"husitske" klobuky a vyrobcovia

Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Čapin »

Rád bych se zeptal, zda jsou někomu známy další dochované případy podobných klobouků. Před časem jsem po tom pátral (přiznávám, že pouze na internetu :lol: ), ale tohle byl jediný případ klobouku s kuželovým zvonem co jsem našel.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Mahy napsal:Opravdu bylo někde(nevím teď zda ČŠ, tady nebo jinde na Brodci), že se jedná o špatně provedenou a pochopenou rekonstrukci klobouku s hřebenem.
Mno já ti řeknu kdes to četl :) Buď jsem to napsal já nebo Martin, který tento názor donedávná také zastával. Protože jsme nenašli žádné nálezy, zato hřebenových jsou spousty (u vyobrazení je potřeba postupovat obezřetně kvůli stylizaci). Dále proti mluvila vyšší obtížnost výroby a to, že hřeben funguje jako zpevňující žebro. Ale jak víme, poznání se stále vyvíjí, je potřeba neustrnout.
Ono se jednalo o to aby se příliš nerozmohly tyhle klempířáky: http://www.upictistrelci.cz/images/phoc ... 080779.jpg (Nic proti Tesákům, ale pěkné to není...)
Takže je super, že jsi tuto tezi opravil a pokud máš odkaz přímo na aukci, určitě bych si rád přečetl i doprovodný text a dataci.
Samozřejmě, než si člověk něco takového nechá udělat tak si projít bežnou četnost na správně interpretovaných vyobrazeních z patřičné doby a přibližné oblasti :) Aby tu v anomalii neběhalo 60% lidí .)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Čapin »

Zmíněná aukce je zde: http://www.hermann-historica.de/auktion ... at58_a.txt

Popis:

A German pointed kettle hat

mid-15th century
Skull forged in one piece with vertical, slightly constricted sides and a crown plate rising to a point. Broad brim with pronounced downward slope. Surrounding lining holes. The edge of the brim turned upwards, forming a narrow flange. Height 24 cm. Weight 2800 g.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

Siegfried napsal:Mno já ti řeknu kdes to četl :) Buď jsem to napsal já nebo Martin, který tento názor donedávná také zastával. Protože jsme nenašli žádné nálezy, zato hřebenových jsou spousty (u vyobrazení je potřeba postupovat obezřetně kvůli stylizaci). Dále proti mluvila vyšší obtížnost výroby a to, že hřeben funguje jako zpevňující žebro.
Takhle to asi fakt bylo. Když Brožek před dvěma lety vyrobil ten "hranatý" klobouk do gardy, tak jsem se ho ptal, jestli ho radši nechce prodat někomu jinému, protože mi připomínal klempířinu ala Tesáci. Přesvědčil mne ale, že prosté klobouky vypadaly i takto neesteticky. I když ještě mnohem jednodušší byly kónické klobouky vymlácené čistě účelově, beze snahy o rovné či symetrické tvary.
http://www.hermann-historica.de/auktion ... at47_2.txt
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bahnak »

Zdravím a pozdravuji
Po delší době jsem se rozhýbal a našel helmičku která by se mi líbila (viz obrázek)

Výrobce je Mojmír Vrtal - reference mám na něj jen od kamaráda a prý je to taková střední cesta pro nemajetné jako já - nemohu však jako laik jakkoliv posoudit.
Chtěl bych to na hlavu ke své postavě husity na dataci kolem roku 1420 - střelec z ručnice.
Budu mít k němu prošívanici a kroužkový oboječek - něco na způsob druhého obrázku (jen bez zdobení a asi spíše na dva řemínky než na jeden).
Co myslíte? OK? Nebo jsem datací někde mimo? Či snad pak zvolit jiný typ ochrany krku? Podbradník? Popravdě chtěl bych na sobě míti co možná nejméně plechu.
Přílohy
P0033_1.jpg
P0033_1.jpg (103.3 KiB) Zobrazeno 8236 x
IMG_1222.JPG
IMG_1222.JPG (345.38 KiB) Zobrazeno 8236 x
Avatar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 24
Registrován: 05 Dub 2012, 15:44
SHŠ: Hradecký Dvůr Elišky Rejčky

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Pohrobek »

Já mám od Mojmíra klobouk na Elišku datace cca 1300 a musim ríci, že jsem velice spokojený. Zákázka dle dobové sochy, byl rychlý, a výrobek vypadá přesně jak má. Navíc už několikrát jsem dstal pořádnou ránu po kebuli a drží, ani se nijak nedeformuje, a cena super, všel mě něco kolem 2 500,-, takž Mojmíra doporučuji
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

+ IN . HOC . SIGNO . VINCES +
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Pohrobek, dej sem foto, já se obávám, že jeho produkce za 2500,- není výše uvedný kus, ten měl na burze za cca 5000-6000,-. Ty obyčejné věci má spíše podobné běžné "šermířské" kvalitě...
Jinak tedy je to velice spolehlivý a serizoní výrobce. Co se týče zboží, tak kvalita různorodá, respektive vždy to bude udělané řemeslně poctivě (umí dělat kvalitní sváry co po vybroušení nejsou skoro vidět a pod.) Spíše ty tvary nejsou vždy jak mi přijdou na originálech. Tedy je potřeba brát to kus po kuse. Věc nahoře je poměrně zdařilá tvarově, možná bych jí očekával trochu vyšší - respektive ten kus klobouku od krempy nahoru by měl dle mě být spíše vyšší. Ale určitě je to velmi pěkné KM akorát bych volil povrchovku spíše úplně černou. protože to vypadá (historicky) na levnější produkt, tedy pro obyčejné vojáky.

P.S. Jinak mám pocit že Mathias od Pražanů vedl nějakou polemiku na téma nejistoty límců tohoto typu na husitské války... snad si toho všimne a opraví mě případně.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 24
Registrován: 05 Dub 2012, 15:44
SHŠ: Hradecký Dvůr Elišky Rejčky

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Pohrobek »

Tak zatím jen takhle. Je to kompletní fotky zakázky, jinak detailněji mohu rozfotit až doma. Helma 2mm plech, krempa 2,5mm, nebo obráceně, ted zrovna nevím...

Dole obrazek předlohy
Přílohy
ME_032.jpg
ME_032.jpg (64.86 KiB) Zobrazeno 8150 x
Prilby_222.jpg
Prilby_222.jpg (198.2 KiB) Zobrazeno 8150 x
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

+ IN . HOC . SIGNO . VINCES +
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bahnak »

Siegfried napsal:P.S. Jinak mám pocit že Mathias od Pražanů vedl nějakou polemiku na téma nejistoty límců tohoto typu na husitské války... snad si toho všimne a opraví mě případně.
Hm, jako že spíše než oboječek mám volit kroužkový závěs? Ok, počkáme co řeknou další...

Jinak ten klóbrnc přijde věru na 7500,- korun českých již tak, jak je vyobrazen, tedy ona zlatá střední cena se nejspíše nekoná...
Věc nahoře je poměrně zdařilá tvarově, možná bych jí očekával trochu vyšší - respektive ten kus klobouku od krempy nahoru by měl dle mě být spíše vyšší. Ale určitě je to velmi pěkné KM akorát bych volil povrchovku spíše úplně černou. protože to vypadá (historicky) na levnější produkt, tedy pro obyčejné vojáky.
Inu, popisuješ jak by to "vypadat mělo" a že jde o levnější produkt pro obyčejné vojcly (za to jsem rád, chci mít co nejvíce archetypální odění), takže nejspíše jsi schopný doložit iluminaci či nějakou muzejní pitvu, která by potvrdila že pan Vrtal je vedle? Nebo jen prostě vede MACuv klobouk? (viz. obr.) Rozhodně se pana Vrtala nechci zastávat, jen mě právě zajímají ta fakta ze kterých vycházíš když tvrdíš že by to mělo vypadat jinak.

Na rovinu, ty by jsi dal 8 tisíc korun českých za "Koukatelné Minimum"?
Můžeš mi tedy zde hodit fotografii nějakým platnéřem vyrobené repliky, která by nesplňovala "pouze" KM pro klobouk na 1420?
Ten klobouk na fotce je dle informací co mám od pana Vrtala vyroben za tepla z jednoho kusu dle dobové předlohy, tak by mě už fakt zajímalo co je a není LH.

EDIT: čtu to po sobě a vyznívá to útočně, což mě mrzí, neboť tomu tak věru není. Chci dělat věci dobře a jdu tedy po faktech. Kostým na KM pro husitu střelce z ručnice na 1420-1430 v tuto chvíli mám a není ani zase tak moc hrozný, jen bych se prostě chtěl začít posouvat dál, ale musím při tom myslet i na šrajtofli...
Přílohy
foto 015.jpg
foto 015.jpg (37 KiB) Zobrazeno 8115 x
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od MLuks »

Na ten oboječek bych se klidně i vykašlal a zvolil prošívanou kuklu popřípadě s kroužky, ale nevím jak moc tě to bude omezovat při střelbě - pomalu a neohrabaně se v ní manipuluje hlavou, takže nějaké šmatání po nabijáku či prachovnici by se mohlo změnit v noční můru.
Ideálně si od někoho půjč a vyzkoušej obě varianty ;)
Určitě by jsi ale nic nezkazil stojacím límcem kroužkovky, ale to by bylo na jinou diskuzi a asi i zakázkovku pro nějakého tuzemského brníře. Co si vybavuji, tak z Indie nikdo se stojáčkem nedováží.
Naposledy upravil(a) MLuks dne 27 Črc 2012, 08:07, celkem upraveno 1 x.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od bruuk »

Nenech se zviklat.
Ten klobouk je super a málokdo v republice má tak dobrou přilbu.
To že tvar neodpovídá na milimetr určitému originálu neznamená, že po čechách neběhalo desítky navlas stejných, nebo i mnohem hrůzněji odlišných kousků.
Výroba přilby je kusová a co kus, to originál.
Já osobně bych řekl, že ten kovaný zvon už LH je.
Co bych si pohlídal jsou nýty a jejich podložky, a hlavně podbradník s přezkou.
Tam se dost často objevují strojově vyrobené výlisky a dost to srazí celý výrobek do kategorie filmové rekvizity.
Mojmír se ale snaží toto nedělat u podobných lepších kusů.
Celkově tedy musím uznat, že ti ten klobouk závidím.
:)
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Malej »

Tento blembák zhotovoval Mojmír z jednoho kusu začátkem ledna 2011. Byl to jeho první počin co se týče "jednokusovek". Dodnes mám jeho email schovaný,kde je nafocen cca na 10 snímcích výrobní postup. Mohu přeposlat či to tady můžete vyvěsit (já to neumím).
Jinak MV je seriózní výrobce,který se už tímto živí profesionálně,takže vyrobí co se po něm chce. Nemůžeme jeho výrobky hanět,když si to zákazník žádá a on má za to "na chleba". Řemeslník je zručný,akorát si myslím,že jak píše Bruuk. Hlídat přezky a nýty a protože je to výroba kus od kusu,tak se mě zdá,že někdy netrefí úplně tvar. Ovšem to se mohu mýlit.
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bahnak »

Zdravím, tak jsem tomu dal chvíli čas, a stále nevím.
Chtěl bych nějaký klobouk pěkně hluboký do čela, je to pro střelce 1420 - 1440, vývazy, závěsy, obojky, kapuce a podobně nechme prosím stranou.
Dost věcí hraje do karet "kapalínu", ale vzhledově se mi až tolik nelíbí.
Pak jsem našel spousty vyobrazení klobouků s "nosem" či s "výkroji u očí".
Další řada klobouků co jsem našel už vypadá spíše jako šalíř a má prosekaný průzor (což mě až tak moc netáhne, jako střelec chci vidět a mít pohodu)
Když nad tím tak přemýšlím, od Siegfrieda se mi dostalo k fotce klobouku páru technických poznámek k výšce krempy apod. ale už ne výroku, zda-li se datací vlezu, nebo odkazu na nějaké vyobrazení či nález.
V jiném vláknu jsem našel obdobný klobouk ke kterému je přiřknuto cca 1480.
V dalším vláknu (tuším oděná Bohuna) je tento klobouk taktéž zavrhnut s tím že je to Itálie pomalu k 16 století.
Na druhou stranu klobouky s krempou lehce do stran a nasazené do čela vidím snad na všech fotkách Pražanů, dokonce i v ukázkách na munstruňk "Zbořeného Kostelce", takže 1420-1440?
Má někdo odkaz na jakoukoliv iluminaci, která by tento klobouk v daném období potvrdila? Či dochovalý exemplář?
Já vážně nechci koupit kus plechu a za půl roku se dozvědět že je to blbost...

Pak ještě naťuknu: Klobouk který by škálově pokryl i větší datové rozmezí než právě 1420-1440? Měl by někdo TIP?

Předem díky za odpovědi.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od MLuks »

Vycházeli jsme z tohoto kousku - Nový zákon český
Dataci ti prozradí Mathias
Novy_01.jpg
Novy_01.jpg (190.41 KiB) Zobrazeno 7908 x
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti