Tarasnice

Odpovědět
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Tarasnice

Příspěvek od Ignac »

Originální text v angličtině - Jenny napsal:
I write to you on behalf of Fat Catherine Sisterhood, a Finnish group of medievalists
concentrating on 15th century replica cannons. We are making a replica of the tarasnice
cannon like the one in your museum in Tabor, the one seen in this photo:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/N ... K7Y5mxZOJw. Could you give us any
information about this tarasnice?
- Is the cannon you have original, or partly or completely a replica? If it is a replica,
what is it based on?
- What wood are the wooden parts made of?
- Would you have any more information, photos or anything that could help us making our
replica?

We would be greatly thankful for any help.

Best regards,

Jenni Sahramaa
E-mail: jenni.sahramaa(at)helsinki.fi

Sesterství tlusté Kateřiny - Fat Catherine Sisterhood
http://tykkisisarkunta.fi/en/
Dobrý den,

píši Vám jménem Sesterství tlusté Kateřiny, Finské skupiny medievalistů, zeměřených na oživování dělostřelectva z patnáctého století. Právě pracují na výrobě repliky tarasnice podobné té, která je vystavena ve vašem muzeu v Táboře.

Můžete nám prosím poskytnout nějaké informace o této tarasnici?
Obrázek

Jedná se o originál, částečnou repliku nebo kompletní repliku? Pokud jde o repliku, z jakého zdroje jste vycházeli?

Za jakého dřeva je vyrobena lafeta a ostatní dřevěné části?


Můžete nám poskytnout nějaké další informace, které by nám pomohly ve výrobě vlastní repliky?

Budeme Vám velice vděční za jakoukoliv pomoc.

S pozdravem,

Jenni Sahramaa

E-mail: jenni.sahramaa(at)helsinki.fi

Sesterství tlusté Kateřiny - Fat Catherine Sisterhood
http://tykkisisarkunta.fi/en/
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarasnice

Příspěvek od Václav »

Tedy jestli si dobře vzpomínám, tak je to replika z 19. (?) století.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Tarasnice

Příspěvek od trener »

Pokud se já nemýlím, tak se tato podoba lafetace tarasnice (tzv. "na lavici") objevuje poprvé v díle Hugo Tomana: Husitské válečnictví doby Žižkovy a Prokopovy, 1898. Odtud je houfně překreslována, ale starší vyobrazení, nebo zachovalý kus jsem neviděl (což nemusí zase tak mnoho znamenat ;) ).
P.S.Často se také objevují "moderní" (třeba z toho 19.století) lafetace originálních hlavní.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarasnice

Příspěvek od Broďan »

trener napsal:Pokud se já nemýlím, tak se tato podoba lafetace tarasnice (tzv. "na lavici") objevuje poprvé v díle Hugo Tomana: Husitské válečnictví doby Žižkovy a Prokopovy, 1898.
Hugo Toman převzal tento obrázek tarasnice "na lavici" z knihy pruského generála Karla Heinricha Gustava Köhlera – Die Entwickelung des Kriegswesens und der Kriegführung in der Ritterzeit, III. díl, (Breslau 1887). Tato tarasnice byla později prezentována jako jeden ze dvou základních typů "husitských" tarasnic a v táborském muzeu je zřejmě její napodobenina.
Pokud se týče lafetace dochovaných hlavní tohoto typu (tj. s tulejí a nakovaným kusem s dírou), tak se nabízí více možností.
Ve švýcarském kriegsbuchu datovaném 1420-40 je tento obrázek:
Obrázek

Konrád Kyeser, Bellifortis, kol. 1405.
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Tarasnice

Příspěvek od Ignac »

Myslím, že ten první obrázek přesně ukazuje původ rekonstrukce z muzea, ale ještě počkám, jestli se mi ozvou z muzea...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti