Dotaz na Broďana, kuše

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Dotaz na Broďana, kuše

Příspěvek od hawkwind »

Martine, na Paleoplanet se zase rozebírají kuše.
Jeden z mejch finskejch kamarádů cituje kohosi o natahování kuší 460# (neboli 230 kg) pomocí háků, což mi přijde děsivě moc atd.
Taky píše "Typical 1400´ steel prod" - což mi zase přijde příliš brzo na ty ocelové lučiště atd...

Můžeš tam kouknout a trochu to osvětlit?



Jarda
Naposledy upravil(a) hawkwind dne 06 Led 2007, 14:28, celkem upraveno 1 x.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

No, já bych se do té debaty možná zapojil, kdyby to bylo německy. Anglicky jsem rád, že pochopím, o co tam jde.
Mám pocit, že tam ten člověk dost výrazně krmí. Jeho nátahové síly jsou podle mých dosavadních poznatků i praktických zkušeností přehnané. Stejně tak datace výskytu "typické ocelové" kuše.
I z dobových obrazů se dá rozeznat, jaký typ lučiště ta která kuše má. Ocelová lučiště skutečně nastupují až v průběhu 15. stol. a směrem ze Západu. V německých zemích a u nás, velmi dlouho přežívá esteticky tvarovaná kuše s kompozitním lučištěm a parohovým ořechem, kterou lze označit jako "středoevropskou". Civilní verze bývají bez výjimky obkládány kostí. Tyto kuše standardně dostávají ocelová lučiště až někdy kolem pol. 16. stol. Tato lučiště však bývají přivázána konopným provazem, jako u kompozitů a to ještě v 17. stol. (vlastně znám i z 18. stol.).
Co se týče napínání kuše hákem, tady stěží uvést maximální sílu. Já mám normální dvojitý hák na silném a širokém opasku. Vždycky když jsem asi tak 20x natáhl tu mojí 130kg kuši, měl jsem na obou bocích výrazné podlitiny (i přes prošívanici), které mi braly chuť do další střelby. Noha ve třmenu se taky dost kroutí a možná to způsobilo i moje současné problémy s vazy.
Silnej chlap může třeba jednou či dvakrát natáhnout hákem i výrazně silnější kuši, ale určitě nebude ochoten vést delší palbu. Prostě proto, že kůži mají skoro všichni stejně málo odolnou. Odolnost kolen nedokážu vyhodnotit.
Kdyby se však použil opaskový napínák, který má dvě kladky s háčky, myslím, že by se kuše kolem 200 kg dala napínat bez větších problémů.
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/Kuse%20hacky.jpg
O tom nám bude moci poreferovat Jiljovský, který ke své super-kuši bude tenhle napínák dělat (ta jeho kuše má tedy jen cca 90kg).

Jinak, co se týče maximalistů, tak před pár lety fungovaly stránky http://www.artshot.de , na kterých byly nabízeny kuše s ocel. lučištěm o nátahu až 1000 kg (2200 lbs). Dodávaly se s anglickým heverem. Dnes už tento odkaz není funkční, nevím proč, ale tipoval bych, že kvůli nějakýmu průseru. Protože zas takhle silné originální kuše nebyly.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

No on mě přesvědčuje, jak jeho kamarád a jak je kdo silnej a podobně...
právě z toho cos mi z praxe řekl ty bych řekl, že je to krmelec...

Díky..

Jarda
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Matěj
Příspěvky: 4
Registrován: 17 Pro 2006, 20:26

Příspěvek od Matěj »

Když jste mluvili o železném lučišti, vzpomněl jsem si na tuto kuši z Hermann Historici. Celokovová, Německo(Norimberk?) kolem 1580, vykládaná zlatem a její délka 24,5cm. Mooc pěkný kousek.Bohužel se nezmiňují blíže o síle, kromě "Great strenght".

Obrázek
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Matěj napsal:Když jste mluvili o železném lučišti, vzpomněl jsem si na tuto kuši z Hermann Historici. Celokovová, Německo(Norimberk?) kolem 1580, vykládaná zlatem a její délka 24,5cm. Mooc pěkný kousek.Bohužel se nezmiňují blíže o síle, kromě "Great strenght".

Obrázek
Dotaz : Ta míra je určena lučišti, nebo celé kuši ? Ale i tak je to prťavý. Není to náhodou v palcích a ne v cm. ? ;)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Radim van Ousek napsal: Dotaz : Ta míra je určena lučišti, nebo celé kuši ? Ale i tak je to prťavý. Není to náhodou v palcích a ne v cm. ? ;)
Hermann Historica je mnichovská aukční síň a používané míry jsou metrické. Může ovšem jít o překlep. Sice se jedná o minikuši, která byla nošena pod oděvem, ale 24,5 cm je poněkud málo. To je zhruba délka armádní pistole (třeba P.38 má 21,5 cm) a u takové miniatury by bylo asi stěží možné zajistit dostatečnou účinnost.
Tady to máš i s textem:
http://www.hermann-historica.de/auktion ... b=A-50.txt
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jiljovský »

Pěkné, pěkné. Zajímavá je ta spoušť s ořechem a pákou tlačenou dolů. Při míření by to překáželo, ale ono se s tím asi moc nemířilo. Za pozornost stojí taky ten hák naspodku, zřejmě sloužil k upevnění kuše za opasek a skrytému nošení. Zákeřné, zákeřné, tohle bych čekal spíš v tý Itálii..
Matěj
Příspěvky: 4
Registrován: 17 Pro 2006, 20:26

Příspěvek od Matěj »

Jenom jsem tlumočil, co jest psáno. Ale je pravdou, že to je fakt málo. Podle textu dále: Tato zbraň, známá také jako Balestrino, byla hlavně oblíbenena v Itálii v průběhu 16.-17. století. V mnoha středověkých městech, vzhledem k jejím drakonickým rozměrům , byla snaha o její prohibici, krátce potom, co se vyskytla, protože mohla být snaho skryta pod šatem a využita tak, jako tichá smrtící zbraň, často využívaná k nájemným vraždám. Omlouvám se za krapet kostrbatej text.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

Martine, ta délka šipek cos mi popisoval je i s hrotem?
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

drakonický rozměr nikoli opatření???
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Pája1111 napsal:Martine, ta délka šipek cos mi popisoval je i s hrotem?
Ne, to byla délka tyčky (32, resp. 30 cm) bez hrotu. Hroty mám různé. Kónické pro terčovou střelbu mají délku 5cm a nasazení 2cm, takže celková délka šipky na 30 cm tyčce je 33cm, na 32 cm tyčce pak 35 cm.
Co se týče kovaných hrotů, mám zatím dva typy. Jsou trochu delší, než kónické a celková délka šipky je cca 37 cm.
Někde bych dohledal i foto orig. toulce na šipky, který je vysoký cca 40 cm, z čehož se dá odhadnout délka šipky, pro které byl určen.
Jediným pravidlem ovšem bylo, aby šipka ležela přední částí v opěrce. O kolik přesahovala sochu kuše záleželo asi spíš na střelci. Má-li kuše šipku vedenou ve žlábku, mohou se používat i velmi krátké šipky. A někteří současní střelci s nimi mají dobré zkušenosti.
Já jsem před časem otestoval dlouhou (přes 40 cm) profilovanou šipku (prům. uprostřed 16mm, na koncích 11mm), kterou mi půjčil Hawkwind a musím říct, že lítala exkluzivně. Doufám, že se brzo budu chlubit plným toulcem podobné munice.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

hawkwind napsal:drakonický rozměr nikoli opatření???
Dovolím si zde přeložit větu s tím slůvkem "drakonický", protože ono se obvykle překládá a sice výrazem "krutý":

In vielen europäischen Städten wurde sie kurz nach ihrem Aufkommen bei drakonischen Strafen verboten, da sie gut unter der Kleidung verborgen werden konnte und als lautlose, tödliche Waffe häufig für heimtückische Morde Verwendung fand.

V mnoha evropských městech byla (ta minikuše), krátce poté, co se objevila, zakázána pod krutými tresty, neboť mohla být ukryta pod oděvem a byla často používána coby tichá, smrtící zbraň k zákeřným vraždám.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Není třeba překládat jako "krutý" ani se tak obvykle nepřekládá, je to ustálené slovní spojení - totiž odkaz athénský zákoník s tvrdými tresty.

Abych si zaprudil. Já si to můžu přečíst německy, jen, že špatný překlad je horší než žádný. (Tím samozřejmě nemyslím ten Tvůj)

Jarda
Naposledy upravil(a) hawkwind dne 09 Led 2007, 23:02, celkem upraveno 1 x.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Martin Broďan napsal:
Pája1111 napsal:Doufám, že se brzo budu chlubit plným toulcem podobné munice.

Rozumím rozumím, už se k tomu propracovávám... :)

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

Martin Broďan napsal:
Pája1111 napsal:Martine, ta délka šipek cos mi popisoval je i s hrotem?
Ne, to byla délka tyčky (32, resp. 30 cm) bez hrotu. Hroty mám různé. Kónické pro terčovou střelbu mají délku 5cm a nasazení 2cm, takže celková délka šipky na 30 cm tyčce je 33cm, na 32 cm tyčce pak 35 cm.
Co se týče kovaných hrotů, mám zatím dva typy. Jsou trochu delší, než kónické a celková délka šipky je cca 37 cm.
Někde bych dohledal i foto orig. toulce na šipky, který je vysoký cca 40 cm, z čehož se dá odhadnout délka šipky, pro které byl určen.
Jediným pravidlem ovšem bylo, aby šipka ležela přední částí v opěrce. O kolik přesahovala sochu kuše záleželo asi spíš na střelci. Má-li kuše šipku vedenou ve žlábku, mohou se používat i velmi krátké šipky. A někteří současní střelci s nimi mají dobré zkušenosti.
Já jsem před časem otestoval dlouhou (přes 40 cm) profilovanou šipku (prům. uprostřed 16mm, na koncích 11mm), kterou mi půjčil Hawkwind a musím říct, že lítala exkluzivně. Doufám, že se brzo budu chlubit plným toulcem podobné munice.
Díky. Ve chvílích volna chci ušít toulec....asi tak mezi třetí a čtvrtou ráno :D Ten obr. originálu bych uvítal...sice nějaký mám a na ten co budu šít jsem dneska v práci už udělal střih, ale třeba se mi bude líbit víc :)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host