Pěchotní štít 15. stol. 2. pol.

Odpovědět
Avatar uživatele
Jan z Nezpečova
Příspěvky: 29
Registrován: 24 Led 2011, 14:58
SHŠ: Gléva 1471 a.d.
Místo/Bydliště: Královské Vinohrady

Pěchotní štít 15. stol. 2. pol.

Příspěvek od Jan z Nezpečova »

Zdravím, mám dotaz - používaly se u pěchoty v druhé polovině 15. století trojhrané štíty? Mám na mysli území Čech - ve Vágnerovi jsou jisté obrázky a na nich bojovníci s tímto štítem ale mám za to že jsou to sesedlí jezdci, či nějaká šlechta atd... obyčejný pěšák tyto štíty moc nenosil což?

Je tedy pro pěšáka vhodnější pavézka na záda? Jaké mívala obvykle rozměry?

dík!
V měřítku jedné nano, neexistují už problémy, smrt, bouračka nebo nemoc, jen se jinak přemístí atomy
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Pěchotní štít 15. stol. 2. pol.

Příspěvek od Mathias »

On to někdo určitě pěkně rozšíří, ale vypadá to, že převládly pavézy a tarče. Ostatně ty velké pavézy (tzv. pavézy českého typu) zažívají svůj vrchol až v 2. pol. 15. st.

Omrkni tohle:
http://www.myarmoury.com/feature_shield.html
A celou tuhle diskusi:
http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic ... is&start=0
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Pěchotní štít 15. stol. 2. pol.

Příspěvek od Siegfried »

Je to celé o způsobu boje... trojhraný štít se těžko používá jinak než s jednoruční zbraní... a to není pro pěchotu zajímavá primární zbraň. :) Od toho se odvíjí vše.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů