Šalíř

Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Indy: Je pravda, že niektoré veci neboli zrovna umelecké diela, ale proste to bola remeselná robota robená s ohľadom na funkciu. Teraz tu nechcem predostierať obraz dokonalosti stredovekého zbrojárstva. Malo svoje chyby, len proste ospravedlňovať hlúposti na prvý pohľad nepodarenými originálmi (z fotky), mi nepríde zrovna správne.

Ad 30tka: To je trochu osobité obdobie a dosť sa líši v niektorých veciach od stredoveku. Dokonca aj Embleton na to upozorňuje. Ale napr. keď som bol v zbrojnici v Grazi, tak mi nič nepripomínalo odkvapové zbroje. Bola to masovka a nebola to šperkárska práca, ale stále som tam videl niečo viac ako len poohýbaný kus plechu pozváraný COčkom do ručne nevykovateľných tvarov.
Varpulis
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Šalíř

Příspěvek od Siegfried »

Mahy napsal:Co jsou nereálné tvary? Co jsem viděl několiko originálů tak některé byly tak hnusné, že dnes by je na hlavu nevzal ani keckař. Něco jako ideální tvar přilby při rozmanitosti výrobců patrně neexistuje. Je dán přibližný tvar, některé kusy jsou si podobné, ale standard stanoven není. Myšleno u originálů. Nehovořím o naprostých nesmyslech dnešní doby.
Mahy myslíš že je možné abys občas to co píše doplnil najěkým obrázkem, či odkazem co máš na mysli? Mě přijde, že jen nevhodně či bez pochopení vytrháváš z kontextu co napsal někdy někdo jiný.
Co je to "byly tak hnusné, že dnes by je na hlavu nevzal ani keckař."?
Co si pod tím mám představit? Znamená to něco jako ve smyslu, že tvary byly občas křivé nesymetrické a pod? Znamená to pak totéž? Pokud dělám nějakou věc, jsem limitován možnostmi technologie a materiálu. Podívej se na korunu Karla IV. Ano není symetrická, aní udělaná dokonale (viděno dnešním způsobem strojové výroby) přesto je udělaná precizně a velmi šikovným umělcem. A tak to bylo se vším. Kus železa měl furt nějakou hodnotu, nebyl tak laciný jako dneska. Tedy ten co z něj vyráběl byl už obvykle v případě výroby helmy asi aspoň tovaryš, tedy někdo kdo už třeba sedum let maká a něco umí. Chápeš? Tedy ta věc je provedená dobře bráno intencemi doby. Tedy ty věci co nám přijdou podstatné, např symetrie, přesnost a pod. nebudou v našich intencích protože tehdy nebyly hlavním znakem dokonalosti jako dnes. Uvědom si i, že system měr a vah, byl úplně jiný a podřízený přesně konkrétním účelům... Takže to co jsme chtěl říci v předchozím příspěvku, je že když neumíš udělat věc původním postupem, nebo jsi ho opravdu nepochopil pořádně, neuvidíš v produktu limity co má a pak snadno použitím moderní technologie sklouzneš do toho, že to nevypadá správně ikdyž to je "podobné" a jde to tvarově správně udělat. Už mi rozumíš?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Šalíř

Příspěvek od Mahy »

Už ti rozumín Sigu.
Ano ode mne to bylo myšleno tak, že spousta originálů byla nesouměrných, tvarově podivných atd. Ale ty jsi psal o nereálných tvarech vrchlíků přileb. Proto jsem se ptal co to je. Mě totiž přijde, že co kus to originál a předpis jak a kolik má být vrchlík či jiná část prostě není. Zbroje se nesekaly jak cvičky na pásu. Je to podle vkusu a potřeby toho kterého člověka co si zbroj zadal. Jistě že se zbroje řídí módou- o tom se nepřu, ale způsob provedení detailů atd. je co kus to origoš. Myslím, že cesta pro nás je inspirovat se nějakým originálem a na jeho téma si udělat rozumnou variaci. Bude to lepší než když se budou potkávat na akcích lidé ve stejných zbrojích- to působí divně. V podobných jo, ale stejné by být nemusely.

Jinak debata(kterou to tu zbytečně zasíráme) vznikla kvůli konkretním rukavicím- chci znát tvůj názor co je na nich špatně tak, že nesplní KM? Pokud pominu to, že uvnitř je svár a špičky prstů by chtěly lépe opracovat. Zatím jsem jenom slyšel, že jsou hrozný, typická stánková produkce a že pro toho kdo ztvárňuje osobu šlechtice jsou OUT. Důvody?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Mahy napsal:...Zbroje se nesekaly jak cvičky na pásu... Bude to lepší než když se budou potkávat na akcích lidé ve stejných zbrojích- to působí divně. V podobných jo, ale stejné by být nemusely...
Prečo? V 15. storočí dostávali veľké platniarske dielne obrovské zákazky na zbroje. Niektoré zákazky čítali aj niekoľko sto kusov. Nepovažujem za reálne, aby robili každý kyrys/prilbu iný/ú.
Varpulis
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Šalíř

Příspěvek od Siegfried »

Mahy: Kromě toho co jsi uvedl mi to tvarování pěstních kloubů přijde vůbec špatně. Takové nepochopení tvaru. Ty Standovy jsou úplně scifi a u těch co má Masér mi to taky nepřijde dobře... A hlavně by rukavice velkého pána byly asi zdobené aspoň trochu... o obludném pertlu ze signovačky na hraně manžety nemluvě... Prostě jsou na pohled ošklivé. Pokud budu dělat obyčejného rytíře kterejch bylo do tuctu 13 můžem se o tom bavit, ale pro pána? Nevím asi bych si to nové nekoupil, pokud bych to měl z dřívějška dožíval bych s tím s perspektivou výměny. A pokud nemáš 2K na rukavice, ale jen 900,- zvážil bych jestli nebudu dělat něco jiného než urozence... do F1 taky nepojedeš s žigulíkem... :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: Šalíř

Příspěvek od Bauny »

Ahoj.
Tady je reakce na to jak nektere z orginalu mohou byt krasne hnusne,nesymetricke,funkcni ale pres to stale narocne na vyrobu a cas s tim spojeny.
Je to teda z trochu pozdejsi doby nez se tady probira cca 16 az 17 stol,ale to snad neva. Fotky jsou prfoceny z knihy Muzum v Grazu.
Přílohy
DSC01036.JPG
DSC01036.JPG (169.2 KiB) Zobrazeno 7423 x
DSC01034.JPG
DSC01034.JPG (125.92 KiB) Zobrazeno 7423 x
DSC01033.JPG
DSC01033.JPG (118.28 KiB) Zobrazeno 7423 x
DSC01031.JPG
DSC01031.JPG (108.41 KiB) Zobrazeno 7423 x
DSC01030.JPG
DSC01030.JPG (110.74 KiB) Zobrazeno 7423 x
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Šalíř

Příspěvek od Armin »

Tak ten poslední je fakt hnus :) Kdybys mi peťo něco takovýho udělal, tak ti to hodim na hlavu ;)
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Václav »

Tak tomu poslednímu moc nerozumím. To se výrobce netrefil s průzory do úrovně očí, tak to ohnul zpět a vytvořil ve spod nové? Každopádně nejhnusnější je stejně ten druhý. :crazy: Jinak zajímavé fotky...
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Tá druhá prilba (ten šalier) vyzerá v reále relatívne fajn. Možno uhol nafotenia nie je príliš vhodný. Naproti tomu tá posledná je dosť odveci aj v skutočnosti. :wave:
Varpulis
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Šalíř

Příspěvek od Pappi »

Václav napsal:Tak tomu poslednímu moc nerozumím. To se výrobce netrefil s průzory do úrovně očí, tak to ohnul zpět a vytvořil ve spod nové? Každopádně nejhnusnější je stejně ten druhý. :crazy: Jinak zajímavé fotky...
No jasně, prostě pan"mistr tesař" se prostě utnul a chybku napravil prostě, vytvořil průzory pro oči znovu. Přilba svůj účel plnila tak co. Na estetiku se kašle. Horší by to asi bylo v případě zbroje na zakázku pro nějakého movitého zákazníka, ale tu by asi nedělal někdo, kdo vyproduval takovouto ryze účelnou krásu.
Jinak se mi moc líbí přilba číslo jedna a to kvůli nástřelům od šipek z kuše. Po střeleckých slavnostech jsem si zavěsil darovanou plechovou okaponohu z jedničky plechu a na třicet kroků jsem na ní střílel kovanými hroty kuší o nátahu šedesát kg a zásahy vypadaly naprosto stejně. Je hezké jak si někdo na té přilbě zatrénoval. :violent1:
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Zdravím.

Nebudem zbytočne zakladať novú tému, tak to hodím sem.
Na koľko pôvodný sa vám zdá byť ten malý kolíček na zabezpečenie visoru v polohe otvorenej ? Obe prilby sa mi páčia a chcem si dať vyrobiť repliku jednej z nich a chcel som vedieť, či to nie je náhodou nejaké muzeologické barbarstvo alebo čo. :blackeye:

Ďakujem.
2043042169_276e28f18b.jpg
Number one
2043042169_276e28f18b.jpg (125.51 KiB) Zobrazeno 7237 x
two.png
Number two
two.png (595.21 KiB) Zobrazeno 7237 x
Varpulis
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Šalíř

Příspěvek od Mojshe »

no, jestli si chceš dělat ten druhý, aby se co nejvíce podobal originálu, tak přeji upřímnou soustrast. ještě jsem neviděl křivější šalíř (pokud nepočítám některé kreace soudobých začínajících platnéřů)... když jsem ho viděl, nevěřil jsem svým očím a pokoušela se o mne mořská nemoc...

na důkaz přikládám např. fotku zezadu
Přílohy
P1020851a.jpg
P1020851a.jpg (83.84 KiB) Zobrazeno 7187 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Dík, Mojshe. A neboj, nešlo by o presnú repliku, ktorá by kopírovala každú krivku. ;) Určite by nebol krivý.
Ale ten kolíček je autentický, hej ?
Varpulis
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Šalíř

Příspěvek od Mojshe »

minimálně na této přilbě jsem ho viděl v reálu, mohu ti poskytnout i další fotky.
ten šalíř vypadá ošklivě i z boku!


(možná kdybych prošel svou databázi, našel bych i nějaké další "podepírané" hledí.)
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Šalíř

Příspěvek od Amantius »

Mám fotky zo všetkých uhlov, akurát tá zozadu mi chýbala. :)

Zboku:
4194166654_48761946e2_o.jpg
Zboku
4194166654_48761946e2_o.jpg (93.35 KiB) Zobrazeno 7132 x
Imho, pri tej prvej mi chýbajú fotky z viacerých uhlov. Ale viac fotiek takých prilieb by bolo super. ;)

BtW: Celkom sa mi páči aj táto prilba:
http://picasaweb.google.com/Wacslaw/Mus ... 7275582786. Ale je tam k nej popisok tuším, že koniec 15. storočia. To by mohlo sedieť tak na 1470-1480, nie ?
Varpulis
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů