Rada ohledně závěsu...

Odpovědět
Avatar uživatele
Klaricek
Příspěvky: 9
Registrován: 17 Říj 2010, 13:56
SHŠ: Lipská městská hotovost

Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od Klaricek »

Zdravím,
nějak mě zlobí ověření e-mailu, dosud nedorazilo, tak jsem nevydržel a píšu z profilu mé drahé polovičky :D

Mám dotaz... je možná k bascinetu, konkrétně k Hundsgugelu, jiná varianta kroužkového krytí krku kromě kroužkového závěsu přímo na přílbě?
Mám na mysli např. kroužkovou kuklu, nebo kroužkový límec?
Omlouvám se jestli jsem diskuzi na toto téma přehlédl, našel jsem jen příspěvek ohledně otevřeného šlapu, kde byla kombinace s vycpáváným kroužkovým límcem možná... jak je to s psím čumákem? Díky všem za odpověď... ;)
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od MLuks »

a hledej... http://dobakarlova.brodec.org/viewtopic.php?f=20&t=94

Kroužkový límec se mi u zavřené přilby jeví jako dost nedostatečná ochrana.
Kroužková kápě by navíc zbytečně přilbu zatěžovala.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Klaricek
Příspěvky: 9
Registrován: 17 Říj 2010, 13:56
SHŠ: Lipská městská hotovost

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od Klaricek »

Díky za odkaz! Zatím jsem nenašel ani zde na brodci, ani při jiném hledání na netu, či v publikacích jinou kombinaci, než šlap (i zavřený) s kroužkovým závěsem (občas něco zkresléného, ale tím si nejsem jistej).

Ta kroužková kápě se mi taky moc nezdá... ale zase vycpávaný šlap (typ Hundsgugel) v kombinaci s kroužkovým límcem se zesílenou ochranou krku (provlečené kožené řemínky skrz kroužky na krku, nebo jen podšitý prošívaným zesílením v oblasti krku) mi zase tak nereálnej nepřipadá... jak to vidíte Vy?

Šlo by o postavu mírně bohatého žoldnéře/kapitána městské hotovosti, celkem dobře vybaveného svým pánem (1410 - 1430).
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od MLuks »

Nevymýšlej kočkopsy a udělej k tomu šlapu pořádný závěs - ve finále je to to nejjednodušší a nejefektivnější řešení. Nemluvě o tom, že výjímkám bychom se měli spíše vyhýbat - nikoliv je vymýšlet, složitě dokládat a ještě dráže realizovat (jelikož ve finále to bude nefunkční a budeš muset pořídit něco jiného - jako příklad uvedu svoje rukavice z Churburgu, které měly železné šupiny vnýtované pod koženýmn řemenem - nedalo se v nich hýbat a když jsem to koupil přes prsty, myslel jsem že radši budu bojovat s holýma rukama)

U všech šlapů, které jsem zatím měl možnost vidět byl závěs (ať už jakýkoliv), nebo alespoň úprava na něj.
Klaricek napsal: Ta kroužková kápě se mi taky moc nezdá... ale zase vycpávaný šlap (typ Hundsgugel) v kombinaci s kroužkovým límcem se zesílenou ochranou krku (provlečené kožené řemínky skrz kroužky na krku, nebo jen podšitý prošívaným zesílením v oblasti krku)

Tohle si nějak nedovedu představit :)
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od Armin »

Ke konstrukci závěsu na psí čumák je potřeba říct to, že i když je podšitý (což by správně měl být), tak tvoří pouze sekundární ochranu krku. Primární ochranu stále tvoří zesílený límec podzbrojové prošívanice případně samostatný prošívaný límec. Závěs helmy tuto ochranu pouze doplňuje a zesiluje, sám proti bodu do ohryzku nebo úderu pod helmu do zátylku nechrání dostatečně.

Navíc samostatný kroužkový límec ti nijak nechrání bradu a hlavně, nechává mezeru mezi helmou a kroužkovou ochranou. Výhoda kroužkového závěsu je v tom, že s helmou vytvoří kompaktní masu a zabrání tomu, aby se čepel zbraně dostala pod helmu.

Tedy ponecháme-li stranou dobovost či obvyklost tohoto konstrukčního řešení, z hlediska praktického vhodné není. Pořiď si na helmu klasický závěs.
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Klaricek
Příspěvky: 9
Registrován: 17 Říj 2010, 13:56
SHŠ: Lipská městská hotovost

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od Klaricek »

Díky za rady, zůstanu radši u klasiky...tedy u závěsu.
Naposledy upravil(a) Klaricek dne 01 Lis 2010, 18:52, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od MLuks »

Ty vaše webovky jsou aktuální??
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Klaricek
Příspěvky: 9
Registrován: 17 Říj 2010, 13:56
SHŠ: Lipská městská hotovost

Re: Rada ohledně závěsu...

Příspěvek od Klaricek »

Mno, aktuální zatím jsou... ale od začátku září kompletně rušíme téměř všechno co doposavad máme, a začínáme s konkrétním obdobím 1410 - 1440, ve kterém se budeme pokoušet minimálně o slušně vypadající KM ležení. Impulsem pro nás byl Libušín 2010... a celková zvedající se úroveň skupin...
Takže žádám o schovívavost - na novou sezónu budeme vypadat úplně jinak :thumbup: Každej nějak začínal... tak bych byl celkem nerad, aby nás tady někdo hned pranýřoval... jak je to tady zvykem :evil:
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti