Encyklopedický slovník francouzské šlechty z r. 1816 pana de Saint Allais a praví, že "burgundští vévodové měli heslo (cri nebo postaru cry de guerre): Mont-Joye Saint-André! Pokud byl vévoda osobně v bitvě, volali Mont-Joye au noble Duc! Burgunďané obecně měli pokřik Mont-Joye Notre-Dame! , který používali, aby se shromáždili okolo svého praporu s Pannou Marií."

První pokřik se podle mě vztahoval k praporu se svatoondřejským křížem, tedy tám obvyklým burgundským praporem a je pro vás nejvhodnější.

Ze své burgundské praxe mohu říct, že jsme volali tato hesla půlená, tedy jeden nebo část mužstva zvolala půlku hesla, a druhá odpověděla. Nejčastěji jsme ale voalali Pour le Duc - Notre-Dame! a Pour la Bourgugne - Saint André! a nebo to bylo naopak - je to už pár let a nevpzomínám si přesně. Zkus se zeptat tady http://mesnie-st-andre-1470.wifeo.com/contact.php (šéf se jemnuje Guillome) a odvolej se na mě, chceš-li.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Enemigo »

Díky moc za informace. S francouzštinou je to bída - zjistil jsem, že už to není, co to bývalo před deseti lety:-(
Pracujeme teď na vylepšení našeho burgundského kontingentu pro Budyni - nechali jsme udělat pořádné prapory a další doplňky, aby jsme tomu dali nějakou "štábní" kulturu;-)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Siegfried »

Já už se asi párkráte ptal, ale jaké máte ambice na táboření na Libušíně? Koukal jsem že přihlášku máte do dvojky, určitě nechcete nic vyššího? Třeba bychom něco vymysleli :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Enemigo »

Být to jen na mě, přihlásil bych nás do jedničky, ale máme teď spoustu nových dětí, kočárků etc. takže bychom to nezvládli - z rodinných důvodů se holt z dvojky jen tak nevyhrabeme;-))
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Enemigo »

Nechali jsme na letošní Budyni udělat nové prapory, aby naši Burgunďané byli ještě burgundštější:)
Prapor1.jpg
Prapor1.jpg (56.22 KiB) Zobrazeno 8698 x
prapor2.png
prapor2.png (235.12 KiB) Zobrazeno 8698 x
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Relevantní historické informace

Příspěvek od Siegfried »

Mooc pěkný prapory!
Do budoucna uvažuje úpravy prostoru dole za švýcarským táborem, rád bych tam dělal celkové ležení spolku z konce 15.stol.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Vévodství burgundské”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů