Pochvy a nákončí

Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Pike »

Pravda, na tu bezpečnostní stránku jsem asi měl upozornit... Vše podtatné už tu padlo, tak jen shrnu: Pracovat v dobře větraných prostorách (nejlépe venku), nenadýchat se výparů, počítat s tím, že reakce probíhá docela bouřlivě (kyselina může prskat), bacha na otevřený oheň + zdroje tepla a jisker, leptaný předmět pak ošetřit tak, jak psal Pappi + ještě doporučuji zbytky kyseliny neutralizovat sodou.
Avatar uživatele
Hertvík
Příspěvky: 44
Registrován: 19 Říj 2009, 06:08

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Hertvík »

Mahy napsal:Ony ty smrady po kyselině taky nic moc. Co takhle pozinkovej plech hodit do háje a sehnat klasiku černej? Když vezmu jak se budeš drbat s tím aby si se zbavil zinku a pak to ještě leštit atd. Vysrat na to!
No jo ale znáš mý půdní poklady :lol: . Co je lepší - vysolit mergle (to radši kyselinu solnou - ó já skrblík) nebo vylízt na půdu s nůžkama na plech a vzít kolik potřebuju, i kdybych si s tím měl chvíli hrát ?
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Mahy »

Saul napsal:
Mahy napsal:Ony ty smrady po kyselině taky nic moc. Co takhle pozinkovej plech hodit do háje a sehnat klasiku černej? Když vezmu jak se budeš drbat s tím aby si se zbavil zinku a pak to ještě leštit atd. Vysrat na to!
No jo ale znáš mý půdní poklady :lol: . Co je lepší - vysolit mergle (to radši kyselinu solnou - ó já skrblík) nebo vylízt na půdu s nůžkama na plech a vzít kolik potřebuju, i kdybych si s tím měl chvíli hrát ?

To jo to chápu- jestli je ten pozink po Wehrmachtu tak ho s tebou směním :D :D Ale jinak počítej se mnou- koupit kyselinu, nějaká nádoba ve který to budeš dělat, pak to celé vyleštit(po kyselině to zčerná)tzn. brusný a leštící kotouč do flexky atd. atd. To vem ten pozink hoď ho do šmelcu a za utržený peníz kup tabuli plechu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od mercenary »

Mahy napsal:Ony ty smrady po kyselině taky nic moc. Co takhle pozinkovej plech hodit do háje a sehnat klasiku černej? Když vezmu jak se budeš drbat s tím aby si se zbavil zinku a pak to ještě leštit atd. Vysrat na to!

od toho se dá jít pryč. ale jinak máš pravdu, než se s tím .... tak je lepší pokoupit černej plech.

Jinak hodně štěstí s kováním na pochvu, já to párkrát zkoušel vyrobit a je to pekelná onanie...
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Kain »

Tak ten futrál neokovávej, to je nejrychlejší a nejlevnější varianta. A poměrně osvědčená :-)
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Siegfried »

Kain napsal:Tak ten futrál neokovávej, to je nejrychlejší a nejlevnější varianta. A poměrně osvědčená :-)
Nevím jak u vás, ale to kování na konci pochvy tam 14/15 stol. pokud vím obvykle bylo... Aspoň u movitějších...
Chudáci to meli sešívané až do konce, ale určitě tam nebylo to kožené blevajzové nákončí co tam dávají na nýtek sedláři dneska.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Indy »

Jak kdo :banan: Já už jen řeším zašití do konce, s doporučením ať si tam kovové udělá sám. Nebo mám to železné od Mojsheho, ale to se hodí leda na dýky či kordy.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Siegfried »

Indy tebe opravdu mezi běžné sedláře nepočítám hehe kdybych tě přistihl, že tam děláš tuhle zhůvěřilost tak ti ruce urazím :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Indy »

Ale také jsem tyhle paskvily ze záčátku tvořil.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Random »

Indy napsal: ... Nebo mám to železné od Mojsheho, ale to se hodí leda na dýky či kordy.
Správně! Slyšej, Mojše? Lidi chtěj taky širší nákončí na mečouny, tesáky, švejcarky a podobně! Je tu kšeft, kde jsou se zbožím?
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Indy »

No! Na širší nákončí bych měl spoustu zakázek. Vzhledem k tomu, že je každá zbraň jiná, chtělo by to minimálně stejnou délku, ne li delší a rozšiřující se. Ať to mohu dle potřeby uříznout. Dělám tak 5 až 10 pochev měsíčně.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od kure »

Taky se přimlouvám za rozšíření sortimentu nákonči sice nedělámpochvy ve velkém jako indy ale zrovna bych tři nákončí potřeboval a nejsou k sehnání tak je budu muset klepat což se mi nechce :-D
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Mojshe »

SNAD UŽ DOSTANU PROTOTYP...
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Zeman - kališník (1418 - 1450)

Příspěvek od Mahy »

Indy napsal: Dělám tak 5 až 10 pochev měsíčně.
Ty jsi gynekolog amatér Indy? :D :badgrin:

Jinak také bych rád zakoupil nákončí. Problém je v tom, že co nákončí to originál co se velikosti týče :(
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Pochvy a nákončí

Příspěvek od Broďan »

Malej napsal:A nějakej šikovnej pacíř není?
Je, třeba Petr Nádvorník, co dělá v dílně s Petrem Brožkem.

K tématu pochvy. Doufám, že zase nerozpoutám něčí vášně, jako při kritice mečů z katru. :drunken:

Gotická pochva byla obvykle dřevěná potažená tenkou kůží nebo látkou. Obvykle měla kování, po estetické stránce často nic moc: Obrázek
Orig. středověkou pochvu ze silné kůže jsem zatím neviděl ani jednu, zatímco těch s dřevěným korpusem nebo vloženými dřev. lištami několik ano. Nejpodrobněji jsem si prohlédl pochvu na renesanční meč v depozitu zámku Jemniště. Byla velmi tenká, vizuelně asi jako ze silné kůže, ale ve skutečnosti to byly dvě tenké dřevěné lamely, nijak nespojené, zašité do tenké kůže. Kování pochva neměla, i když samotná zbraň byla poměrně náročně provedená.
Tedy na základě těch několika kusů se mohu domnívat, že obvyklá pochva na meč nebyla celokožená, ale dřevěná potahovaná. Jenže stejnou službu vykoná i ta celokožená a my ji nemůžeme vyloučit, protože známe jen nepatrný vzorek exemplářů, který nám neumožňuje dělat nějaké závěry.
Jestliže si někdo pořídí celokoženou pochvu s koženou koncovkou, s kováním, bez kování je to úplně jedno, protože se zjevně nedržel originálu a konstrukce pochvy je pouze logicky předpokládaná. Z praktického hlediska je možné zesílit konec pochvy čímkoliv, aby se neprošoupal. A jelikož jsou na několika obrazech vidět pochvy prošoupané či ulomené, ze kterých kouká špice zbraně, tak asi neměly vůbec žádné nákončí (nebo ho ztratili?).

Účastníci internetových diskuzí vždycky hledají názorovou shodu a když jí dosáhnou, vzniká jakýsi "mustr", kterým se pak zřejmě řídí větší množství lidí. Takhle ovšem vznikají i zcela chybné rekonstrukce, které jsou pak bohužel prezentovány jako jediné správné. :roll:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů