Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Zamčeno
kafooo
Příspěvky: 2
Registrován: 08 Zář 2010, 17:59

Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od kafooo »

Zdravím,

momentálně dávám dohromady kostým těžkooděnce na období 1350-1400 a mám problém s výběrem helmy.
Co jsem prozatím našel na různých fórech, stránkách, obrázkách etc..., tak klobouk se používal jen u střelců/lehké pěchoty, tudíž ten padá, orlí/psí nos padá taky, poněvadž už jich několik ve skupině je a nechcu, abychom vypadali všichni naaprosto stejně.

Chci učitě helmu s hledím (někde jsem četl, že v tomto období se používal šlap s mřížovitým hledím, ale jednak jsem o tom nic víc nenašel a hlavně se mi vůbec nelíbí, vypadá to jako hokejová přilba...).

Prozatím je asi nejslibnějším kandidátem barbuta s hledím ( http://zbroje.cz/02_prilby/2720_1.jpg ), ale u té si nejsem stoprocentně jistý správnou datací a nechci výběr uspěchat na úkor správnosti dobovosti.

Předem díky za rady
kafooo
Příspěvky: 2
Registrován: 08 Zář 2010, 17:59

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od kafooo »

Tak tu barbutu jsem uz zavrhl ...

Ale libi se mi tahle helma
Obrázek

jen je to italsky typ a momentalne celkem neuspesne snazim najit podklady pro italskou zbroj stejneho obdobi, at to v pripade vyberu nemam rozhazene lokalitou vyskytu ..
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od Standa mž »

Tak zaprvé jsi na foru zabývajícím se pozdním středověkem , takže by bylo lepší napsat na Karlovce .No a zadruhé si myslým že tato helma je ok , ale provední mě nijak neoslnilo . Tady máš lepší provedení od Jirky Vaňka .
Přílohy
Klapvizír 1.jpg
Klapvizír 1.jpg (77.96 KiB) Zobrazeno 7050 x
Klapvizír.jpg
Klapvizír.jpg (74.41 KiB) Zobrazeno 7050 x
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od Divous »

Kafooo: Klobouk rozhodně nebyl záležitostí jen střelců a nebo lehké pěchoty ;)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Doporučil bych šlap se zavěsitelným nánosníkem - vidíš,dýcháš a jsi slušně chráněn.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od Siegfried »

Bascinet či šlap se závěsem je jako jezdecká helma nejbežnější a správná volba. Mřížkové hledí alá rybí kost nechceš správně, je to poměrně nedoložené. Můžeš mít několik hledí doložených. Mrkni třeba na tuhle studii. http://www.myarmoury.com/feature_spot_bascinet.html (když se zaregistruješ tak mámš i větší obrázky)
Jinak je samozřejmě dobrá volba i správně tvarovaný klobouk. Ale je podstatné si vyjasnit co chceš představovat za postavu a kde.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Těžkooděnec 1350-1400 - helma

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Ten tvůj obrázek má hrozně velký průzor.Pokud půjdeš do takovéhoto typu šlapu,tak si ohlídej snímatelnost hledí.Umožní to časem nasadit třeba i psí nos a získat tak rozsah nějakých cca 100 let.Od pěšáka po rytíře :D
Zamčeno

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů