Výroba a tormentace palných zbraní

Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Olaff »

Tom_F napsal:Celoželezné nabijáky se od poloviny 18.stol. používaly běžně, ke konci století u armádních zbraní už výhradně.
Není to k tématu, ale když ta fotka tu už figuruje - ještě jsem nikde neviděl kovový nabiják s mosaznou koncovkou. Nechci zavrhovat "vyjímku potvrzující pravidlo", ale tahle kombinace nemá žádné opodstatnění. Mosazné koncovky se dávaly jen na dřevo.
Na pistoli ci muskete mam aj drevene nabijaky, od toho isteho vyrobcu, ktory robil pusky na fotkach. Ale skutocne na rekonstrukcie nosim minimalne do muskety radsej kovovy s mosadznou koncovkou, kvoli dovodom, co spominal Dorlas. A tiez kvoli tomu, ze vdaka strelbe bez upchavky s tym tazkym nabijakom utlciem prach na tri klepnutia, co setri cas nabijania. Na ostre strelby cas od casu pouzivam dreveny nabijak... ;)
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od alistaire »

Tom_F napsal:Celoželezné nabijáky se od poloviny 18.stol. používaly běžně, ke konci století u armádních zbraní už výhradně.
Není to k tématu, ale když ta fotka tu už figuruje - ještě jsem nikde neviděl kovový nabiják s mosaznou koncovkou. Nechci zavrhovat "vyjímku potvrzující pravidlo", ale tahle kombinace nemá žádné opodstatnění. Mosazné koncovky se dávaly jen na dřevo.
Celkem běžně jsou ale vidět silně pomosazené/poměděné plošky konce nabijáku (toho vehementu čím se "utlouká"). Může to být zbytek od tvrdého pájení, ale může to být skutečně záměr ochrany proti hození jiskry.

Ačkoli já tomu moc nevěřím, že by železo o železo takto kříslo....
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Tom_F »

alistaire napsal:Ačkoli já tomu moc nevěřím, že by železo o železo takto kříslo....
Mohl bych dohledat i nějakou citaci, kde se doporučuje na jehlu do zátravky použít měď, právě z důvodů bezpečnosti. Je to Anglie, polovina 18.stol. Takže jako jisté nebezpečí to tenkrát zřejmě vnímali podobně.
Jestli to třeba není tím, že mezi navážku prachu přijde ještě zbytek papírové patrony (ucpávka v civilním případě) + kule, což může být dostatečná překážka mezi potencionální jiskrou a prachem.
Troufám si tvrdit, že na 80% dnes používaných křesadlových/perkusních replik, na celém světě, je obyčejný železný nabiják. Zbylých 20% má dřevo s mosaznou koncovkou. Kdyby s tím byl problém, asi by to tak nebylo - myslím...
alistaire napsal:Celkem běžně jsou ale vidět silně pomosazené/poměděné plošky konce nabijáku
Pár detailně rozfocených originálů jsem už shlédl, ale s tímhle jsem se tedy ještě nesetkal.
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od alistaire »

no, já právě už delší dobu pátrám po tom, co je na tom pravdy s tou bezpečností, protože se mi to nezdá.
Chápu rozdíl, když do zátravky zalomím železnou, nebo mosaznou jehlu, to bych očekával jako primární.
pomosazené, poměděné konce (resp. zbytky mědi/mosazi) jsem viděl na originálech, které jsem měl v ruce, popř na dosah. Netvrdím, že je to všude, dost možná se jedná o krajové specifikum (možná výrobce?)

BTW, dřevěné nabijáky jsou osazovány i železnými koncovkami, a to nezřídka. Já bych v tom nějaké pravidlo asi nehledal.
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

potreboval by som radu...
ako uchytiť panvičku ku hlavni na arkebúze? uvažoval dom nad pripájaním mosadzou ale to by tormentáciou asi neprešlo...
rybina??
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Indy »

tak. Technicky i historicky je rybina jediné správné řešení. Jen u těch hodně raných věcí je vykuto vše z jednoho kusu.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

no práve kuť to nechcem...takže cez torment mi prejde asi len rybina však?
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Indy »

ta je určitě bez problémů při tormentaci.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Bahnak »

Zdravím
Předem chci poděkovat všem pisatelům tohoto vlákna za výbornou a plodnou diskuzi.
Řekl bych že bylo zodpovězeno snad již vše, tak se alespoň podělím o svůj problém:

Vlastním husitskou píšťalu - není tormentovaná.
(parametry: vývrt 13mm, hloubka vývrtu 210mm)
Z celého článku je patrné, že jsou zde dvě strany pohledu na to jak tormentace dosáhnout:
1) Jít na úřad sám a coby osoba fyzická si nechat zbraň ověřit - zaplatit poplatek státu a držet palce.
2) Předat zbraň nějakému "známějšímu výrobci" - "puškaři" a dát ty samé peníze + provizi jemu.

Sám tedy vyjdu z předpokladu, že žádného "známého" puškaře nemám, tedy půjdu na úřad sám.

A:
Co všechno budu potřebovat, chci li nechat otestovat zbraň a získat kýženou značku dovolující střílet z píšťalky obyčejný hajzlák?
Nějaký formulář? Střelivo? (nebudou se na mě dívat jako na trolla, když jim místo kule předložím dva ústřižky toaleťáku? Odpověď dopředu - ne, nechci nechat zbraň tormentovat na kuli...)
Koukal jsem do nějakých těch paragrafů a stále nevím, zda mám mít nějakou dokumentaci o dané zbrani? Osvědčení o materiálu?
Já jen že nic kromě toho hajzláku totiž nemám...

B:
Už se to tu řešilo. Průměr zátravky. Moje píšťala má zátravku navrtanou na cca 3mm. Všude píšete že pokud zátravka není menší než 1mm tak neprojde zkušebnou. Mohu se zeptat proč tomu tak je, případně na zdroj této technické záležitosti? Dříve jsem vlastnil hákovnici s průměrem zátravky 1mm a co já se nanadával... Nakonec jsem ji převrtal na 2mm a už to šlo jako po másle, tak nechápu proč by zkušebna vyžadovala menší průměr než se kterým to selhává?
Ano, je mi jasné že ideálně má mít zátravka 1mm a až po odzkoušení si ji mám převrtat na nějaký normální průměr, se kterým se dá už bez selhávání odpalovat, ale ono to jaksi zpětně nejde že...
Rady typu "zahoď tu flintu do žita a kup si novou" mi bohužel nepomáhají. Spíše bych uvítal někoho, kdo tento problém v minulosti řešil, jestli třeba nejde na nějakých stránkách norem nahlédnout na "ony poměry mezi vývrtem hlavně a průměrem zátravky".

Ano, asi je lepší flintu do toho žita zahodit, našetřit pár tisícovek a flintu novou koupiti, ale těch peněz...

Předem díky za vstřícnost a konstruktivní rady.
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Grum »

A - formulář je možno vyzvednout na místě, pokud je to bez kule, tak není nic potřeba, krom zbraně.
B - Ta norma nějaká prostě je, kupodivu se dá úspěšně střílet i s tou 1mm dírou. A bez magie.
Zkusit to můžeš, třeba jsou u tohohle tolerantní, pokud to neprojde, zbraň ti vrátí. (nevím, jak je to potom s placením)

Pokud tě nevyhodí rovnou nebo se zátravkou, tak tomu už nestojí snad nic v cestě. Pokud by to od tebe nechtěli, můžeš prostě zkusit i puškaře "neznámého", třeba se na to koukne a vezme to pod svá křídla.
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Tom_F »

Nevím jestli to tu už nezaznělo (a jsem líný to procházet několik stránek zpět), nicméně v současné době už ve zkušebně zbraně od jednotlivců/laiků neotormentují. Je třeba nalézt puškaře s koncesí, který to vezme na sebe.
Nebo požádat někoho na Slovensku. Tam to lze provést ještě bez omezení, akorát vám hlaveň opatří kráásným nápisem jak prase "LEN NA ČIERNY PRACH"
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od trener »

Mám dotaz: Jakým způsobem je uchycen kryt pánvičky u brodské píšťaly vz. elf?
1michal23
Příspěvky: 3
Registrován: 24 Pro 2012, 14:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od 1michal23 »

http://scots.rajce.idnes.cz/hlaven/
Delší dobu jsem scháněl informace o tom jak je přidělaná pánvička na doutnákovou mušketu.
Jelikož každý ze známých radil něco jiného tak jsen to vyřešil rybinou do dnového šroubu.
Nevím jestly to takhle dělaly ale pájet jse mě to nechtělo.
Jestly má někdo jiný nápad tak sem stím.
Doufám že odkaz bude fungovat
michal
skalm
Příspěvky: 1
Registrován: 22 Pro 2012, 10:35
SHŠ: Flamberg

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od skalm »

Tom_F napsal:Nevím jestli to tu už nezaznělo (a jsem líný to procházet několik stránek zpět), nicméně v současné době už ve zkušebně zbraně od jednotlivců/laiků neotormentují. Je třeba nalézt puškaře s koncesí, který to vezme na sebe.
Nebo požádat někoho na Slovensku. Tam to lze provést ještě bez omezení, akorát vám hlaveň opatří kráásným nápisem jak prase "LEN NA ČIERNY PRACH"
Máte toto tvrzení někdo ověřené? Vím, že takovéto zvěsti kolují po internetu už dlouho a když to pro mě bylo aktuální naposledy, pravda to nebyla. Teď bych potřeboval orazit pár starších zbraní, co jsem dostal, tak bych rád věděl co a jak.
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Tom_F »

No bylo kolem toho tenkrát takové malé pozdvižení, já osobně jsem měl potvrzené svědectví o člověku, který byl ve zkušebně odmítnutý. Ty zprávy se sbíhaly z více stran, z celkem spolehlivých zdrojů, takže nebyl důvod tomu nevěřit. Protože jsme v té době potřebovali odzkoušet více zbraní, jednou jsme zkusili tu slovenskou zkušebnu, podruhé to šlo přes kamaráda, který si jakožto vyučený puškař vyřídil licenci. Poslední zkušenost je taková, že kamarád (absolutní laik v oboru) po zavolání do zkušebny dostal pokyn dostavit se zbraní ke které doloží technický výkres hlavně. Učinil tak a křesadlovka byla bez problémů otormentovaná. to bylo zhruba před rokem, myslím. Netuším jestli to tenkrát byly jen poplašné fámy nebo postupem doby došlo zase k částečnému uvolnění pravidel nebo jestli je to teď zase nějak jinak. V každém případě když jsem tam před pár lety byl já se svojí první puškou tak jsem dostal štempl bez jakýchkoli obstrukcí a nutnosti cokoli dokládat, šlo to až překvapivě hladce. Takže jisté zpřísnění podmínek tu je znát. Což je myslím ale dobře. Nejlepší bude prostě zatelefonovat přímo na místo a slušně se přeptat.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů