zapalenie knotu sviecky.

Zde se baví ti, co neví kam vložit svůj dotaz související s tématikou Brodce :)
Odpovědět
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od lasky »

ako zapalit stredovekym sposobom knot na sviecke?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Czernozub »

Dobrá otázka, za sebe můžu říct že křesadlem se mi to nepodařilo(o práchno).
Pěchota z přesvědčení.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od bruuk »

Myslím, že prostě vytáhli z ohniště hořící třísku a bylo to.
Na svíčku je potřeba mít plamen.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od trener »

Rozfoukat žhnoucí troud do plamínku ;)
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Galion »

Přiznám se, že žhnoucí troud se mi do plamínku bez vhodného paliva rozfoukat zatím nepodařilo. Přímo jiskrou to taky nehrozí. Oheň rozdělat svedu, ale zase kvůli svíčce zapalovat táborák...
Asi si o víkendu večer, mezi pivem a pivem udělám chvilku a budu testovat.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od lasky »

kresadlom zapalit prachno a potom od prachna zapalit triesku? videl som tento postup a trvalo to chvilku...videl som to uz pred tym nez som to sem pisal ale bol som zvedavy na nazory...cim by sa dala napustit trieska aby mala vyssiu horivost? je nieco podobne ako na knoty do muskety? alebo ake drevo je najviac smolovate? dufam ze slovencina nerobi problemy...
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Galion »

nerobi...
No takhle. Když rozdělávám oheň, zapálím křesadlem doutnák (práchno), přiložím k něčemu jemnýmu a suchýmu - starý ptačí hnízdo, trochu nacupovaná sláma nebo seno, koudel, jemný třísečky, dřevěná vata... chytne v zásadě cokoliv z toho. čím je to jemnější a sušší, tím líp. Jinak je potřeba kvalitu materiálu nahradit kvantitou. Od doutnáku se začne nejdřív dělat žhnoucí (tráva, koudel) a když je toho žhavýho dost, prošlehne plamen. Když ti do toho Bruuk přidá kousek smůly, vytrží to hořet tepleji a dýl. A zapálíš tím po chvíli klení a zoufalství i bukový větvičky v mraze. (Mimochodem celý postup je krásně zdokumentován na Alastairově videu http://www.mortaigne.com/jak-zapalit-oh ... .a165.html)
Když ti hoří oheň, zapálíš svíčku.

Ale provozovat celou tuhle proceduru, utrácet někdy vzácný troud kvůli svíčce... se mi moc nechce. Zkoušel jsem ji zapálit od doutnáku... což samozřejmě nevyšlo. A jednu třísku takhle zapálit neumím.

Možná je chyba v materiálech. Možná v postupu. Mám křesadlo ze standardního pilníku a rohovec ze Stránské skály. Doutnák bavlna s opáleným koncem. S napouštěním okysličovadly nebo něčím jiným jsem zatím neexperimentoval.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Siegfried »

melkel napsal:Myslím, že jediná správná odpověď je "třískou z ohniště". Jelikož obvykle hořel oheň kontinuálně a zhasínal se jen občas, byl by jakýkoliv jiný postup plýtváním. A jelikož používání svíček určtě nebylo tak moc rozšířené, neviděl bych jako problém poslat služku, aby to zapálilo.
Často pomáhá uvědomit si způsob života v souvislostech, nebo-li jak říká impressario Brožek pochopit ducha doby. Dá to odpovědi na spousty otázek ;-)
Je to jako s vařením, nevadí ti, že vaříš něco dlouho, stejně máš zvláště v zimě zatopeno pořád :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Galion »

S třískou z ohniště souhlas, že je to nejjednodušší a plně fungující způsob. Pokud v ohništi hoří oheň.
Ale právě v těch souvislostech života - hořící oheň se neudržoval přece vždy a všude. Nebo ano? Pokud zrovna nevařím, nebo mi není zima, nepotřebuju přece rozdělávat oheň.
Co v kostele - před mší se předpokládám svíce zapalovaly - od čeho? Měli v kostelech "věčný oheň" - tj. jednu svíci stále zapálenou? Přijde mi to celkem drahý, ale to budou lépe vědět křesťani.
Přiznám se že nevím. Možná se trochu patlu v nesmyslu a prostě zapalovali svíčky, lampy, louče a podobné jen jedno od druhého, případně od již hořícího ohně.
Ale možná byl i jiný způsob, nevíme vše. Hodit by se jim mohl.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Dášenka »

No já ti nevím, když jsme bývali v létě u babičky, kde se vařilo na kamnech, tak ty kamna jely dobrejch 20 hodin denně, v zimě i 24, když se šlo ven, tak se naložily tak, aby pak stačilo dvakrát fouknout a zase hořely. To samý jde udělat i s ohněm v pícce, nebo v ohništi, takže mi to zase až tak divný nepřijde, že prostě v domácnosti nebo táboře byl vždycky nějaký poměrně masivní zdroj otevřeného ohně.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Siegfried »

Galion napsal: Co v kostele - před mší se předpokládám svíce zapalovaly - od čeho? Měli v kostelech "věčný oheň" - tj. jednu svíci stále zapálenou? Přijde mi to celkem drahý, ale to budou lépe vědět křesťani.

Ale možná byl i jiný způsob, nevíme vše. Hodit by se jim mohl.
Mno tak zase u každého kostela byla fara kde se žilo, tedy opět oheň byl k dispozici. A já si spíše nedovedu představit že by sebou lidé tahali svíčky často do situací kde ten oheň nebude. Ani si nejsem jistej jak moc se v terenu používaly lampy, jakokoliv je nám to příjemné a děláme to.
Ale jak říkáš je možné, že způsob existoval a určitě by bylo zajímavé na něj přijít.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 24
Registrován: 05 Dub 2012, 15:44
SHŠ: Hradecký Dvůr Elišky Rejčky

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Pohrobek »

O domácím využití souhlasím s Dášenkou. Ono rozhycovat kamna aby se na nich dalo vařit dalo práci, a tak se udržovali celý den. Takže ten okeň alespoń v kuchyni byl...
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

+ IN . HOC . SIGNO . VINCES +
Avatar uživatele
Spící Medvěd
Příspěvky: 4
Registrován: 24 Říj 2008, 11:06

Re: zapalenie knotu sviecky.

Příspěvek od Spící Medvěd »

Hořící tříska z ohniště. Kdy se v domáctnostech používaly svíčky, když byla tma tzn. podzim, zima, jaro. Období kdy se stmívá brzo a je i celkem zima, tudíž oheň hoří. Přez léto je vidět dlouho, tudíž svíček netřeba.
Odpovědět

Vrátit se na “Šenk”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů