Pochvy a nákončí

Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Kain »

Siegfried: V raném středověku (9-10) - máme několik nálezů od vikingů a rusů. Ale z VM nemáme jediný nález, máme jeden z čech (z přemyslovské budče). A pak francké iluminace, kde je naznačeno něco jako trubkovité okování. Občas. Víš co, ta pochva je dřevěná, pošitá látkou nebo kůží, kování je frajeřina, ale ve skutečnosti ho vůbec nepotřebuješ. Japonské meče taky často nemají kování a fungujou:-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Siegfried »

Kain napsal:Siegfried: V raném středověku (9-10) - máme několik nálezů od vikingů a rusů. Ale z VM nemáme jediný nález, máme jeden z čech (z přemyslovské budče). A pak francké iluminace, kde je naznačeno něco jako trubkovité okování. Občas. Víš co, ta pochva je dřevěná, pošitá látkou nebo kůží, kování je frajeřina, ale ve skutečnosti ho vůbec nepotřebuješ. Japonské meče taky často nemají kování a fungujou:-)
O tom, že je pochva na meč obvykle dřevěná potažená se pokud si pozorně přečteš co jsem napsal nikde nepřu. Přu se s tím sračko koženým nákončím co tam dávají běžní sedláři. To je fakt vzhledová obludnost nepodobná ničemu:)
Jinak pro VS třeba když se podíváš do Manesse tak tam obvykle pochvy nákončí mají :) Občas je naznačeno jemně, je tam asi i pár kde vidět není. Já bych jako ukončení věci kde z hlediska výrobního je konec poměrně "složitej" a z hlediska funkčnosti zranitelnej (zvláště u zašití v látce - strkáš tou věcí do něčeho, občas do země či podlahy a dlažby)
Dal něco co prodlouží životnost samotného zašití a namáhaného konce. (Aspoň pro ty co si to mohou dovolit)
A zabrání to aspoň částečně pohybu potahu. Ikdyž se dá samozřejmě lepit, ale třeba u brokátů se to často propíjí.
Jinak na PS máme taky dost vyobrazení s nákončíma, tedy pro husitského zemana je to asi poměrně jisté.
Můžeme vést spíše polemiku o zapochvení laciných zbraní typu tesáků a dlouhých nožů. Protože to je věc kde se dle mého názoru často pochvy vyvíjí z pochvy běžného malého nože. Zde bych často předpokládal jednodušší a lacnější řešení jen z kůže a ta se pak zašije asi spíše až ke konci - bude-li to opravdu laciné řešení... Samozřejmě máme spousty vyobrazení pěkných nákončí i zde.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Kain »

Však tak jsem to myslel. Stěžejní z mého příspevku je, že to není nutné, ne to, jak to bylo...

Ale technická polemika - hrot meče dřevěnou pochvu nijak zvlášť neohrožuje, i když s ním klepeš o zem. Ve skutečnosti ten hrot nemusí být o dřevo ani opřený...pohybu potahu pak zamezí přišití. Rozuměj, můj meč má pochvu, kde je na dřevě přilepený len (v reálu by byl přiklížený) a teprve na tom lnu je brokát. A sem tam nějaký hřebíček, přišití atd...podle mě je funkce nákončí estetická a brání tomu, aby byl konec pochvy zaprasený a podřený.
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Siegfried »

Kain napsal:Však tak jsem to myslel. Stěžejní z mého příspevku je, že to není nutné, ne to, jak to bylo...

Ale technická polemika - hrot meče dřevěnou pochvu nijak zvlášť neohrožuje, i když s ním klepeš o zem. Ve skutečnosti ten hrot nemusí být o dřevo ani opřený...pohybu potahu pak zamezí přišití. Rozuměj, můj meč má pochvu, kde je na dřevě přilepený len (v reálu by byl přiklížený) a teprve na tom lnu je brokát. A sem tam nějaký hřebíček, přišití atd...podle mě je funkce nákončí estetická a brání tomu, aby byl konec pochvy zaprasený a podřený.
Nikdo se nebaví exponovanosti zevnitř od hrotu meče, ale o zakončení pochvy které je jako vyčuhují věc poměrně exponované a obsahující koncový šev. A konec je zvláště u zbraní z bodným hrotem (to se právě vás moc netýká) poměrně úzký tedy ještě více exponovaný. Nevím jestli mi porozumíš. Prostě když s tenkým hodně ostrým koncem pochvy dost často křísáš o zem, tak když to bude mít kovové nákončí asi to vydrží déle ok :) Toť celý předpoklad.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Kain »

Tak s tím souhlasím. Něco jako podpatek u škorní - buď ho okováš, nebo ho musíš častěji měnit :-) A taky souhlasím, že u krátkých zbraní (tesáky, např.) to není tak exponované - a tak tam často nejsou. Ale jsme malinko OT, že jo...aby nás admini nezjebali:-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Hertvík »

Tak dneska jsem dosušil převrácený potah pochvy z kůže. Bohužel se na něm nachází dvě díry, které hodlám překrýt nějakou ozdobou. Jde o to jestli kovanou nebo koženou. Každopadně nákončí hodlám vyrobit ze 2 mm černého plechu. Ten ještě doma mám, abych nemusel laborovat s tím zinkem. Okovat hodlám i ústí pochvy (omlouvám se za případný nepřesný název, ale to jsem celej já. Vrtám do všeho a neumím to správně nazvat. Elektrikáři se mi taky smějou.) zatím vypadá takhle :
Obraz043.jpg
Obraz043.jpg (92.4 KiB) Zobrazeno 11925 x
Obraz044.jpg
Obraz044.jpg (84.78 KiB) Zobrazeno 11925 x
Obraz045.jpg
Obraz045.jpg (84.95 KiB) Zobrazeno 11925 x
Omluva za kvalitu snímku, disponuji jen foťákem v MT s rozlišením 2 Mpix.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Siegfried »

Mě se to líbí, a kované nákončí bude dobrý.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Hertvík »

Zdravím opět po delší době. Pochva na měč pokročila jen o malý pletenec z kůže, navlečený přes trhlinu v potahu. O víkendu bych se ale chtěl pokusit o nákončí. Zhotovil jsem si šablonu a podle ní vyřežu ten 2mm plech. Rád bych to zpracoval za tepla. Mám určitou představu jak, ale zkouším nadhodit téma jak se obejít bez výhně či nedobovýhoho švajcu. Přivítal bych radu jak zhotovit improvizovanou výheň na malé kousky.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Mojshe »

co plynový hořák na PB nebo zemní plyn?
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Hertvík »

Mojshe napsal:co plynový hořák na PB nebo zemní plyn?
No to bylo to první. Dokázalo to rozehřát maximálně kraje. Pravda ale je, že to PB v lahvi mělo už malej tlak. Teď jsem koupil plnou a tak to zkusím znovu. Krom toho jsem přemejšlel jak vyřezat z 2mm plechu tohle :
Obraz053.jpg
Obraz053.jpg (93.48 KiB) Zobrazeno 11716 x
No a tak jsem pořídil zcela nedobové plátky na řezání železa přímočarou pilou a zítra se uvidí. :lol:
Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od mercenary »

nechci být válečný štváč ale u toho kování na spodek pochvy máš ty boční kousky krátký, nevyjdou ti . tedy alespoň mi to oko říká, možná jen zkresluje fotka
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Hertvík »

mercenary napsal:nechci být válečný štváč ale u toho kování na spodek pochvy máš ty boční kousky krátký, nevyjdou ti . tedy alespoň mi to oko říká, možná jen zkresluje fotka
Máš pravdu, ale předpokládám, že dál to už bude natolik úzký, že se to skove.
Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od mercenary »

Saul napsal:
mercenary napsal:nechci být válečný štváč ale u toho kování na spodek pochvy máš ty boční kousky krátký, nevyjdou ti . tedy alespoň mi to oko říká, možná jen zkresluje fotka
Máš pravdu, ale předpokládám, že dál to už bude natolik úzký, že se to skove.

jak myslíš. raději bych odpiloval než to dělal celý nový....
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od Hertvík »

No tak hořák PB se neosvědčil (myslím, že s ním zvládnu přezky :lol: ). Z tohohle
Obraz055.jpg
Obraz055.jpg (97.12 KiB) Zobrazeno 11595 x
mi dokázal ohřát jen ty tenké špičky. Inu pustil jsem se do toho za studena a definitivně se rozloučil s LH (té výhně je třeba) a budu doufat, že až s tím skončím bude to aspoň KM. Teď je jasný, že na řadu přijde svářečka :badgrin: . Nastudeno to teď vypadá takhle
Obraz056.jpg
Obraz056.jpg (29.7 KiB) Zobrazeno 11595 x
Obraz057.jpg
Obraz057.jpg (35.77 KiB) Zobrazeno 11595 x
Obraz058.jpg
Obraz058.jpg (41.14 KiB) Zobrazeno 11595 x
Obraz059.jpg
Obraz059.jpg (36.13 KiB) Zobrazeno 11595 x
Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Re: Pochvy a nákončí

Příspěvek od mercenary »

Saule máš kompresor??? Pokud ano tak jakýkoli rošt, podložit a obestavět cihlama a jako provizorní výheň to funguje. Píši provizorní, nic většího na tom nespácháš. Jinak přesně to co jsem ti říkal, málo materiálu na těch bokách...
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti