Dotaz na Broďana, kuše

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

hawkwind napsal:Tuhle srpovitou šipku testoval Stretton na šípu, nacházejí se dost často na bojištích i kde se používali luky, používání na pastě je nějaká hámotina.
Při zásahu po délce nebo v předních úhlech na terč jako třeba kůn´způsobí ovšem taková šipka tržnosečné zranění, které může být přes metr dlouhé a extrémě bolestivé, ve srovnání s nástřelem protipancéřové šipky, která má spíše charakter čistého průstřelu.
Podle mě jsou na koně a samozřejmě jinou neobrněnou živou sílu.
Kůn´zasažený tímto bude vyřazen protože se bude šíleně plašit díky bolesti, na rozdíl od toho kdy pod adrenalinem cválá ještě s nastřelenýma třema šipkama lozengového tvaru.
Ten srpovitý hrot mi taky jednoznačně přijde, jako snaha způsobit co největší zranění na krátkou vzdálenost. Ale na ty lana, koňské šlachy apod., co se někdy píše, by takováhle šipka stěží stačila, nejen kvůli razanci, ale i nízké přesnosti.
Do tý pevně osazený kuše v nějaký pasti na lišku či co, se klidně mohla dát i takováhle šipka, ale stěží to brát jako její jediný účel.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Přesně. Ovšem u koní nemluvím o šlachách, myslím tím prostě nástřel kamkoli na bok apod...

Dostals moje emaily? Začal jsem hoblovat ty šipky, 6 bude habrovejch, 6 bude jasanovejch. Jsou to pěkný baga.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

E-maily mám, ale objednám to až příští týden. Ještě si musím rozmyslet, co budu chtít. O víkendu jsme v Brodcích, takže se asi stavíme.
Na ty šipky si vyrobím pořádnej toulec, abych měl exkluzivní sadu. Zvolna se chystám na výrobu další kuše, kde bych už nechtěl (kromě lučiště) dělat příliš kompromisů.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Hehe, teď mne napadlo, že tím "Fallengeschoss" se může taky myslet "padající střela", tzn. ta co je vystřelována strmě vzhůru a padá na nepřítele shora. To mi přijde docela pravděpodobný, ale spíš bych v tom případě řekl "Fallgeschoss". Na tyhle fachtermíny bych potřeboval nějakej spešl slovník.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Já se tam asi vyskytnu taky.....

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Koukám, že Smějící se bestie budou zase jednou v kompletní sestavě.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Už jo :D

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pappi »

Mám výborný německý naučný slovník kde je snad skoro vše. Vezmu ho do Brodců a můžeme se podívat co se pod tímto názvem skrývá.

Jinak zná někdo konstrukci zámku té malé kuše či nějaké technické detaily? Tahle kušička je pro mne opravdu novum vidím to poprvé. Ovšem moc zajímavé a hezké.

Dík za info.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Myslím, už podle konstrukce toho lučiště, že by mělo mít o hodně víc reflexu, jinak je ta replika moc pěkná.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jiljovský »

Ale ono je pořád otázkou, jestli to lučiště k tomu originálu vůbec patří. Pořád se nemůžu zbavit myšlenky, že to ani nemusí být lučiště, ale spíš luk. Nějaký muzejní pracovník k sobě prostě "přimotal" středoevropskou sochu kuše a orientální kompozitní luk. A ještě k tomu to tam nasadil obráceně. Pokud je to opravdu lučiště, tak je opravdu dost netypické. Dejme tomu, že by eventuelně mohlo být italské, pak mi zase nesedí na tu středoevropskou sochu......
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

jiljovský napsal:Ale ono je pořád otázkou, jestli to lučiště k tomu originálu vůbec patří. Pořád se nemůžu zbavit myšlenky, že to ani nemusí být lučiště, ale spíš luk. Nějaký muzejní pracovník k sobě prostě "přimotal" středoevropskou sochu kuše a orientální kompozitní luk. A ještě k tomu to tam nasadil obráceně. Pokud je to opravdu lučiště, tak je opravdu dost netypické. Dejme tomu, že by eventuelně mohlo být italské, pak mi zase nesedí na tu středoevropskou sochu......
Je to 100% lučiště z kuše. Přesně tohle lučiště, mimo jiné, rozebírá Holger Richter ve své knize. Až se k tomu dolouskám, přihodím podrobnosti.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jiljovský »

Pája1111: Zajímavý, tak to se budu těšit.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Luk to není naprosto bezpečně....
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Josh
Příspěvky: 107
Registrován: 05 Pro 2006, 13:54

Re:

Příspěvek od Josh »

Martin Broďan napsal: K tý podivný šipce je tam vlastně pouze tato věta:
"Bolzen mit einer großen sichelförmigen Klinge, einem sogenannten Madeisen, fanden als Fallengeschosse Verwendung".
Přeložil bych to takto (ale něco spíš odhaduju): Šipky s velkým srpovitým ostřím, tak zvaným „Madeisen“ (těžko přeložit, e Made=červ, s Eisen=železo, podkova), se používaly jako nástražné střely.
To slovo „Fallengeschoss“ pochopitelně není v běžných slovnících, které mám k dispozici, ale e Falle=past, s Geschoss=střela.
Jestli má někdo jiný překlad a vysvětlení, tak sem s ním.
„Madeisen“ bych možná přeložil jako "kousavé železo" nebo úplně volně "kousavé ostří".
Wahrigův německý výkladový slovník u hesla Made zmiňuje slovní základ "mat" s tímto významem.
Použití na lodní lana se mi zdá taky divné, kromě jiného i proto, že opomíjí rotaci střely.
„Fallengeschoss“ jsem nikde nenašel, ale tady souhlasím s Broďanem.
Žádný terč není tak velký, aby se nedal minout ...
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na Broďana, kuše

Příspěvek od Broďan »

V posledním roce jsem se setkal se šipkami se širokým srpovitým hrotem vícekrát, takže dnes už mám jasno, o co se jedná. Všude jsou popisovány jako střely do upravených kuší, které byly součástí nástražných zařízení. Zkrátka široký hrot snadno zasáhne šelmu či zloděje a o přesnost tady nejde.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti