Opačné držení meče

Zde se baví ti, co neví kam vložit svůj dotaz související s tématikou Brodce :)
Odpovědět
darklifer
Příspěvky: 1
Registrován: 10 Bře 2014, 00:30

Opačné držení meče

Příspěvek od darklifer »

Zdravím,
měl bych takový dotaz, možná k němu někde bude odpověď, ale já osobně nic nenašel :)

Bylo mi řečeno, že dominantní ruka bývá běžně u záštity/příčky jeden a půlručního meče. Nicméně já jsem pravák a lépe se mi zbraň drží a provádí základní seky při opačném držení (levá ruka u záštity). Může to být nějaký znatelný problém ve výuce historického šermu?

Z čistě mojí úvahy mi přijde, že tréning bude složitější (je méně lidí jako já, takže se s tím nepočítá ve výuce a mnohdy se celkem krkolomně napodobuje držení a je těžší odhalit případné chyby) ale samotný boj by mohl být jednodušší (spousta lidí není zvyklá na opačné držení meče).

Předem díky za odpovědi a rady
S pozdravem DarkLifer :)
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Opačné držení meče

Příspěvek od uzdil88 »

Ahoj, jestli držíš meč na leváka tak musíš mít i postoj na leváka jelikož, jak pravý poučka: "noha vždy následuje sek".
Nemyslím si že by to měl být nějaký problém ale šerm proti levákovi se řešil tady: http://forum.tsc.sk/
a nebo zkus napsat do armaferre.cz (info na stránkách) a tam ti určitě taky poradí a pokud budeš mít zájem, tak i něco naučí.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opačné držení meče

Příspěvek od Zdenál »

Pokud jsi pravák, je běžné, abys držel meč u příčky pravou rukou, ale není problém šermovat v opačném držení meče.
V tom okamžiku jsi pro šerm dlouhým mečem považován za leváka a platí pro tebe standardní poučky pro šerm. Tady to co dělá pravák z prava, ty děláš z leva, co dělá pravák pravou, ty děláš levou.
Problém není žádný pokud trénuješ s levákem.
Pokud šermuješ s pravákem, tak zde vznikají problémy při zahájení boje a zvláště pak při armringen, tady při pákách, zesílených akcích, a zápase.
Ale toto zkušený lektor šermu zná a umí si s tím poradit. 8)
Pokud trénujete jen tak s kamarády bez odborného vedení, tak je holt zapotřebí na tyto věci dávat pozor.
Odpovědět

Vrátit se na “Šenk”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti