Výroba a tormentace palných zbraní

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Siegfried »

Zeptej se Gruma, jestli chce.. :)
Jinak ještě znám jednoho kluka co by mohl, ale musím najít kontakt, ikdyž většina výrobců dává takovéhle věci nerada do rukou amatérům, ostatně na tormentaci se musí pokud se nepletu donést celek samotné hlavně dělat nechtějí. Ale třeba je to jinak, předpokládám že Grum to ví.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Grum »

Samotnou hlaveň by měl zvládnout puškař, pokud má soustruh. Nebo se s nějakým domluvit, nechat hlaveň udělat u nějakého kovoobráběče a pak ji s pomocí puškaře nechat schválit. Ve zkušebně jim naopak stačí jen hlaveň, těžko budou přezkušovat pádovou odolnost spoušťového mechanismu:) Spíš nechtějí schvalovat "civilistům" (logicky, zadělávají si na průser), je potřeba puškař, který to zaštítí, tj vyrazí na hlaveň svoji značku a pořadové číslo a zaeviduje si to do své dokumentace, pak to předá zkušebně.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Indy »

Nechtějí, nebo neudělají? V minulosti slušný kvér od civilistů schválili, bez požehnání puškaře. A třeba u nějaké jednoduché píšťaly či hákovnice mi připadá zbytečné platit puškaři.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Grum »

nevím, od té doby co nechtěli (což se samozřejmě rovná neudělali) jsem tam osobně nebyl. Ale vzhledem k tomu, že jako nekoncesovaný samovýrobce se dopouštíš min. přestupku, který by oni kryli, se jim asi i nadále chtít nebude:) (asi, jedna z možností. pak tam byly nějaké peníze atp.)

mmch. pokud chce někdo zbraň a není ochotný dát pár stovek puškaři, tak ať chodí s holejma rukama.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Gunhead »

Grum napsal:mmch. pokud chce někdo zbraň a není ochotný dát pár stovek puškaři, tak ať chodí s holejma rukama.
Puškaři "pár stovek" za hlaveň celkem rád dám, proto taky ten dotaz. Chtěl bych si ale zkusit udělat pažbu a zámek sám a pak arkebuzu dát tormentovat. Tenhle stav by ve zkušebně taky neprošel?
Ještě abych se orientoval: Grume, ty jsi puškař a postované tlačítkové arkebuzy jsi dělal komplet, nebo jsi koupil hlaveň od puškaře a dodělal pažbu a zámek?
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od axík »

Celá pravda je taková že starej pan Slanina co měl ve zkušebně na starosti předovky a obecně věci na černý prach
byl hodně benevolentní a pokud jste mu přinesli pěkný kvér samo domo odskoušel ho rád.
Jenomže před pár měsíci odešel do penze a teď to má pod palcem jeho syn a ten už hold tak vstřícnej není a chce na každou hlaveň štemlp od licencovaného puškaře.
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od alistaire »

Grum napsal:... Ve zkušebně jim naopak stačí jen hlaveň, těžko budou přezkušovat pádovou odolnost spoušťového mechanismu:) ...
Grum napsal: Ale vzhledem k tomu, že jako nekoncesovaný samovýrobce se dopouštíš min. přestupku, který by oni kryli, se jim asi i nadále chtít nebude:)
Teď jsi mne, Grume, poněkud zarazil :shock:
Ani jedno z výše uvedených tvrzení není správné, a puškař by to měl vědět!
Ad1) v zákonné normě i prováděcím předpisu je jasně uvedeno, že musí být pažba a iniciační zařízení. To že kusové ověření občas puškařovi udělají jen na hlaveň je jiná věc.
Ad2) žádný takový přestupek neexistuje, zejména pokud dotyčný výrobce nebude věc prodávat, nebo předávat druhé osobě.

Pozor - tím nenabádám nikoho, aby doma páchal šílenost z vodovodní trubky přikurtované k plaňce z plotu... jen bych rád, aby se o těchto věcech hovořilo korektně a věcně správně.
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od alistaire »

axík napsal:Celá pravda je taková že starej pan Slanina co měl ve zkušebně na starosti předovky a obecně věci na černý prach
byl hodně benevolentní a pokud jste mu přinesli pěkný kvér samo domo odskoušel ho rád.
Jenomže před pár měsíci odešel do penze a teď to má pod palcem jeho syn a ten už hold tak vstřícnej není a chce na každou hlaveň štemlp od licencovaného puškaře.
Hmmm, to je mi ale zajímavá informace??? Chodím na zkušebnu, pravda, teprve jen asi deset let, ale předovku mi vždycky přebíral pan R. Slanina, který je cca v mém věku, a já se na důchod moc nechystám... :o

Samozřejmě je rozdíl samodomo, a "samodomo". Pokud předkládaná zbraň kategore D splňuje zákonné požadavky, a není podezření na to, že by předkladatel vyráběl za účelem prodeje (resp. nestojí tam každej měsíc dvakrát s novým kvérem, což je fakt divný), není důvod, proč zbraň k tormentaci nepřijmout. Samozřejmě ale legitimním důvodem je i pouhé odmítnutí zkušebního komisaře zbraň příjmout.
BTW, zajímalo by mne, jak by někdo chtěl dokládat výrobce u historického originálu, například... (ano, normy pro zkoušení zbraní jsou dvě!)
Naposledy upravil(a) alistaire dne 19 Ún 2011, 02:03, celkem upraveno 1 x.
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
hakovničák
Příspěvky: 13
Registrován: 14 Bře 2010, 13:46

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od hakovničák »

Eifel napsal:Zdravím

Chtěl bych vyrobit pro nás tuto palnou zbraň. Nevíte kdo a zhruba za kolik by se dala pořídit?
chtěl jem se zeptat odborníků, jaké cca rozměry má tahle hradebnice
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Grum »

tak pár oprav- pár stovkama jsem myslel jen ten proces, kdy puškař hlaveň označí a nechá přezkoušet.

Alistaire - u té výroby si nejsem jistý, ale s tím zkoušením - bylo mi to přímo řečeno ve zkušebně panem Slaninou a ještě to bylo napsané v nějakém dodatku k té čsn normě o zkoušení zbraní. S tím, že se to asi vztahuje ke zbraním s těmito "primitivními" spušťadly, kde opravdu těžko měřit nějaké veličiny (kde přesně třeba měřit na "jazýčku spouště" odpor?:)

Ale na stranu třetí, jsem taky jen amatér a teoretik, novému poznání se nebráním. (třeba to, že samotná výroba zbraně není přestupkem mě překvapuje.. a těší)
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od alistaire »

Grum napsal: Alistaire - u té výroby si nejsem jistý, ale s tím zkoušením - bylo mi to přímo řečeno ve zkušebně panem Slaninou a ještě to bylo napsané v nějakém dodatku k té čsn normě o zkoušení zbraní. S tím, že se to asi vztahuje ke zbraním s těmito "primitivními" spušťadly, kde opravdu těžko měřit nějaké veličiny (kde přesně třeba měřit na "jazýčku spouště" odpor?:)
;) ale ty usilovně pleteš dohromady dvě nepříliš související věci ;) Tormentaci (tedy tlakovou zkoušku hlavně ), a zkoušení a typování funkce zbraně jako takové.
alistaire napsal: Ad1) v zákonné normě i prováděcím předpisu je jasně uvedeno, že musí být pažba a iniciační zařízení. To že kusové ověření občas puškařovi udělají jen na hlaveň je jiná věc.

Tohle platí, v podstatě to potvrzuješ, ale motáš ty věci dohromady, BTW já ty normy četl.
Pro tormentaci hlavně má být hlaveň vybavena pažbou a iniciačním zařízením. (tečka). Že si to po dohodě upnou do kozy raději bez pažby, a odpálí to elektrikou je jejich věc.

Nikde nepíšu o pádových zkouškách, odporu spouště a podobně, což s historickými zbraněmi a replikami vůbec nesouvisí. To, že je zkušebna mimochodem také dělá (např. při typových zkouškách zbraní atd.) je zcela jiná věc.
Grum napsal:Ale na stranu třetí, jsem taky jen amatér a teoretik, novému poznání se nebráním. (třeba to, že samotná výroba zbraně není přestupkem mě překvapuje.. a těší)
Luk s nátahem vyšším jak 150N (15 kg cca 30Lbs) je taky zbraň kategorie D.


Věci děláš krásný. Tak si k tomu ještě něco přečti (ty normy pro tormentace replik a hist. zbraní jsou dvě, každá stojí asi 150 nebo 200Kč...), ať to máš komplet.
Aplikovat útržkovitá sdělení bez znalosti kontextu je cesta do pekel. :evil:
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Grum »

Ok, díky za opravu, snad si to tu případný čtenář dokáže nějak sesumírovat. Já měl jen ten maličký dodatek k normě. Lenost mi stále nedovolila koupit si ji celou:)
A děkuji za pochvalu.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Siegfried »

Královák napsal:polotovar hlavně vyrobil Kuna, opracované do kužele "místním soustružníkem" a boky u komory hlavně ohraněny rozbruskou - jsou viditelné stopy po brusném kotouči - tak nevím, jestli se tím boušením nemělo vliv na fci rostlináře - určitě to nechladil, když to brousil. Cena je velmi zajímavá, když by to nekoupil známý, tak to koupím sám.
Puškař Kuna?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Královák
Příspěvky: 41
Registrován: 28 Lis 2009, 10:16

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Královák »

Ano "polotovar" vyrobil puškař Kuna a pak to objednatel dal obrobit soustružníkovi do kužele a doma sám obrousil hrany rozbruskou.
hakovničák
Příspěvky: 13
Registrován: 14 Bře 2010, 13:46

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od hakovničák »

Dival jsem se u Kuny na ceny polotovarů hlavní na předovky. Je to síla 3500Kč, Pro mě, smrtelníka, postačí navrtaná kulatina či šestihran na pálení papírových ucpávek :protest:
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti