Nepremokavé oblečenie inpregnácia voskom.

Zde se baví ti, co neví kam vložit svůj dotaz související s tématikou Brodce :)
Odpovědět
Marian 8226
Příspěvky: 2
Registrován: 07 Zář 2010, 15:53

Nepremokavé oblečenie inpregnácia voskom.

Příspěvek od Marian 8226 »

Zdravím,

Potreboval by som napustiť oblečenie a nejaké látky tak aby boli nepremokavé.
Najjednoduchšie je použiť vosk.

Zohnal som od včelára zbytkové kusy vosku zlepené do gúl.
Mali veľké množstvo nečistôt. Chcel to použiť na medzistienky či čo ale rozhodol sa skončiť
a tak mi dal tie gule.

Gule sa OMNOHO lepšie rozvaria vo vode ak ich rozdrobíte na malé kúsky.
Nahádžete menšie množstvo do hrnca z vodou. Vody môžete dať veľa. Vosk stúpne hore.
Zabalte gule do handry a jemne ju roztlčte.

Nezrozhrýzajte gule ktoré majú veľké množstvo nečistôt a bolo v nich odchované veľké množstvo včelých zárodkov- to sú tie čo majú tmavodnedý až čierny vosk.
Rozhrýzal som ich lebo niektoré plasty majú ešte zbytky medu a panenské biele ešte nikdy nezakladnené zárodkami nemajú zlú chuť.
Bohužial rozhrýzal som nie len tie biele ale aj tie čierne ktoré obsahujú 50% vosku a veľa síry
čo som nevedel ale zistil som do tak že po tom čo som porozhrýhal asi 5Kg mal som dunihlav
ako po flaške rumu a musel som sa z toho vyspať


Vodu zohrejte na plameni na 65 stupňov. Rzruba od oka. Keď sa vločky začnú roztápať teplota
je dobrá. Ďávajte pozor aby vosk nebol vo vriacej vode ak ho chcete pužiť na konzervovanie.
Dajte hrnec na nadstavec a zmenšite plameň.

Pridajte ďalšie vločky a sem tam premiešajte. Žltý vosk vystúpa hore.
Nechajte vychladnúť pol hodinu pred tým už nemiešajte aby smeti zostali dole a nevírili sa.
vyberte vosk. Na spodku by mali byť nečistoty ktoré oškrabte a máte čistejší vosk.

Ten znovu roztopte v čistej vode môžete ho znovu rozkúskovať. Ak ponoríte kúsok vystretej nezkrkvanej látky do hrnca a vytiahnete bude pekne rovnomerne aj medzi vláknami navoskovaná. Veľké kusy látok sa inpegnujú trochu iným spôsobom ktorý popišem pri za pár dní. Hrebné plátno tkané na krosnách nieje tkané tak nahusto a vosk zliaty medzi vláknami
drží lepšie. Keď prehneme látku tosk sa nezlomí ale napraskne. Mne sa zatiaľ nestalo že by sa
od naprasknutého miesta vosk odlamoval.

Vosk sa biely kyslými látkami kyseliny atď. Chcem skúsiť ocot a alkohol zatiaľ neviem zistím.
Žltá bola v stredoveku ževraj oblúbená (odtiene zlatej) ale chodiť v zime žltý ako kanárik nie je ono.

Pozná niekto nejaký iný dobový spôsob výroby nepremokavých pršiplášťov a podobne.
Samozrejme okrem kožených odevov a eskymácky ľahučký tenký pršiplášť z tulenej kože na ktorý nemám suroviny ani "kow-how"
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Nepremokavé oblečenie inpregnácia voskom.

Příspěvek od Žoldák »

Ono jde asi i o to, jak trvanlivé má být impregnování, co imregnuješ a na co. On kus látky napuštěnej olejem funguje taky, a je s tím míň práce....

Nedoporučuju používat na oděv, ale plachtu pod kterou budu spát bych klidně ošetřil takhle...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nepremokavé oblečenie inpregnácia voskom.

Příspěvek od Honza F. »

I na oděv se používají olejované látky - tzv. olejáče. Dříve to používali hodně námořníci.
Dají se koupit i dnes, bohužel za nemalé peníze.
Ale to už jsem dost OT.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Woden
Příspěvky: 3
Registrován: 26 Črc 2010, 14:10

Re: Nepremokavé oblečenie inpregnácia voskom.

Příspěvek od Woden »

Nieje s tym voskom problem v lete?Ked na to pece takych 35 stupnov tak to musi byt ako mucholapka.
Odpovědět

Vrátit se na “Šenk”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host