Vrtání hákovnice

PeZ
Příspěvky: 19
Registrován: 11 Črv 2007, 10:22
Místo/Bydliště: U Řípu a Labe
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PeZ »

Moc jsem se palnými zbraněmi nezabýval, a proto bych prosil nějakého odborníka, aby to mně a dalším vysvětlil.
Jestli tomu dobře rozumím, takto popisovaná hlaveň by mohla být na střelu ráže 23 i s ucpávkou a to co má průměr 16 a délku 100 mm je komora na střelný prach. Při nabíjení se střela dorazí do zahrdlení a dál nejde. Velikost komory by měla mít vztah k hmotnosti střely, hmotnosti prachu a rychlosti hoření, tloušťce stěny, délce hlavně a případně k požadovanému výkonu a možná i k dalším parametrům, které neznám.
Vrtání do něčeho co funguje mi přijde bez předchozího výpočtu, testu, nebo nespokojenosti s výkonem jako nesmysl.
...neboť muž vítězívá nad mužem a zbraň přemáhá zbraň; pro bohy máme krvavé oběti a proti kouzlům lze použít kouzla; ale neblahému osudu nelze čelit.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim Vaňousek »

hmm... lehce ji pročistím a odvezu na testování. Poraďte kam...
K tormentaci potřebuju vlastní prach, nebo ho maj k dispozici?
Avatar uživatele
Delish
Příspěvky: 6
Registrován: 24 Zář 2007, 16:02
Místo/Bydliště: Nymburk

Příspěvek od Delish »

Radime, zkušebna zbraní je v Praze na Žižkově - veškeré info najdeš na

Kód: Vybrat vše

http://www.cuzzs.cz/index.php
. Dle mé poslední zkušenosti to šlo vyřídit na počkání (30min) a to jsem tam vezl tři zbraně. Cena byla tuším 650,- za kus. Po přezkoušení obdržíš záznam o tormentační zkoušce expanzní zbraně (pokud nekoketuješ s myšlenkou to nechat vyzkoušet na střelbu kulí - v tom ti nepomůžu - obrať se na bratra Broďana) a hlaveň orazí číslem a značkou.
Good boys go to heaven, bad boys go everywhere!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

PeZ: Problém je ten, že zúženou komoru a větší průměr hlavně měly pouze těžší zbraně, konkrétně houfnice a bombardy. Proč tomu tak bylo bychom dokázali asi odůvodnit netěsností koule v hlavni a potřebou vrhnout na cíl dostatečně velký kamenný projektil.
Hákovnice by měla mít vývrt konstantního průřezu. Alespoň neznám originál, který by měl odstupňovanou komoru.
Originál tvarově i rozměrově velmi podobné zbraně, jako má Radim, je dochován v Plzni a má ráži 36 mm.
Navíc ta Ouskova působí svojí mohutností (je to fak ukrutnej kus železa) dost podivně. Opravdu doporučuju zvětšení vývrtu na cca 30 mm. Ono se s tím stejně nedá do ničeho trefit, takže bych střelbu kulí nedoporučoval. Leda tak sekaný olovo. Krátké hlavně pod 50 cm s hladkým vývrtem a mírně podkaliberní střelou jsou použitelné spíš ke střelbě do davu, než na jednotlivce.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Delish
Příspěvky: 6
Registrován: 24 Zář 2007, 16:02
Místo/Bydliště: Nymburk

Příspěvek od Delish »

...a ještě k tomu prachu - když jsem tam byl naposled tak ho nevyžadovali - s sebou je třeba mít jen tu zbraň a doklady (občanku). A vzpomínám-li si dobře, tak jsem si telefonicky předem dohodl zkoušku, proto jsem nečekal dlouho.
Good boys go to heaven, bad boys go everywhere!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Václav »

Martin Broďan napsal:PeZ: Problém je ten, že zúženou komoru a větší průměr hlavně měly pouze těžší zbraně, konkrétně houfnice a bombardy.
Pro zajímavost, tady je jedna píšťala, která má také zúženou komoru:
http://www.musketeer.ch/blackpowder/handgonne.html
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Václav napsal:
Martin Broďan napsal:PeZ: Problém je ten, že zúženou komoru a větší průměr hlavně měly pouze těžší zbraně, konkrétně houfnice a bombardy.
Pro zajímavost, tady je jedna píšťala, která má také zúženou komoru:
http://www.musketeer.ch/blackpowder/handgonne.html
Bronzová "Tannenberská" ručnice z konce 14. století je ale výjimkou. Vlastně ani není přesně datovaná, jde však o prvotní zbraň tohoto typu. O něco starší kousky ještě počítaly se šípovými střelami. Ze 14. stol. si ještě vybavuju hákovnici nebo spíš "ruční bombardu", která má hlaveň kovanou z pásů a má taky užší komoru. To je ale takové období hledání. Radimova hákovnice je už hotový typ, pro který máme dochovanou předlohu.
V 15. století již odstupňovaná hlaveň u ručnic nebyla obvyklá a nad bronzovými odlitky převažovala technologie, kdy se hlaveň sbalila ze silného železného plátu, kovářsky svařila na trnu a nakonec se provedl vývrt velkým ručním vrtákem.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Václav »

Aha, to jsem se právě chtěl zeptat, zda se jedná jen o výjimku...
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti