Tesák- 1. polovina 14. stol

Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Ještě k dostupnosti mečů. Pro maršálkovce to holt není doložitelný, ale pro karlovce ano, meč byl přístupný pro běžného člověka, stejně tak tesák kopí kuše a části zbroje, stačí se podívat na výzkumy Ústí, Pfaffenschlagu, Bystřece a jiných zaniklých sídel.
Důležitý je taky hospodářský rozkvět, bohatství v druhé půlce 14 konce 13 a 16 století na vsích je dnes zarážející.
Maršálkovo doba je doba bojů a problémů, potom přišel nový rozkvět. Také je nezanedbatelný pokrok v hutnictví. Ve 13 stol hutnil ještě kde kdo, dýmačky se nachází všude možně kvalita nevalná. Teprve ve 14 století se unás hutnictví dostává na vyšší úroveň. Nové vodní hamry a možná i import z oblastí kde začínaly první pece s vysokou produktivitou.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od richardrg »

Ty máš tedy falchion od albionswords, to jsi se teda prohnul.

Nemám, asi jsi to přehlédl v předchozím textu, podle tohoto vzoru jsem si to nechal dělat, ale výsledek místo 980 g váží 1470 g. To dokládá tvoji teorii o kvalitě výroby, navíc nebyl nijak zvlášť drahý.

A co se týká zaniklých vesnic, tam jsem doma, dokonce jsem se prokousal i těmi různými zkouškami železa a dočetl se o ojedinělém nálezu z meteorologického železa, ale to je na jiné téma.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Teda mít meč nebo falchion nad 1,4kg to je opravdu za trest to se ti někdo pomstil. Proto byl ten falchion levný, není problém bucharem oject pásovinu a do roviny brousit na pásovce.
Řemesla a život na vsi je můj koníček. A jakou publikaci jsi četl.
Používání meteoritického železa spochybnil Hošek. Linie bohaté niklem nemusí vznikat paketováním meteoritického železa ale můze to být uz nasycení lupy nebo při ohřevu a překování.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Gunhead »

Mám tesák podobného vzoru, čepel dělal Had. Hmotnost 1445 g, protože jsem chtěl šíři břitu alespoň 2mm. Používat se zejména v tlačenici dá velice dobře.
Dostupné vzory nebyly o moc lehčí:
Conyers 1300 g,
Thorpe 904 g,
Medici (je mladší, kolem poloviny 16. století, nicméně honosný kus, rozhodně ne kolejnice pro lazzarona ;) ) 1680 g.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

To by mě zajímalo co je Thorpe falchion o tom jsem nikdy neslyšel.
Medičejský falchion to je ta přepleskanina co ji dělá Arm and Armour, to snad ani není k boji.
2mm na čepeli je norma přeci, jinak nic nevydrží. Hadovy prý stačí domluvit je to přední výrobce umí i lehčí.
U všech zbraní které se dají porovnávat se najdou extrémní hodnoty, každý chce něco jiného, průměr je většinou stejný.
U mečů velké moravy je meč 1,7kg ale taky 770g při stejné délce, průměr kolem 1,17 kg. Na koně většinou delší, proti zbroji na koni delší a těžší, pro pěší spíš lehčí.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od richardrg »

Řemesla a život na vsi je můj koníček. A jakou publikaci jsi četl.
Pošlu ti SZ ať to tady nespamuju.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Gunhead »

Heinrichvs napsal:To by mě zajímalo co je Thorpe falchion o tom jsem nikdy neslyšel..
Byl nalezen v Anglii v řece Yare u Thorpe St. Andrew v roce 1833. Umístěn v Castle Museum Norwich.
Technická data podle Alana Westa z Norfolk Museums and Archaeology Service:

Weight: 904g (1.98 pounds)
Overall length: 956mm (37.6")
Blade length: 803mm Blade (31.6")
Blade width: 48mm (1.8") at hilt
Max blade width: 56mm (2.2") at 225mm (8.8") from tip
Blade thickness: 2.5mm (.09") max thickness
Guard width: 196mm (7.7")
Guard thickness: 9mm (.35") at blade
Grip length: 100mm (3.9")
Pommel Width: 148mm (1.8")
Pommel Length: 44mm (1.7")
Point of Balance: 243mm (9.6") from end of pommel.
Thorpe.jpg
Thorpe.jpg (17.23 KiB) Zobrazeno 8546 x

Heinrichvs napsal:Medičejský falchion to je ta přepleskanina co ji dělá Arm and Armour, to snad ani není k boji.
Souhlasím že Medicejský falchion není bitevní zbraň, data jsem bral podle originálu:
Wallace collection
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Škoda falchion jménem Thorpe je stejný kousek, který jsem popisoval tady včera jako falchion z Norfolku, jeho kopii má Richard, akorád jsem obrátil váhu a délku čepele.
Myslel jsem že to je nějaký nový kousek a je to ten profláklý, nejprofláklejší.
Holt internet je jen past a paběrkování, knihu nikdy nikdo nenahradí. Na netu je pár profláklých falchionů a knihách jich jsem jich viděl několikrát více a to platí se vším.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Gunhead »

Heinrichvs napsal:Holt internet je jen past a paběrkování, knihu nikdy nikdo nenahradí. Na netu je pár profláklých falchionů a knihách jich jsem jich viděl několikrát více a to platí se vším.
Tak docela bych nesouhlasil, internet je i slušný zdroj informací, katalogy některých muzeí jsou jinak těžko dostupné. Kupříkladu zjistit že falchion medici není volná tvorba Arms and Armor ale kopie skutečného kusu jde právě na internetu snadno.
Samosebou musí se kombinovat s klasickými zdroji.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Nenapsal jsem že falchion od arms armour je kreace, jen že je přepleskaný a ujetě těžký.
Vyzkoušej něco citovat na vysoké škole z internetu a uvidíš co se stane ;) a pokud je to marginální odkaz který nikdo nezpochybní tak stejně jednou bude nedostpuný, nejlépe když bude nejvíce potřeba.
Internet je nezbytný jako přístup na databáze, které se platí, dobrý pro přístup soukromých fotek ze zapadlých muzeí, a je to neprůkazuné.
Katalogy aukčních síní si stejně musíš koupit jestli chceš opravdu vidět co se prodalo za zbraně, je to jeden z příjmů těchto společností.
Internet je paběrkování nic hodnověrného, nikdo nebude nikdy nebude prodávat informace zadarmo a co tam je tak jsou tlachy a běžné informace.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Maršálek »

Heinrichvs napsal:Ještě k dostupnosti mečů. Pro maršálkovce to holt není doložitelný, ale pro karlovce ano, meč byl přístupný pro běžného člověka, stejně tak tesák kopí kuše a části zbroje, stačí se podívat na výzkumy Ústí, Pfaffenschlagu, Bystřece a jiných zaniklých sídel.
Důležitý je taky hospodářský rozkvět, bohatství v druhé půlce 14 konce 13 a 16 století na vsích je dnes zarážející.
Maršálkovo doba je doba bojů a problémů, potom přišel nový rozkvět. Také je nezanedbatelný pokrok v hutnictví. Ve 13 stol hutnil ještě kde kdo, dýmačky se nachází všude možně kvalita nevalná. Teprve ve 14 století se unás hutnictví dostává na vyšší úroveň. Nové vodní hamry a možná i import z oblastí kde začínaly první pece s vysokou produktivitou.

;) Pokud jde o dostupnost mečů pro neurozené, např. pro rychtáře a měšťany středních sociálních tříd, není s tím v první polovině 14. st. problém. Máme solidní písemné právní prameny, např. opakovaná nařízení staropražských konšelů, upravujících viditelné nošení mečů a tesáků (dle mého dlouhých nožů) ve 20. a 30. tých letech 14. st. Konkrétně pražská Staroměstská statuta z roku 1327 a 1332. Viditelné nošení meče nebo tesáku/dlouhého nože bylo podmíněno odevzdáváním berně vyšší než 10 hřiven stříbra. Ve druhém nařízení z roku 1332 musel mít dotyčný majetek vyšší než 10 hřiven nebo se za něj měl někdo s takovým majetkem zaručit. Tedy je tato podmínka oproti roku 1327 výrazně snížena – co byla dříve roční daň je dnes dostatečným celkovým majetkem (MUSÍLEK, M. Odraz dvorské kultury v městském prostředí ve 13. a 14. století. Sborník Dvory a rezidence ve středověku, Praha 2006, str. 496-7).

Nejedná se samozřejmě o jediný takový relevantní pramen. Konkrétně tahle dvě nařízení jenom právně upravovala stávající stav, který byl zjevně neudržitelný. Lze předpokládat, že kvalita takových mečů byla dosti různá s ohledem na majitele a celkově se asi jednalo spíše o bláto. je to ale jeden z dokladů, který rozbíjí zažitý mýtus o meči, jako zbrani pro vyvolené, kteří s ním navíc reálně umějí zacházet. Je to podobný mýtus, jako stále mylně zažitá představa, že typickým štítem českého pěšáka v našich zemích je pavéza, nebo alespoň velký štít a proto by ho měl mít každý pěšák 13. a 14. st. ;)

P.S. pobavilo mně označení Maršálkovci :lol:
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Divous »

Jaká je vhodná (myslím typická, běžná) poboční zbraň pro konec 15. století? Asi se ptám blbě, co ? :-)

posledních 5 let už stojím stranou vývoje v HŠ a LH, takže mě omluvte :-)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Maršálkovci to je termínus-technicus, říká se to tak.
Takže i v první pol. 14. stol. bylo možné vidět meč více než se dnes zdá. Je to logické, cena železa i oceli od 13. stol. poprvé začala klesat až do 20 století kdy nestojí ani podkova za povšimnutí. Od ukončení vrcholné kolonizace a rozšíření pecí s odpichem se na vsích začalo nacházet hodně kvalitních želez a tím i končí doba nauhličování, také začala výroba velmi kvalitních nástrojů jaké dneska málokdo umí napodobit.

Poboční zbraň druhé pol. 15. stol. tesák i meč jak je vidět na obrázcích.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Broďan »

Heinrichvs napsal:Internet je paběrkování nic hodnověrného, nikdo nebude nikdy nebude prodávat informace zadarmo a co tam je tak jsou tlachy a běžné informace.
Četl jsem v životě docela hodně odborných publikací a bohužel poměrně značné procento mělo velice mizernou kvalitu. A to i přesto, že byly napsány lidmi v příslušném oboru vzdělanými a vydány institucemi, které byly kompetentní.
Kdo se zabývá určitou problematikou delší dobu v rámci hobby, dokáže oddělit zrno od plev i když je jeho profese odlišná. Příkladem dobrého internetového zdroje mohou být odborná periodika, která vycházejí také v tištěné podobě, a která píšou lidé, jejichž jména jsou zárukou dobré odborné úrovně. Viz např. zde:
http://www.klubaugustasedlacka.cz/hlaska/main3.html
http://www.pruzkumypamatek.cz/casopis-3.php
Internet je dobrým doplňkovým zdrojem informací, zvláště pokud se týče nafocených reálií či naskenovaných knih, ke kterým se běžný smrtelník dostává velice obtížně.

Ještě se mi líbí internetové stránky tohoto typu:
http://www.opevneni.cz/
http://armada.vojenstvi.cz/index.htm

A jestli na netu někdo jenom "paběrkuje", je to jeho problém ;) .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Tesák- 1. polovina 14. stol

Příspěvek od Heinrichvs »

Tahle diskuze zase ukazuje proč je internet paběrkování, přehrabování se ve velkém množství mnohokrát přemletých informací, pro nalezení něčeho nového dost velká námaha.
Úplně zbytečné útoky o ničem.
Zbytečná demagogie.
Je zvláštní že mnoho "rýpačů" internetových fór jsou v reálu zajímavý a vzdělaní lidé :lol: nebudu jmenovat nechci je urazit, rád je vidím na živo.
Nevím proč se pan Broďan chce těmto schyzofrením lidem blížit. Mám o něm vyšší mínění.

Pan Broďan si špatně přečetl můj text, takže pro lidi co se nudí a vymýšlí slovní pasti na hraní si s diskutérem:
Nepaběrkuji googlováním na rychlých nedůležitých informacích a hlásím se k používání internetových databízí a článků, které jsou publikovány odborníky nebo evidentně velmi erudovaným amatérem, citujícím prameny.

Odborná kniha na netu je pořád odborná kniha.
Kdyby na netu byly informace zdarma, tak by neexistovaly placené databáze.
Internetové články odborníků jsou dobré počiny, které nejsou běžné, jsou vyjímečné.
A pan Broďan si asi plete téma, tato diskuze je: tesák 1pol 14.stol.
Nejde tedy o téma recentní vojenské historie nebo stavebně historických studií, toto téma je na netu dobře zastoupené kvalitním webovým obsahem.

Reagoval jsem na co jsem chtěl reagovat, protože Czernozub tu uvedl něco co jsem řekl ale myslel jsem jinak.
Nebudu dál reagovat na "znuděné internetové démony" doporučuji jim raději zajít na tréning boxu.
Pokud tady někdo uvede nové zajímavé informace tak se rád poučím. Občas se tu najde v tom hnoji opravdu zajímavá informace. Proto má cenu sem chodit.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů