Hlavice mečů

Odpovědět
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Hlavice mečů

Příspěvek od Kuno »

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Gladiatoria_015.jpg
V druhém řádku se píše:..... schrawb ab den knopff-Odšroubuj hlavici......
Tak jak to bylo? Nýtované nebo šroubované?
Sám jsem byl zastáncem teorie nýtování. Mám svůj názor přehodnotit? :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavice mečů

Příspěvek od Broďan »

Tos nepřeložil celý, doslovně tam stojí: "... odšroubuj hlavici meče, strč si ji do zadku, pak zahoď zbytek meče a uteč ...". A myslím, že to předloni namaloval Pappi, aby zkomplikoval šermířům život.
Taky není špatný třeba přeříznout tětivu své kuše a šlehat s ní protivníka do helmy, nebo sundat hrot s kopí a hodit ho po někom ve zbroji a pak ho mlátit jen tak ratištěm.
Zkrátka je to jenom fantazie a nevidím, co na tom řešit.
Závity se koncem středověku vyskytovaly celkem běžně např. na turnajových zbrojích, na meči jsem ho ale zatím neviděl.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Hlavice mečů

Příspěvek od Siegfried »

Jedno vyobrazení s divným textem, je zajímavé ale zatím nic nemění :)
Nevím o jediném nálezu, když opomenu fakt že sekáním by se hlavice vyklepávala... nemluvě o neúčinnosti házení něčeho takového na oděnce... :)
Nevíme situaci, důvody a věci okolo díla z kterého stránka je. Až to budeme znát můžeme více vyhodnotit.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Hlavice mečů

Příspěvek od kakac »

Tento obrazok je z Fechtbuchu "Gladiatoria". Tu je odkaz na digitalizovane obrazky z tohoto fechtbuchu na strankach The ARMA: http://thearma.org/Manuals/Gladiatoria/Gladiatoria.htm
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlavice mečů

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Hlavně mi to výrobně přijde mnohem komplikovanější, než hlavici nýtovat. Ledaže by to bylo používáno u zdobených hlavic, u kterých by nýtování hyzdilo nějaké ornamenty. Jenom hádám, takže si za tím stát nebudu.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti