Šalíř

kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Šalíř

Příspěvek od kure »

Dneska se mi povedlo nahrubo dodělat první pokkus o šalíř z jednoho kusu. Jenomže mi nevyšel materiál na levé straně je ho málo. Vytahovat dál materiál a tím ztečnovat stěnu se už bojím přece jenom do toho budu strkat hlavu. Tak jsem uvažoval o jiném řešení. Podle mojeho názoru s enabízí dvě řešení

1) chybějící kus materiálu vyříznu z plechu 2mm a nanýtuji ho tam a spoj přebrousím tak aby byl co njemíň vidět
2) chybějící kus tam navařím

osobně se kloním k nýtovací metodě. Už jenom proto že je pro mně jednodušší na provedení a bude t vypadat jinak než většina ostatních šalířů.

Doufám že se fotka zobrazuje :)

Obrázek
Naposledy upravil(a) kure dne 08 Zář 2010, 22:20, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Šalář

Příspěvek od Mahy »

Rozhodně nýtuj! Bude vypadat jako opravovaný. Dost originálů se zachovalo s opravami nýtováním.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Divous »

... já bych to vyhodil do šrotu...sorry za upřímnost
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Standa mž »

Na první kus je to pěkné , nýtuj !
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od kure »

Tak jo budu nýtovat :)

Divous:Co ti na něm připadá tak děsivé žebys ho vyhodil? Vyjma chybějícího materiálu?
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Mne sa to páči. ;)
Varpulis
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Divous »

Kure: zpětnou vazbu poskytnu raději osobně :-) ale je mi jasné, že to byla strašná práce a já bych tohle nikdy nedokázal, to zase respekt a klobouk dolů
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Divous »

...abych vyjádřil svůj soukromý a nepodložený názor za který se předem omlouvám.....dnes je v LH Trendy a IN helma z jednoho kusu. Chápu to.
Ale vím také, jaká je to úmorná kovařina ukovat z jednoho kusu klobouk nebo dokonce šalíř.....jenže v "naší" době byly podobné helmy standard, běžná věc. Takže si myslím, že staří helmíři prostě museli mít nějaký grif jak to to udělat celkem snadno a rychle. Prostě si myslím, že měli úplně jinou technologii, než mají dnešní "jednokusový platnéři"...něco méně náročného na člověkohodiny a hodně efektivní...nevěřím prostě, že se Mistr platnéř zavřel do dílny a týden nepřetržitě koval jeden šalíř.....ale omlouvám se za OT, jsem zdeformovaný svým ekonomickým vzděláním :D
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Divous: Počítaj ale s tým, že ľudská práca nemala tú cenu, čo dnes (a aj oproti cene materiálu to bolo niekde inde), a aj trh bol trošku iný. A btw: Prilba mala svoju cenu aj v tej dobe, rozhodne nebola za dve pivá. ;)
Varpulis
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Šalíř

Příspěvek od Mahy »

Divousi- ono je to i dnes pracné udělat jednokusovku, ale myslím, že čím víc kusů člověk udělal tím víc to dostal do ruky a pak už to mohl valit. Jiný fenomén jsou dnešní přehnané ceny vyhnané pocitem, že když je něco historické atd. tak to musí být drahé jako prase. Ale za to si můžeme sami- je poptávka je i nabídka. A dokud budeme ochotni dát půl výplaty jen za přilbu dobře nám tak. :salute:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Šalíř

Příspěvek od noxter »

Mahy napsal:Divousi- ono je to i dnes pracné udělat jednokusovku, ale myslím, že čím víc kusů člověk udělal tím víc to dostal do ruky a pak už to mohl valit. Jiný fenomén jsou dnešní přehnané ceny vyhnané pocitem, že když je něco historické atd. tak to musí být drahé jako prase. Ale za to si můžeme sami- je poptávka je i nabídka. A dokud budeme ochotni dát půl výplaty jen za přilbu dobře nám tak. :salute:
Už jsis někdy spočítal kolik hodin na určitém kusu musel plátněř strávit? Vypočítat si mzdu na hodinu a porovnat to s jinýma cenema dnešních řemeslníku? Ne všechno je tak předtražené jak si myslíš ;) Druhá věc je, že se zvednou ceny, aby si probrali zákazníky,ale to taky platí všude jinde.

A to že někdo zkušenostma dokáže čas výroby stáhnout dolů, je jehu plus, to je přesně jak v autoservisu, taky málo kdy platíš za skutečně odpracovaný čas mechanika, ale spíš za normu.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Standa mž
Sponzor Brodce
Příspěvky: 511
Registrován: 31 Led 2009, 12:39
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Standa mž »

O těch normách něco vím , dělám 10 let ve značkovém servisu :D . Ale není to tak jednoznačné . No a k té mzdě platnéře . Jelikož jsem s Jirkou Vaňkem v častém kontaktu , tak vím že si bere 250 kč na hodinu (v tom je započten materiál , daně atd ) . Takže si odečti tyhle věci , daňe , občas slíbené ceny , které jsou pod tím atd a vyjde ti kolik platnéř za svou dřinu utrží .
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Šalíř

Příspěvek od Mac »

Divous napsal:...abych vyjádřil svůj soukromý a nepodložený názor za který se předem omlouvám.....dnes je v LH Trendy a IN helma z jednoho kusu. Chápu to.
Ale vím také, jaká je to úmorná kovařina ukovat z jednoho kusu klobouk nebo dokonce šalíř.....jenže v "naší" době byly podobné helmy standard, běžná věc. Takže si myslím, že staří helmíři prostě museli mít nějaký grif jak to to udělat celkem snadno a rychle. Prostě si myslím, že měli úplně jinou technologii, než mají dnešní "jednokusový platnéři"...něco méně náročného na člověkohodiny a hodně efektivní...nevěřím prostě, že se Mistr platnéř zavřel do dílny a týden nepřetržitě koval jeden šalíř.....ale omlouvám se za OT, jsem zdeformovaný svým ekonomickým vzděláním :D
Už i dříve existovali dílny, kde se zabývali výrobou polotovarů, nebo jednotlivé platnéřské dílny měli takovou přípravnu ve své dílně. Rozhodně to nevypadalo jako dnes, že si platnéř ve své dílničce tvoří vše sám. Dokonce se s polotoary hojně obchodovalo, tak že čloěk mohl koupit polotovary pancíře a pak to jen dodělal doma. Ale jak jsem psal spíše bylo zvykem, že zavedené a uznávané platnéřské firmy měli ve své řekněme fabrice vše ohledně pracovního procesu ošetřené a rozhodně tam nedělali 2 lidi. U drahých zakázek si platnéř celý proces výroby ohlídal sám.Tak že mistr platnéřský spíše mistroval,vše hlídal a dělal pouze na zakázkách, které byli řekněme extra důležité.
Tak že by se dalo dohromady říc, že středověká platnéřská dílny nevyprodukovala pouze jednu přilbu týdně).
ave Mac
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Šalíř

Příspěvek od Mac »

Mahy napsal:Divousi- ono je to i dnes pracné udělat jednokusovku, ale myslím, že čím víc kusů člověk udělal tím víc to dostal do ruky a pak už to mohl valit. Jiný fenomén jsou dnešní přehnané ceny vyhnané pocitem, že když je něco historické atd. tak to musí být drahé jako prase. Ale za to si můžeme sami- je poptávka je i nabídka. A dokud budeme ochotni dát půl výplaty jen za přilbu dobře nám tak. :salute:
ahoj,
můžeš mi prosím napsat jaká by podle tebe měla být cena za přilbu z jednoho kusu?

Mac
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Šalíř

Příspěvek od Mahy »

Mac- nemohu. Opravdu nevím kolik úsilí za tím stojí, jak je to pracné atd. Ale ceny mi přijdou opravdu přemrštěné. Měl jsem možnost pracovat od dělníka na stavbě po stavbyvedoucího. A musím ti říct, že na jednu jednokusovou přilbu bych musel pracovat minimálně půl měsíce od rána do večera. A to nemluvím o tom, že občas potkáš i hustě předražené věci které ani nejsou z jednoho kusu, ale jsou to klasicky vícekusové a vařené věci.

Ale ber to ode mne jen jako povzdech. Nelíbí se mi, že tu někteří razí, že pokud nemáš vše echt a to včetně svárů uvnitř výrobku atd. tak jsi prostě lůzr a nemáš to dělat. Přijde mi to přehnané a ulítlé.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů