Plátová zbroj 1420

Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od Divous »

No jo, když já jí ale chci! :drunken:
A nechci si pořizovat cleou zbroj, idea je taková, že bych jí napasoval na stávající, takže bych si mohl vybrat, kterou helmu si vezmu :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Barbar
Příspěvky: 9
Registrován: 09 Lis 2012, 22:08
SHŠ: URSI

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od Barbar »

Broďan napsal:
MLuks napsal:..., že ramena budou vzadu stejná jako vepředu.

Aha, já myslel, že řešíš vzájemnou symetrii či asymetrii zadních stran nárameníků, tj. zda bude při pohledu zezadu levý nárameník vypadat jinak, než pravý.
Typické nárameníky italských plátových zbrojí jsou zepředu výrazně asymetrické, pravý je menší s vykrojením na dřevec a levý zvětšený, často se zesilovacím plátem.
Armet je obvyklou italskou přilbou k plné zbroji, ale ve Francii to mohl být šalíř a v jiných zemích jakýkoliv typ přilby, tj. rovněž i velké a malé bascinety. Alespoň tak se mi to jeví :doubt:.

Známá freska původně z hradu Romano di Pieve di Bono v severní Itálii (po r. 1440) zachycuje těžkooděnce v italských zbrojích s různými přilbami:
Obrázek

Její popis jsem zatím nečetl, ale jezdec v popředí má bascinet se psím hledím a na něm korunu (tj. asi král), jezdec za ním má lehčí zbroj bez plátových ramen a barbutu:
Obrázek

Dobrý den

Chtěl bych se skromně optat o kterou barbutu jde? Je jich tolik a člověk lec kdy zjistí že některé jsou navíc s dob Třeího věku Saurona tak abych měl pevný podklad..
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od Broďan »

Osobně se domnívám, že pokud nejde o nějakou zkomoleninu způsobenou autorem fresky, tak byla tato barbuta dole uzavřená a měla podobný průzor jako helma zbroje č. 8 na tomto obrázku:

Obrázek

Podobný dochovaný exemplář si nevybavuji. Barbut se dochovalo hodně a je tedy lepší vycházet z nějakého originálu, než z malby, která vše do určité míry zkresluje.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od MLuks »

A jedeme dál...

Máte někdo zkušenost s drátěnými sabatony? Zajímá mě způsob jejich uchycení na klasickou obuv. Uvažoval jsem o pevném našití (komplikace s údržbou) či vícebodovém uvazování, ale to by asi vypadalo strašně. Navíc mi to komplikuje tenhle originál, kde jsou kroužky uchyceny k lýtku - tam mě napadla jedině bota integrovaná do zbroje, ale to by byly další komplikace s údržbou, jelikož očekávám, že se kroužky po kratší vycházce po bojišti zaflákají blátem. Nemluvě o tom, jak blbě by se to asi nasazovalo.
chainmail_sabaton.jpg
chainmail_sabaton.jpg (39.07 KiB) Zobrazeno 6381 x
+rekonstrukce
10497091_655367714553207_4009806952762082563_o.jpg
10497091_655367714553207_4009806952762082563_o.jpg (146.21 KiB) Zobrazeno 6381 x
A aby to nevypadalo že jen tahám rozumy a k ničemu to není, tak zítra již jedu na zkoušku výše řešených ramen. Jak dopadly dám vědět hned jak budou kompletní (ve svém vláknu) :)
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od axík »

Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od MLuks »

Ten vložený proužek je zajímavý, ale opět bych to musel přišívat po každé akci, abych mohl očistit a ošetřit boty i kroužky :doubt:
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od Ignac »

[offtopic] Tak na kroužkový sabaton přišij suchý zip a budeš to mít skoro bez práce :albino: [/offtopic]
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Plátová zbroj 1420

Příspěvek od uzdil88 »

a tak nešlo by to přišít koženou šňůrkou? sice se to bude muset pořád přešívat ale nebude to tolik stehů. to mě jen tak napadlo nevím jak moc to je akceptovatelné z hist. hlediska
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host