"husitske" klobuky a vyrobcovia

Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od alistaire »

no, vzhledem k tomu, co prodává za meče a šavle, tak jsem si na 90% jistý, že to bouchají děti v Indii, Pákistánu, nebo tak někde...

Což nutně není špatně (viz nýtované kroužkovky), jen to asi nebude úplně jako na míru ;)
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bauny »

No, možná to už není pravda, včera jsem s Petrem mluvil o cenách přileb a přišly mi docela přemrštěné. Ocelový šalíř se sklopným hledím, obyčejný nezdobený, bez týlových lamel, 25-30 tis. Kč. Železný o cca 4-5 tis. méně. Ocelový šalíř s průzorem cca 20 tis., železný cca 17 tis. Když si vezmu tuzemské cenové relace a obvyklé mzdy a taky fakt, že platnéřství je řemeslo, kterému se může naučit prakticky každý zručnější člověk, tak jde o ceny opravdu vysoké. Samozřejmě nabídka je dána poptávkou a ta dosud byla poměrně velká.
Jsem zastáncem poctivého přístupu k našemu koníčku a to, co jsi tady Macu napsal, s tímto přístupem koresponduje. Ano, chtěli bychom, aby všechny helmy byly z jednoho kusu, nejlépe ocelové, stejně tak kyrysy kované ze silných plechů, jednokusové myšky apod. Ale .... žijeme v realitě a není možné zcela zruinovat svůj rozpočet, abychom dosáhli relativní dokonalosti, kterou oceníme vlastně jen my sami. Jen málo lidí, co se zabývají šermem či živou historií je na tom finančně tak dobře, aby si pořídili zbroj za 200 či více tisíc. Mnozí hůře situovaní však také cítí nutnost mít vzhledově pěknou a funkční zbroj. Zde je tedy místo pro zjednodušenou a cenově přijatelnější technologii, pomocí které je dosaženo dobrého výsledku.
Osobně odmítám vydat za normální pěchotní helmu více, než 20K. To je takový můj práh bolesti. Budu-li chtít obyčejný klobouk, byť ocelový, tak si ho pořídím o Brožka. Jednokusový šalíř s pevným hledím už mám a cena byla přijatelná. Ale příští rok uvažuju o šalíři se sklopným hledím a podbradím a tady mne zkrátka bude zajímat pouze dobrý vzhled a funkčnost (jak sedí na hlavě, jaký je výhled, zda nepadá hledí atd.). Cenu budu chtít do 20K a proto si ho u Brožka neobjednám. Bude sice svařovaný, ale nebude to na něm vidět. Ještě nevím jakého platnéře oslovím, možná to bude Zdeněk Grausam z Úval. Viděl jse od něj slušnou zbroj a taky jednokusový klobouk velmi pěkně zpracovaný.
Když jsem si loni kupoval nýtovanou kroužkovku za 35K, kterou vyrobil Bobr Kredl, tak jsme měl pocit dobrého kšeftu. Pokud nebudu mít takovýto pocit i při nákupu zbraně či plátové zbroje, tak do toho zkrátka nepůjdu.
Někteří platnéři-klempíři z ekonomicky neprosperujících částí země se v poslední době hodně zlepšili a dokážou vyrobit vzhledově dobrou věc (byť za použití svářečky) za cenu více než přijatelnou. Svařenec si snadno odůvodním původem plechu, který pochází z válcovací stolice a má vlastnosti zásadně odlišné od středověkého plechu, takže výsledek stejně nemůže být zcela autentický. Sice je to jen taková náplast, ale zkrátka cena hraje roli.

rad bych reagoval upresnenim- nikdy jsem jeste nedelal zbroj za 200 tis a pesi klobouk se u me da poridit do 10 tis kazda cena je vytvorena na zaklade pozadavku a moznostech zakaznika
.neni taky pravda ,ze jsem zdrazoval kvuli zvysene nabidce .jestli je to drazsi ,tak jedine proto,ze je to poctiveji udelane .nevim jak bych vam vysvetlil jednoduchou vec:vsechno ,co delame (mluvim doufam i za Petu)je pouze hledani podstaty jak funkce ,tak postupu vyroby.
muzete verit ,ze mame za to min nez kdyby jsme to svarovali,ale kdyby sme to svarovali ,tak bysme nedelali chybejici kusy pro muzea a nechteli by po nas dokturci ,aby tam byli nase znacky kvuli pozdejsi mozne zamene s originalem.mate pravdu ,cena hraje roli .jenze si nikdo neumi predstavit o kolik vic usili a penez je udelat formuli 1,ktera dojede do cile o 0.01 sec driv.nezajima me nic nez vysledek . svet plny nahrazek a veci se delaji jenom jako. aby jen tak vypadali .nase zbroje totiz" jsou takove jak vypadaji " a to nas bavi a je to nase nejveci odmena
broza
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bauny »

bauny je peta a pisu od nej,ale zabyvejte se obsahem .ta zminovana 0.001 sec v F1 rozdilu je rozdil mezi replikou a napodobeninou .nesrovnavejte je ! napodobenina je vec pripominajici original zdarileji ,ci mene zdarileji.Replika je vec zamenitelna s originalem a to i odborniky .
takze se musite nejdrive rozhodnout jestli chcete repliku nebo napodobeninu a pak se bavit o vyrobcich replik a jejich cenach ,a o vyrobcich napodobenin a jejich cenach
cau Broza
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

No, však OK. Z mých příspěvků je, doufám, dostatečně znát, že preferuji repliky originálů, tedy jednokusové helmy, ale moje finanční situace není natolik dobrá, abych si pořídil několik takovýchto kousků. Přesto nechci zůstat pouze u jedné helmy.
Když chci šalíř se sklopným hledím a podbradím, který bych si bral na naše pikenýrské akce, tak raději zvolím dobře vypadající napodobeninu, než nemít vůbec žádný. Určitě bych dal dohromady nějakých 35-40K, které stojí ocelová kalená replika z jednoho kusu (helma+vous). Bylo by to však na úkor mojí rodiny a to nechci.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bauny »

to je v poho -kup si co chces ,ale neznevazuj prosim poctivou praci vsech remeslniku domenkami ,kdyz nevis jake usili ji provazi!myslim tim tvuj odborny vyklad o narocnosti platnerskeho remesla a vypocet ceny...
S diky Broza
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Romikov »

Jsem moc zvědavý člověk - jak dlouho trvá výroba takového kousku jež uvádí Martin Broďan -80 pracovních hodin? Jeli možná odpověď pane Brožek?
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Romane, takhle to nemůžeš brát. Člověk se časem zdokonaluje a výroba je samozřejmě postupem času rychlejší, když budeme brát v potaz stejné výrobky. Tady v tomhle ten "čas" není nejdůležitějším faktorem. Důležitý je, jestli máš odbyt. A pokud máš odbyt i při vysokých cenách, tak tě pláč chudších nemusí trápit. Je to jako s autama. Proč bych měl prodávat Porsche ve stejný cenový relaci jako kolínský prdítko...?
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Romikov »

Radim Vaňousek napsal:Romane, takhle to nemůžeš brát. Člověk se časem zdokonaluje a výroba je samozřejmě postupem času rychlejší, když budeme brát v potaz stejné výrobky. Tady v tomhle ten "čas" není nejdůležitějším faktorem. Důležitý je, jestli máš odbyt. A pokud máš odbyt i při vysokých cenách, tak tě pláč chudších nemusí trápit. Je to jako s autama. Proč bych měl prodávat Porsche ve stejný cenový relaci jako kolínský prdítko...?
Mne to jen zajímá nekritizuji. Ohledně podnikání mi vysvětlovat nic nemusíš víš přece že moje drahá polovička je restaurátorka.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Aha, tak to se omlouvám. Formulace tvého dotazu mi přišla dost podezřelá. :|
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

Bauny napsal:to je v poho -kup si co chces ,ale neznevazuj prosim poctivou praci vsech remeslniku domenkami ,kdyz nevis jake usili ji provazi!myslim tim tvuj odborny vyklad o narocnosti platnerskeho remesla a vypocet ceny...
S diky Broza
Já žádnou práci neznevažuju, to jsi špatně pochopil. A už rozhodně ne "práci všech řemeslníků". Pouze odmítám z předchozích příspěvků vyplývající jedinečnost a výjimečnost platnéřského řemesla. Je to řemeslo jako každé jiné umělecky zaměřené, akorát se jím zabývá málo lidí, protože poptávka na trhu je omezená. Každé řemeslo chce své a bohužel to vesměs obnáší fyzickou práci v nepříliš dobrých podmínkách. V hluku, prachu, špíně a tak. Proto bych osobně jako svůj hlavní úvazek řemeslo nezvolil (to myslím jako v dětství, kdy si člověk vymýšlel, co by asi chtěl dělat).
Vyvinout zapomenutou technologii určitě není snadné, chce to vytrvalost, šikovnost, vzdělavatelnost, pracovitost a píli, ale odmítám se k tomuto stavět jako k něčemu zcela výjimečnému a nedotknutelnému. Podobných řemesel je více a srovnával jsem to např. se sedlářstvím. Nebo třeba s karosářstvím v době počátků automobilového průmyslu. Automobilky vyráběly podvozky a motory a karosérie dělaly karosářské dílny. Nikdo jiný to neuměl, aut bylo jako šafránu, bylo to něco zcela výjimečného. Karosáři zřejmě mohli požadovat jakousi úctu a obdiv od běžných lidí kvůli své výjimečnosti. Možná že i požadovali, nevím. Pak se rozvinul trh a vše se změnilo. Najednou se mohl každý zájemce ve škole naučit to, co dříve jen zbožně okukoval. Tak je to se vším.
Tak je to i s platnéřstvím. Řekněme, že by studium na "Vyšoké škole platnéřské" zvládnul třeba jeden člověk z 10 zájemců, ale i to je docela hodně, ne?

Můžu též uvést výrobu historického skla, ale asi nejvíc sedne výroba historických zbraní. Konkrétně mám na myslí Patrika Bártu. To je podobný případ jako tvůj, kdy špičkový výrobce replik mečů (aj.) nebude vyrábět průměrné (ale ani nadprůměrné) výbrusky, protože má zkrátka řemeslnickou hrdost a bude dělat pouze "top" věci. Není ale pravda, že by se u nás nenašel jiný řemeslník, který by to nezvládl jako Bárta. Kdyby Bárta zanechal výroby, např. ze zdravotních důvodů, našel by se jeho nástupce, třeba v úplně jiné části republiky. Protože regionální trh potřebuje a uživí právě jen jednoho takto dobrého výrobce. Většina zájemců o chladné zbraně nakupuje od průměrných či podprůměrných výrobců, prakticky výhradně proto, že na repliky nemají peníze.


PS: Nevím, jak napsat svůj názor ještě více srozumitelněji a taky nevím, jak se někoho nedotknout, když písemný text umožňuje tisíc různých výkladů, které jsou závislé na rozpoložení a zainteresovanosti čtenáře. Mým úmyslem bylo pouze upozornit na to, že platnéřství je řemeslo podobné jiným. Akorát není příliš rozšířené a tudíž ho vnímáme jako výjimečné.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bauny »

slova slova slova ...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Broža:
Co kdybysis udělal normální registraci na sebe :) Aby to bylo jasnější kdo jsi, když tu chceš psát:) Jo a už ses pustil do podbradí?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Broďan »

Bauny napsal:slova slova slova ...
Zpráva pro Petra Brožka, platnéře z Českého Brodu:

Takže Petře, nutíš mne, abych se tady veřejně vyjádřil k informacím, které o mne šíříš a které považuji za nepravdivé. Dnes ráno ve vlaku jsem se dozvěděl od člověka, kterého oba dobře známe, i když se historii nevěnuje, následující věci:

1) prý tě pomouvám na internetu, čímž ti odrazuji zákazníky a ničím kšeft
2) dávals mi kamarádské (tj. nižší) ceny a já si toho nevážím

ad1) na internetu jsem vždycky propagoval výrobky z tvé dílny a doporučoval je ostatním, protože si myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co lze u nás sehnat. Tato propagace ti zajistila mnoho klientů, které bys jinak nezískal, protože osobně si žádnou reklamu neděláš a nemáš dokonce ani www-stránky, což je v dnešní době s podivem.
Na tomto fóru jsem pouze napsal svůj názor na téma kvalitní zbroj versus moje kupní síla a dále jsem se zamyslel nad platnéřským řemeslem obecně, kterýžto názor nikomu nenutím, je čistě subjektivní a připouštím, že se mohu mýlit.

ad2) ceny jednotlivých kusů zbroje si pamatuji a mohu je tady napsat. Málokterou cenu jsi mi řekl předem s tím, že nevíš, že uvidíš, ..., přesto jsem do toho kšeftu šel a o výsledné ceně jsem nesmlouval. Nevím tudíž, zda zrovna ceny pro mne byly kamarádské, vím pouze to, že jsi následně vyrobil různé podobné kusy zbroje, které jsi prodal za nižší ceny, než mne. A to lidem, které osobně znám. Mohu tady uvést příklady i s fotografiemi, ale nevím, proč bych to dělal.

Závěr: důrazně tě žádám, abys o mne nešířil lživé informace a pomluvy, zvláště ne ve městě, ve kterém žiju. Dokážu se dobře obhájit, ale tvojí reklamě by to neprospělo. Mnoha spekulacím bys předešel, kdyby sis vytvořil jednoduché WWW-stránky se svými výrobky a dokázal se jednoznačně vyjádřit k cenovým podmínkám. Broda Hrr!!
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Pája1111 »

Mno, nevím, co vy dva spolu máte, či nemáte, ale Martin opravdu nesmlouvá o prachy a vždycky platí! Mé dceři od něj chodí aloše na malýho pravidelně a občas něco i přidá. :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Bauny
Příspěvky: 6
Registrován: 02 Pro 2008, 19:52

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Bauny »

ja nikoho nepomlouvam .jen rikam:tvrdit ,ze ma nekdo premrstene ceny ,aniz by o tom vedel dost, je pomluva.a stranky nemam, protoze je nepotrebuju a stejne bych na nich napsal ceny od do .nejsou to totiz blatniky nebo cerpadla .to je vse diky broza
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host