veľká prachovnica pre delá

Odpovědět
tvaroch
Příspěvky: 7
Registrován: 28 Kvě 2010, 14:05

veľká prachovnica pre delá

Příspěvek od tvaroch »

Ahoj, riešim teraz jeden problém. Máme menšie delo a obsluhu dela momentálne tvoria 3 ľudia.
1. čistí hlaven po každom výstrele kvôli bezpečnosti, potom utláča prach v hlavni
2. drží lopatku a nasypava prach do hlavne, sype na panvičku a odpaluje
3. nasypava na lopatku

a v čom je problém, osoba č. 2 by vedela si aj sama nasýpavať na lopatku z prachovnice (práca osoby č. 3) ale momentálne túto máme z tenšej kože (skôr taký vak) a na tento spôsob mám málo rúk, keby bola prachovnica pevná a neohýbala sa tak by som to zvládol aj dvoma rukami, preto sa chcem spýtať či môže byť prachovnica prípadne drevenná alebo na spôsob veľkej kožennej čutory (technologiu už viem a zvládol som ju), kovovú isto nie kvôli prípadnej statickej elektrine a celkovo sa mi to nepáči ako materiál. Chcel by som len vedieť či táto cesta môže byť a či má vôbec význam sa tým zaoberať.
Přílohy
pal pal.jpg
pal pal.jpg (77.42 KiB) Zobrazeno 3808 x
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: veľká prachovnica pre delá

Příspěvek od Siegfried »

Co kdyby nabíral lopatkou z truhličky nebo soudku :)
Myslim že může být pevná, tam není důvod aby nebyla, některé ty malé prachovnice co mají střelci jsou také na vyobrazeních pevné...
Já bych třeba pro dělo asi vůbec koženou prachovnici nevolil...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
tvaroch
Příspěvky: 7
Registrován: 28 Kvě 2010, 14:05

Re: veľká prachovnica pre delá

Příspěvek od tvaroch »

tak truhlička alebo súdok by bol v pohode, ale nechcem aby mi prípadne iskra padla do toho, to by bol potom síce pekný ale trochu netradičný ohnostroj. Práve tá prachovnica keby bola koženná alebo drevenná tak by úplne stačila, viacej ako kilo prachu sme nikdy v jednej bitke nevystrielali, čo znamená ešte v pohode veľkosť prachovnice.
na panvičku samozrejme menšiu prachovnicu s jemnejším prachom. Len otázka zostáva, čo s hrubším do hlavne.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: veľká prachovnica pre delá

Příspěvek od bruuk »

Pokud vystřílíte za akci jen 1 kilo prachu, tak je to asi dost malé dělo.
Já myslím, že prachovnice se u děl používala jen na pánvičku.
Do hlavně se nabíralo ze soudku, který měl kožené stahovací hrdlo.
Nebo je tu možnost si nachystat nálože balené do papíru.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti