Tesák 1.polovina 15.století

Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Bohun »

Rád bych tesák na husitské války,druhů je mnoho a proto bych rád založil toto vlákno,ač se svým kovářem již projednávám možné tvary a vzhledy,hodím to i sem jelikož věřím že máte někdo hodně dokumentace či obrazů.Konec konců je lepší informovat se z více zdrojů :)
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Dorlas »

Prebehni si nejaké články od Žákovského http://www.arsmaiorum.eu/texty.html
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Ignac »

Nebo si kup publikaci od Chomiho, je tu na foru.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Siegfried »

Udělej obojí, stojí to za to.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Bohun »

už asi nebude potřeba rozsekl to zbrojíř Jindřich Figura a už začal pracovat na tesáku podle nálezu se Sezimova Ústí.Ale děkuji za rady ona publikace mi byla též nabízena.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Siegfried »

Bohun napsal:už asi nebude potřeba rozsekl to zbrojíř Jindřich Figura a už začal pracovat na tesáku podle nálezu se Sezimova Ústí.Ale děkuji za rady ona publikace mi byla též nabízena.
V Sezimáči toho moc není :) Tu knížku si fakt pořid, stojí blbý kilo a naučíš se z toho i typologii a terminologii .)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Bohun »

Ok díky :) doufám že tam bude aspoň dost obrázků :)
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Čapin »

Rád bych se zeptal, zda někdo nemáte ponětí o tom, jak vypadaly záštitné plátky u nožových tesáků. V Chomiho knížce "Pozdně středověké tesáky v Českých zemích" to moc rozvedeno není. Byla to dvě "elka" přinýtovaná z obou stran rukojeti, nebo elipsa s prostřiženým otvorem (kudy se nasadila na čepel) a přinýtovaná skrz ten nastřižený materiál? (vyjadřuju se asi trochu neohrabaně)
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Heinrichvs »

Zdravím, po čase jsem se podíval na tohle forum. Záštitný plátek nožového tesáku je jiný název pro záštitný trn.
Záštitný trn měl tvar malé lžicky, někdy lehce s vybráním na spodku někdy rovné. Zdobené a zářezy a s dvěma otvory, o kterých se neví na co byly.
Montáž takového trnu na nožové tesáky měla dvě varianty, nejvíce byly nýtovány do střenky, jako jeden z nýtů. Méně je vidět nýtování přímo na čepel před střenku.
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, díky za odpověď. Tak jsem si to v té publikaci pořádně přečetl a pod záštitným plátkem se uvádí toto: "Záštitný plátek - na přechodu mezi rukojetí a čepelí je upevněn železný plátek, jehož středem je skrze otvor vedena čepel. Plátek byl přinýtován ke kořenu čepele obvykle dvěma nýty po nichž zbyly v nálezech otvory." (Mám ale pocit, že jsem to někde viděl řešené i tak, jak jsem popisoval... tedy v podstatě dvě přinýtovaná elka, každé z jedné strany rukojeti.) Jako další řešení se pak uvádí záštitný trn (to co popisuješ Ty) a nebo prostě nic.

Mimochodem, záštitný plátek se dochoval u tesáku ze Sezimova Ústí i.č.17681. Netušíte někdo, kde je tento tesák uložen?
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Zdenál »

Asi máš na mysli toto
CB 11 - 2008.jpg
CB 11 - 2008.jpg (136.88 KiB) Zobrazeno 9170 x
což cituji z článku P. Žákovského o tesácích ze Zvíkova http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/CB% ... 202008.pdf
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Siegfried »

Čapin napsal: Mimochodem, záštitný plátek se dochoval u tesáku ze Sezimova Ústí i.č.17681. Netušíte někdo, kde je tento tesák uložen?
Předpokládal bych muzeum Tábor.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Čapin »

Díky za odpovědi :)
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Heinrichvs »

Stejně jako minule sem píšu po práci proto mi to moc nemyslí. Záštitný plátek a trn je něco úplně jiného samozřejmě.
Nejlépe se to dělá jak jsi psal, plech co se otočí kolem čpele a nanýtuje, vypadá to dobře a je to jedno z řešení nejspíš. Ale někdy je to jen odsazení při kování paketu po svaření. Tesák se liší od nože tím že má nejlépe obě tyto věci.
Nejlepší je se zeptat rovnou Žákovského.
Tesák z Ústí co by jsi rád viděl by mohl být v expozici Táborského muzea.
Jinak je v depozitáři na Husově náměstí. Teď to má pod palcem Janda, ale ten má tolik práce že se na tebe vykašle.
Krajícovi raději nepiš, ten je už ze hry.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák 1.polovina 15.století

Příspěvek od Zdenál »

Na této rekonstrukci tesáku z Olomouce od Patrika Bárty je vidět přesně to na co se ptáš :-)
V tomto případě je záštitný plátek tvořen dvěmi "L-ky", které jsou přinýtovány k čepeli.
Toto řešení dle mého názoru má krom jiného využití v tom, že pak lépe těsní zbraň v pochvě. "Ústí" pochvy je přesně napasováno na rozšíření způsopené těmito plátky a při tasení pak jde zbytek čepele volně.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti